banner6

Siber: İnşallah proje hayat bulur ve hem devamlı hem de daha ucuz elektriğe sahip olabiliriz

banner37

Cumhuriyet Meclisi Eski Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs TV’ye konuk oldu. 

Siber: İnşallah proje hayat bulur ve hem devamlı hem de daha ucuz elektriğe sahip olabiliriz
banner99

Özel Haber - Kıbrıs Gazetesi

Eski Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs TV’ye konuk oldu. 

Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesi konusunda değerlendirmelerde bulunan Siber, yıllardır enerji kousunda ülkemizde sıkıntılar yaşandığını, göreve gelen her yeni hükümetin bu konuyu çözeceğine dair vaatlerde bulunduğunu ama bugüne kadar gelindiğini kaydetti. 

Güneşi bol olan bir ülkede bunu kullanamadığımızı vurgulayan Siber, başka ülkelerde güneş enerjisini ile elektrik sağlayanları devletlerin sübvansiye ettiğini söyledi. Siber, “ama bizim ülkemizde kısıtlı imkanlar ve altyapı yetersizliği elektrik konusunda birçok problem yaşanmasına neden oldu” dedi.  Bunun yanında elektrik konusunda pahalılığın halkı ve esnafı zorladığını ifade eden Siber, elektrik sorununa köklü bir çözümün gerektiğini kaydetti. 

“İnşallah proje hayat bulur ve hem devamlı hem de daha ucuz elektriğe sahip olabiliriz” 

Türkiye’den kablo ile elektrik gelmesi konusunun iyi bir çözüm olduğunu ifade eden Siber, daha önce bu konuda çalışmalar yapıldığını ama çeştli nedenlerden dolayı kesintilere uğradığını belirtti. Siber; “ inşallah proje hayat bulur ve hem devamlı hem de daha ucuz elektriğe sahip olabiliriz” dedi. 

“Toki’nin sosyal konut projelerini KKTC’de hayata geçirecek olması önemli bir karar “

“Kırsal kesim arsaları dağıtılarak insanların ev yapması şart koşuluyordu. İnsanlara arsalar veriliyor ama ev yapacak güçleri olmadığı için ev yapılamıyor ve arsalar atıl vaziyette kalıyor” diyen Siber; “İyi bir planlamayla bir arsaya dikey büyüme  yoluyla makul bir fiyat karşılığında gençlerin de faydalanabileceği konutların  yapılması gerekirken arsa verildi” dedi. 
Toki’nin sosyal konut projelerini KKTC’de hayata geçirecek olmasının önemli bir karar olduğunu vurgulayan Siber, söz konusu kararın kurumsallık ve planlı bir şekilde hayata geçirilmesi temennisinde bulundu. 

İnsanların ev sahibi olabilmesi açısından son derece önemli bir adım atıldığını ifade eden Siber, geçmişte de sosyal konut projelerin hayata geçirildiğini ve birçok kişinin ev sahibi olduğunu hatırlattı. Siber bu kararda önemli olan noktanın kriterlerin belirlenmesi ve detaylandırılması oldğunu vurgulayarak, gerçekten ihtiyaçlı kişilerin bu konutlara erişiminin sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2023, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104