Siber: Güvensizlik öfkeye dönüşebilir

banner37

KKTC Meclis eski Başkanı ve eski Başbakan Siber, devletle halk arasında yaşanan güvensizliğe vurgu yaptı ve uyardı

Siber: Güvensizlik öfkeye dönüşebilir
banner90
banner99

İçinde bulunduğumuz olağan üstü günlerde halkla devlet arasında iletişim kopukluğu yaşandığını söyleyen KKTC Meclis eski Başkanı ve eski Başbakan Sibel Siber, bunun toplum üzerinde panik ve korkuya neden olduğunu belirtti. Siber, kriz yönetiminin uzun zaman alacağını kaydederek daha kurumsal, daha doyurucu açıklamalar ve halka güven veren söylemlerin önemine işaret etti. Sibel Kolçak’ın programına katılan KKTC Meclis eski Başkanı ve eski Başbakan Sibel Siber, gündemi değerlendirdi.

“VATANDAŞLA İLETİŞİM KOPUKLUĞU YAŞANIYOR”

Sibel Siber, 5 yeni COVİD 19 vakasının ardından gerekli önlem ve denetimlerin yapıldığına inanç belirterek devlet yetkilileriyle vatandaş arasında iletişim kopukluğu yaşandığını dile getirdi. Kriz yönetimi noktasında eksiklikler yaşandığını dile getiren Siber, “Siz en iyi koşullarda bile hizmet verseniz eğer halkla iletişimde başarılı olamıyorsanız sorunla karşı karşıyasınız demektir” şeklinde konuştu.

Kriz yönetimlerinde en dikkat edilmesi gerekenin halkta panik ve korku yaratılmaması olduğuna vurgu yapan Siber, yaşanan her türlü felaket karşısında şeffaf bir şekilde halka durumu anlatabilmenin, gelinen noktaları paylaşmanın önemli olduğunu dile getirdi.

Aksi durumlarda vatandaşın kendini güvende hissedemeyeceğini anlatan Siber, bu durumun da beraberinde öfkeye dönüşmesinin söz konusu olabileceğinin altını çizdi.

Sosyal medya kullanımının hayatın içinde daha fazla yer almasıyla birlikte halkın hissettiklerinin daha açık şekilde görülebildiğini söyleyen Siber, şunları kaydetti:

“Öfkeyi görüyorsunuz… Korku var panik var… Bir de herkes bir öneri yapıyor. Halbuki otoriteye veya devletin bu konuda attığı adımlara veya verdiği güvenceye inansa insanımız bu kadar öneri ya da fikir sunmaz.”

“SÜREÇ UZUN SÜRECEK”

Yaşanan süreçte kriz yönetiminin uzun zaman alacağını kaydeden Siber, daha kurumsal, daha doyurucu açıklamalar ve halka güven veren söylemlerin etkisinin önemine işaret etti.

Bakanlar Kurulu'nun önceki kararları iptal ederek coronavirüs hastalığını tehlikeli bulaşıcı hastalık ilan etmesi konusunda da değerlendirmelerde bulunan Siber, bu konuda da geç kalındığını belirtti. Siber konuyla ilgili şu açıklamalara yer verdi:

“Yaptığım ilk paylaşımlarımda Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’na vurgu yapmıştım. Bu yasa 2018 yılında geçti. Yasada yer alanları ve yapılması gerekenleri paylaşmıştım. Bu konuda çok geç kalındı ve şimdi ilan edildi. Yasanın tahtında ilan edilmesi gerekliydi”

“KAPALI KALAN ÜLKE YOK”

“Bir süre daha kapalı kalınmalıydı” eleştirilerine “Bu salgın sürecinin ne kadar daha devam edeceğini bilmiyoruz. Bir ya da iki ay sonra bir çözüm bulunacak olsaydı halkımız bir süre daha sabredebilirdi. Ancak yapılan bilimsel çalışmalarda ne zaman sonuca varılacağını bilmiyoruz. Bu durumda kapalı kalan bir ülke yok. Bütün ülkeler açıldı. Ama olası riskleri göz önünde bulundurarak tedbirleri artırmak gerekliydi” şeklinde cevap veren Siber, bu konuda da geç kalındığını kaydetti.

“KARARI HÜKÜMET VERECEK”

Hükümetin hizmet veren bir özel hastaneyi satın alarak pandemi hastanesine döndüreceği konusunda çıkan söylemleri yorumlayan Siber, pandemi hastanesine olan ihtiyacı yineleyerek bunun nasıl olacağına hükümetin karar vereceğini ifade etti. En büyük sorunlardan birinin pandemi hastanesinin hala olmaması olduğunu belirten Siber, bu konuda da yine güven sorununun karşımıza çıktığını söyledi. Siber halkın üzerinde derin bir güvensizlik olduğunu dile getirerek “Bunun nedeni de siyaset kurumunun halkın üzerinde yarattığı algıdır” dedi. Siber, bürokrasinin önümüze koyduğu engelleri aşamadığımızı, kendi yasa ve tüzüklerimizi kolaylaştıramadığımızı kaydederek bürokrasinin büyük zaman kaybına neden olduğunu ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75