banner6

Siber: İzolasyon ve ambargolar kalkmalı

banner37

Meclis Başkanı Sibel Siber, TED Koleji’nin mezuniyet törenine katılmak ve temaslarda bulunmak için KKTC’de bulunan Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Siber: İzolasyon ve ambargolar kalkmalı
banner150 banner150 banner151 banner152

Türkeş’e ve beraberindeki heyete TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay eşlik etti.

Türkiye’nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş kabulde yaptığı konuşmada, Türk Eğitim Derneği’nin yarın yapılacak mezuniyet törenine katılmak amacıyla KKTC’de bulunduğunu belirterek,TED’in KKTC’de bu yıl ilk mezunlarını vereceğini söyledi.

Kendisinin de 45 yıl önce TED’den mezun olduğunu ifade eden Tuğrul Türkeş, KKTC’de bulunduğu süre içinde bazı temaslarda bulunacağını kaydetti.

Türkiye olarak Kıbrıs Türk halkının uğradığı haksız izolasyonlardan bir an önce kurtulmasını arzu ettiklerini ifade eden Türkeş, Birleşmiş Milletlerin gayretini de olumlu bulduklarını kaydetti.  Türkeş, çözümü kimin istemediğinin de açıkça görülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Siber: İzolasyon ve ambargolar kalkmalı

Meclis Başkanı Sibel Siber de, Kıbrıs’ın gündeminin her zamanki gibi sıcak olduğuna işaret ederek, Kıbrıs müzakerelerinin yeni bir boyuta geçtiği bir dönem olduğunu söyledi.

Son olduğu söylenen devrenin ne getireceğinin hep birlikte görüleceğine dikkat çeken Siber, Meclisin iradesi doğrultusunda Meclis Başkanlığının da olayları izlediğini belirtti.

Bugün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin iki tarafa vereceği belgenin önemine işaret eden Siber, belgeyi merak ettiklerini kaydetti.

Geçmişten bugüne Kıbrıs Türklerinin çözüm yönünde ortaya koyduğu pozitif algının, dünya tarafından değerlendiriliyor olması temennisinde bulunan Siber, müzakerelerin olumsuzlukla sonuçlanması halinde sonuçların objektif olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Siber, dünya kamuoyu ile Birleşmiş Milletlerin bu durumda çözümsüzlüğün faturasını yine Türk tarafına kesmemesi gerektiğini vurgulayarak, müzakerelerin bir olumsuzlukla sonuçlanması halinde, izolasyon ve ambargoların kalkmasının da birincil hedef olması gerektiğini belirtti.

İki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı bir çözüm modelinin ise büyük arzuları olduğunu ifade eden Siber, “50 yıldır tartışılan bir çözüm modelinin artık yeteri kadar tartışıldığına inanıyoruz. Çözüme ulaşılmaması durumunda da nedeninin somut olarak ortaya konması ve belki farklı bir çözüm modeline zemin yaratılması uyun olacak diye düşünmekteyim. Hayırlı olsun” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2017, 15:21
banner350 banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88