banner6

Sıcak hava dalgası perişan ediyor

banner37

Ülkemizde etkisini sürdüren sıcak hava dalgası, hayatı olumsuz etkiliyor. İhtiyaçlarını karşılamak ya da işe gitmek için dışarıya çıkmak zorunda kalanlar 40 dereceyi aşan sıcak havaya maruz kalıyor

Sıcak hava dalgası perişan ediyor
banner8

Doğan SAMER

“SICAKLIK HER GEÇEN YIL ARTIYOR”… Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, küresel ısınma nedeniyle Akdeniz Havzası’nda sıcaklıkların her geçen yıl arttığını belirterek KKTC’de genel olarak en yüksek hava sıcaklığının 46.6 ile 1 Ağustos 2010 yılında ölçüldüğünü, hafta başında açıklanan son 80 yılın rekor sıcaklığının ise Güzelyurt’ta 44.2 derece, Çamlıbel’de ise 41.2 derece ölçüldüğünü söyledi. Buran, son günlerde etkili olan sıcak hava dalgasının ise bugünden itibaren etkisini yitirmeye başlayarak 39-37 derecelere düşmesinin beklendiğini açıkladı.

Bir süredir ülkemizde etkisini sürdüren sıcak hava dalgası, herkesi perişan etti. Zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak veya işe gidip-gelmek için dışarı çıkmak zorunda kalanlar 40 dereceyi aşan sıcak havaya maruz kalıyor.

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, herkesi perişan eden sıcak hava dalgasının bugünden itibaren etkisini kaybetmeye başlamasının beklendiğini duyurdu. Buran, hava sıcaklığının 39-37 dereceye düşmesinin beklenildiğini söyledi.

Küresel ısınma nedeniyle Akdeniz Havzası’nda sıcaklıkların her geçen yıl arttığını belirten Meteoroloji Dairesi Müdürü Buran, KKTC genelinde en yüksek hava sıcaklığının 46.6 ile 1 Ağustos 2010 yılında ölçüldüğünü hatırlatarak, hafta başında açıklanan son 80 yılın en yüksek sıcaklık rekorunun ise Güzelyurt’ta 44.2 derece, Çamlıbel’de ise 41.2 derece olduğunu kaydetti.

Buran, vatandaşlara zorunlu olmadıkça 10.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaları çağrısında bulundu.

“Sıcağa maruz kalacaksanız lütfen önlem alın”

Meteoroloji Dairesi Müdürü Buran, 2014 yılından bu güne küresel ısınma sebebiyle Akdeniz Havzası’nda sıcaklıkların her geçen yıl arttığını söyledi.

banner134

Buran, hafta başında kırılan sıcaklık rekorunun sadece iki istasyon için geçerli olduğunu, KKTC’de genel olarak kırılan sıcaklık rekorunun 1 Ağustos 2010 yılında 46.6 olduğunu söyledi.

Vatandaşların araç termometrelerindeki yüksek hava sıcaklığını görünce tedirgin olduğuna işaret eden Buran, vatandaşların sadece Meteoroloji Dairesi’nin açıklamalarına itibar etmesini istedi.

Raif Buran, Meteoroloji’nin kuralı gereği sıcaklığın gölgede ölçüldüğünü, direkt güneşin altına ölçülen sıcaklığın 8-10 derece fazla çıkabileceğini dile getirdi.

Otomobillerde gösterilen sıcaklığın doğru olmadığının altını çizen Buran, “Araçların kaput ve motor sıcaklığı dereceyi daha fazla gösterir, görülen sıcaklık derecesi doğru değildir” ifadelerini kullandı.

“Yangınların çıkış sebebi yüzde 80-90 oranında izmaritten”

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, yol kenarından başlayan yangınların yüzde 80-90 oranında izmaritten kaynaklandığını dile getirdi.

Vatandaşlara çağrıda bulunarak, “Lütfen izmaritlerinizi arabanın içerisinde söndürün, dışarı atmayın” diyen Buran, “Adam sigara içerek ciğerinin kirlenmesine aldırış etmiyor ama aracı kirlenmesin diye izmariti dışarı atıyor. Lütfen bunu yapmayın” şeklinde devam etti.

Orman yangınlarına yönelik de açıklamalarda bulunan Buran, orman yangınlarının sıcak havalardan kaynaklı çıkabileceğini, ormanda bulunan cam şişe ve metal parçalar gibi materyallerin aşırı sıcaklıktan yangın çıkarabileceğine işaret etti.

Ayrıca, elektrik tellerinin rüzgârdan bir birine çarparak kıvılcım çıkarabileceğini ve bu sebeple yangın çıkabildiğine işaret eden Buran, “Elektrik tellerinin yanı sıra tarım araçlarının egzozlarından da kıvılcım çıkabiliyor. Ve hurdalık alanlarda da insanlar sebebiyle birçok yangın çıkıyor” ifadelerini kullandı.

“Sıcaklıklar düşecek”

Meteoroloji Dairesi Müdürü Buran, sıcak havaların bugünden sonra düşmeye başlayacağını söyledi.

Buran, Ağustos’un 7’sinden sonra sıcak hava dalgasının kırılacağını, sıcaklığın 39-37 derecelere kadar düşeceğini, sahillerde ise 32 dereceye kadar inebileceğini ifade etti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
SICAKLAR DUSENE KADAR BIZE NE OLACAK /
SICAKLAR DUSENE KADAR BIZE NE OLACAK / - 2 ay Önce

SICAKLAR DUSENE KADAR BIZE NE OLACAK

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88