Sezon sancılı başladı

banner37

Bir yandan kuraklık nedeniyle düşen verim, bir yandan TL’nin döviz karşısındaki değer kaybıyla artan girdi maliyetleri, zeytin üreticilerinin belini iyice büktü

Sezon sancılı başladı

Mustafa ÖZYAĞCI

Ülke ekonomisine olduğu kadar, insan sağlığı açısından yadsınamayacak kadar faydası olan zeytin ve zeytin ürünlerinde bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle rekolte oldukça düştü. Bir yandan kuraklık nedeniyle verimin düşmesi, bir yandan da TL’nin döviz karşısındaki hızlı değer kaybıyla girdi maliyetlerinin artması zeytin ve zeytin ürünleri üreticilerini oldukça zor bir duruma soktu.

Olumsuz nedenlerden dolayı zeytin üreticileri açısından 2018-2019 zeytin ve zeytinyağı sezonu sancılı başladı.

Tarımsal faaliyetlere dayalı bir sanayi sektörü olmasından dolayı yıldan yıla rekolte farklılığının yaşandığı KKTC’de havanın iyi olduğu ve kuraklığın yaşanmadığı yılda 3 bin ton zeytin yağı alınırken, bu yıl kuraklığa bağlı olarak rekolte yarıya düştü.

Zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin menfaatlerinin korunması için sektörde faaliyet gösteren üretici ve sanayiciler ortak hareket etmek adına Kıbrıs Türk Zeytin-Zeytinyağı Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ZEYSAN) adı altında dernek kurdu.

ZEYSAN Başkanı Ziya Sezey, sektörde yaşanan sıkıntılar ve zeytin üreticilerinin taleplerini KIBRIS’a değerlendirdi.

Sezey, geçen yıla nazaran bu yıl daha az bir rekoltenin beklendiği bu sezonda, tüm olumsuzlukların zeytinciliğin ve bu sektörde faaliyet gösteren üreticilerin peşini bırakmadığına dikkat çekti.

 

“Piyasaya sürülen ‘tağşişli yağlar’ yüzünden sektör darbe aldı”

ZEYSAN Başkanı Ziya Sezey, sezonun kurak geçmesi, var olan zeytinlerin de yıl içerisinde dolu felaketinden zarar görmesi yetmezmiş gibi, piyasaya sunulan “tağşişli zeytinyağları” yüzünden sektörün önemli ölçüde darbe aldığını vurguladı.

Günümüzde bir kilogram zeytinin üretim ve toplama maliyetinin minimum 3 TL olduğu kaydeden Sezey, ürünün sadece sulanan topraklarda bir sene var senesi, bir sene de yok senesi periyoduna girdiğini anlattı ve bu periyotta sulanmayan Mesarya ve Karpaz bölgelerinde 5 senede bir ürün alındığı gerçeğinin ortada olduğunu söyledi.

 

“Dövizzede ile birlikte mevsimzede olduk”

Sezey, bu olumsuzluklara karşın diğer taraftan döviz kurlarındaki dalgalanma nedeniyle sulama, budama, ilaçlama, gübreleme ve depolama gibi girdi maliyetlerinin de her geçen gün artış gösterdiğine işaret etti.

Sezey, üreticinin dövizzede olmakla birlikte diğer taraftan da mevsimzede olduğunu belirtti.

Vatandaşların elini kolunu sallayarak Güney Kıbrıs’tan zeytinyağı aldığına dikkat çeken Sezey, hatta bu alışverişi ticari boyutlara kadar taşıdığını, kontrol dışı bir şekilde gerçekleşen bu alış veriş sayesinde karışım (tağşişli) olan yağların KKTC’ye getirildiğinin altını çizdi.

 

“Vatandaş salat oil denilen yağları alıyor”

Sezey, “Vatandaş ucuz zeytinyağı aldığını sanmaktadır. Halbuki ‘salat oil’ denen yağı alıyor. Bu yağın içerisinde zeytinyağı sadece %10’dur. Diğer taraftan bu durum insan sağlığı için de ciddi bir tehdit arz etmekte, yerli üretime de önemli bir darbe vurmakta ve devleti de ciddi bir zarara uğratarak gelir kaybına neden olmaktadır. İşte tam bu noktada zeytinyağı olmayan yağları (tağşişli) tüketen halkımızı uyarıyoruz. Siz düşünün ki, fındığa alerjisi olan bir vatandaş piyasadan zeytinyağı diye bu yağlardan alıp tüketsin, bu yağların içinde de fındık yağı olsun, işte o zaman film koptu demektir. Bu gerçeklerin diğer bir tarafında da varını yoğunu, senelerinin birikimini bu sektöre hizmet vermek için harcamış değirmenciler ve sanayiciler var. Diğer taraftan haksız rekabet, denetimsiz gümrük kapıları ve bunlara ilaveten ülkenin devlet laboratuvar yetersizliği nedenleri ile ülkemizde kontrol yapılamayışı, hem üreticiyi, hem sanayiciyi, hem de vatandaşları büyük risklerle karşı karşıya bırakmaktadır” diye konuştu.

ZEYSAN yönetimi olarak zeytin üreticilerinin sektörde yaşadıklarını sorunlarla ilgili Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ile görüştüklerini belirten Sezey, görüşmenin olumlu geçtiğini, Bakan Şahali’nin soruna çözüm üretilmesi konusunda destek belirttiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2018, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER