banner6

Siber: Filistin halkını çok iyi anlıyoruz

banner37

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, TBMM’nin ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirilen Parlamentolararası Kudüs Platformu tarafından organize edilen "Kudüs ve Sürecin Problemleri Sempozyumu"nda konuşma yaptı.

Siber: Filistin halkını çok iyi anlıyoruz
banner150 banner151 banner143

Meclis’ten yapılan açıklamaya göre, sempozyumda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yanı sıra yurtdışından parlamento başkan ve başkan yardımcıları da konuştu.

Siber katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada, Filistin halkının yaşadıklarına, çektikleri acıya benzer acıları yaşamış bir halk olarak Kıbrıslı Türklerin, Filistin halkını çok iyi anladığını belirtti.  Bir halkın kendi ülkesinde, kendi topraklarında özgür ve bağımsız yaşama hakkının elinden alınmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Siber, Kıbrıslı Türklerin de geçmişte kendi ülkesinde gettolarda yaşamak zorunda bırakıldığını anımsattı.

“Bir çocuğun evinden zorla koparılması kabul edilemez”

Siber “Bir çocuğun, bir gencin, bir annenin, bir babanın yaşadığı topraklarda, kendi yurdunda hayallerinin, yaşam hakkının elinden alınması, toprağından, evinden zorla koparılması kabul edilemez” dedi.

Kıbrıslı Türklerin de yakın tarihinde benzer yaşanmışlıkların olduğunu belirten Siber, Filistin halkına destek belirterek, bu soruna bir çözüm bulunmasının tüm insanlığın ortak sorumluluğu olduğunu ifade etti.

Siber ayrıca uluslararası kamuoyunun dünyadaki tüm insanlara eşit ve adil davranması gerekliliğine de vurgu yaparak, Filistin halkının yaşadığı insanlık dramına seyirci kalınmasının hem Birleşmiş Milletlere hem de süper güç olduğunu söyleyen ülkelere güvenin yitirilmesine neden olduğunu söyledi.

“Güvenliğin ne anlama geldiğini ve önemini geçmiş yaşanmışlıklarımızdan dolayı halkımız çok iyi bilmektedir;  toplumsal hafızasında büyük yer etmiştir” diye sözlerine devam eden Siber, “ Filistin halkının bugün yaşadıkları da bu hafızayı canlı tutmaktadır” dedi.

"Kıbrıs Türk halkı Türkiye'nin garantörlüğünü istiyor"

Siber, bu bağlamda Kıbrıs'ta devam eden müzakere sürecinde güvenlik ve garantiler konusunda Kıbrıs Türk halkının, 1960 Anayasası’nda da mevcut olan Türkiye'nin garantörlük hakkının devamını istediğini belirtti. 

Bugün dünyada yaşananların da uluslararası bir garanti formülüne güven duyulmasını engellediğini ifade eden Siber, bu yöndeki girişimlerinin Türk tarafınca kabul edilemeyeceğini bir kez daha vurguladı.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 15:46
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110