banner6

Siber: "BM eşit davranmıyor"

banner37

KIBRIS TV’ye konuk olan Meclis eski Başkanı Siber, “Taksim Sahası keşke iki tarafın da birlikte maç yapabileceği bir alana dönüşse” dedi ve ekledi: "BM eşit davranmıyor"

Siber: "BM eşit davranmıyor"
banner99

ÖZEL HABER

   Meclis eski Başkanı ve eski Başbakan Dr. Sibel Siber, KIBRIS TV’ye konuk oldu. 
   Taksim Sahası’nda yaşanan sıkıntıyı değerlendiren Dr. Siber, diyalog yolunun önemine işaret etti. “Birlemiş Milletler’in Rum tarafıyla devlet ilişkisi, bizimle ise toplum düzeyinde çok kısıtlı kurduğu bir ilişki var” diyen Sibel Siber, “BM eşit davranmıyor. Çok arzu ederdik ki; iki toplumun uzlaşı içerisinde o sahayı kullanması ve güven yaratıcı bir önlem olarak kullanılmasını” dedi. 

“Sahayı tel ile kapatmak çözüm değil” 

   Kültüre, sanata, spora konulan izolasyonların insanlık dışı olduğuna dikkat çeken Siber, şöyle devam etti:
   “Keşke o saha iki tarafın da maç yapabileceği bir alana dönüşseydi. Bu iki toplumun kaderi yan yana birlikte yaşamaktır. Bunun için diyalog çok önemlidir. Güven yaratıcı önlemler de bu bağlamda oldukça önemlidir. Sahayı tel ile kapatmak bir çözüm değildir. Bu tip davranışlar iki toplum arasında çözümün sağlanamayacağına dair endişeleri de artırıyor.” 

“Çözüm için Türk tarafının gösterdiği çaba ortada”
 
   Sibel Siber, adada adı ve yöntemi her ne olursa olsun bir çözüme ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, “İki toplumun birbiri ile işbirliği içerisinde olması gerekiyor. Bu ülkede barış ve anlaşma olabilmesi için Türk tarafının gösterdiği çaba ortadadır. Her geçen gün açıklanan belgeler ortadadır. Druşotis’in kitabında Crans Montana’da yaşananları okuduk ve neler olduğunu görmekteyiz” ifadelerini kullandı. 
   Rumlar’ın siyasi yönden Kıbrıs Türk toplumunu eşit olarak görmediklerini belirten Siber, “Belki de kendilerine göre haklıdırlar. O zaman niye yıllardır iki toplumlu 2 bölgeli siyasi eşitliğe dayalı bir modeli tartışıyorsunuz. Siyasi eşit ortak olmak istemiyorsanız, bunun olmayacağı bir model neden konuşulmuyor?” diye sordu. 

“Ne federasyon ne iki devletli çözüm”

   “Federasyonun olmayacağını görüyor ve başka bir model olması gerektiğini söylüyorum. Tek yol federasyon ile tek yol iki devletli çözüm arasında bir fark yoktur” diyen Siber, bu noktada yeni düşüncelerin üretilmesi gerektiğine vurgu yaptı. 

“Yeni partiye ihtiyaç var” 

   İç politikaya da değinen Sibel Siber, mevcut sistemde halkın sürekli kaybettiğinin görüldüğünü söyledi.  Halkın tüm siyasi partileri birbirine benzettiğini savunan Siber, bu nedenle siyasete güven duyulmadığını belirtti.  
   Devletin esas görevinin sağlık, eğitim, yol güvenliği gibi yapıları oluşturmak olduğuna değinen Sibel Siber, şöyle devam etti:
   “Bıraksınlar banka, vakıf, hava yolu işletmeyi. Bunların denetimini yapmalıdır devlet. Siyasiler bu tür kurumları çok sever. Üniversite, vakıf, KİT... Seçimler için bir istihdam aracı olarak görüyor. Verimlilik değil, denetimi de umurlarında değil. Siyaset bu kurumların yönetime atayacağı insanlar ile buralara yapılacak istihdamları görüyor. Siyasiler için önemli olan bunlardır. Seçimde başarılı olmak için araç olarak kullanılıyorlar. Bu zihniyetten dolayı kurumlar da batak durumdadır.” 
   Siyasetin davranış şeklinin güvensizlik yarattığını söyleyen Siber, bu yaklaşımın insanların tüm siyasi partilere güvenini sarstığını iddia etti. Siber, “Gelen gideni aratır diyor vatandaşlar. Elini taşın altına koyabilecek, seçimi değil, halkın mutluluğunu düşünen, bu ortamdan menfaat sağlayan zümrelere göre değil, halklın menfaatine göre hareket edecek yeni bir siyasi partiye ihtiyaç vardır” dedi. Siber, mevcut durumda her seçimde bazı partilerin seçimi kazandığını ama kaybeden tarafın hep halk olduğunu sözlerine ekledi. 
   İlaç yazarken elimiz titriyor. Şişli’de çalıştığım zaman hastalara reçete yazardım, bir hafta sonra tekrar geliyordu ilacı alamamıştı. Biz de bu noktaya doğru ilerliyoruz. Sosyal devlet vatandaşın ilaç eksikliğini gidermeli. Burada paranız olsa da ilacı bulamıyorsunuz. Eczacılara tepki gösteriyor insanlar ama onlar ne yapabilir ki? Hükümet işte bu sorunlara eğilmeli. Bu sorun ne zaman çözülecek? Umarım çözüm için çalışmalar yapılıyordur.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104