banner6

Sıcak hava balonları havalandı

banner37

Başkentte yaklaşık 500-600 civarında kişiye balon pilotları eşliğinde uçuş yaptırıldı

Sıcak hava balonları havalandı
banner151 banner143

Turizm ve Çevre Bakanlığı, KKTC Hava Sporları Federasyonu işbirliğiyle Lefkoşa’da sıcak hava balonu şenliği yapıldı.

Turizm haftası etkinlikleri kapsamında “Yükseliyoruz” sloganıyla Lefkoşa Atatürk Spor Kompleksi’nde düzenlenen Sıcak Hava Balonu Şenliği’ne Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da katıldı.

Yaklaşık 500-600 civarında kişinin katılım gösterdiği etkinlikte, katılanlara balon pilotları eşliğinde “bağlı” olarak sıcak hava balonuyla uçuş yaptırıldı.

Ataoğlu: Kalıcı olsun

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu etkinlik öncesi basına yaptığı açıklamada, turizm haftasında ülkeye farklı bir hareket katmak istediklerini ve ülkede hemen herkesin özlemini duyduğu bir aktiviteyi getirdiklerini kaydetti.

Ataoğlu tıpkı Kapadokya’daki gibi balon uçuşları yaparak halkın duyduğu bir özlemi gidermek istediklerini söyleyerek, organizasyonun gerçekleşmesini sağlayan firma ve kuruluşlara teşekkür etti.

Devamını sağlayarak, turizme ve dolayısıyla ekonomiye katkı hedeflediklerini dile getiren Bakan Ataoğlu, balona binmek için turistlerin rezervasyonlarını 2-3 gün uzatmak zorunda olacaklarını bunun da ülkeye daha fazla katkı anlamına geldiğini dile getirdi.

Ülkedeki turist sayısına artış olarak yansıyacak etkinliğin, aynı zamanda Eğitim Bakanlığı vasıtasıyla okullara da duyurulduğunu belirten Bakan Ataoğlu, ailesi izin veren öğrencilerin uçuşlara katılabileceğini ifade etti.

Ataoğlu, ülkedeki havacılık etkinliklerini daha da geliştirmek yasal süreçleri tamamlayıp daha değişik alternatifler sunmak istediklerinin altını çizerek, hem ülke içindeki yerli haktan hem de turistlerden havacılığa sevdalı bireyler bulunduğunu ifade etti.

Ataoğlu, sıcak hava balonlarının ülkede kalıcı bir aktivite olmasını diledi.

Kafkas: Hem tanıtım hem güvenlik…

Organizasyona katılan Kaya Baloons ve 78 Event adına konuşan Ömer Kafkas da, sıcak hava balonlarının son derece güvenli ve uçaktan farksız olduğunu anlatarak, tüm hazırlıkların tamamlandığını belirtti.

Bağlı uçuş yapılacak olmasının hem tanıtım hem güvenlikle alakalı olduğunu kaydeden Kafkas, etkinlikle hava şartlarını da daha iyi tanıyacaklarının altını çizdi.

Sivil Havacılık Dairesi, Turizm Bakanlığı, Hava Sporları Federasyonu ve diğer katkısı bulunanlara teşekkür eden Kafkas, bugün için şartların müsaade ettiği ölçüde yüksekliğe çıkılacağını anlattı.

Diğer yasal altyapıların da hazırlanmasıyla microlight gibi diğer havacılık aktivitelerini de ülkeye getirerek, ülkenin güzelliklerini havadan da yaşatmak hedefinde olduklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2017, 10:37
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104