banner6

Sıcak paraya acil ihtiyaç var!

banner37

​​​​​​​Başbakan Faiz Sucuoğlu, KIBRIS’a özel demeç vererek, göreve geldikleri kısa süre içerisinde, sıcak paraya ulaşılmasını önlerine ana hedef olarak koyduklarını söyledi ve bu amaçla cumartesi günü ekonomik örgütlerle bir çalıştay yapılacağını söyledi

Sıcak paraya acil ihtiyaç var!
banner99

Ceren ÖZBİL

Başbakan Faiz Sucuoğlu, göreve geldikleri kısa süre içerisinde, sıcak paraya ulaşılmasını önlerine ana hedef olarak koyduklarını söyledi ve bu amaçla cumartesi günü ekonomik örgütlerle bir çalıştay yapılacağını söyledi

banner134

Başbakan Sucuoğlu, KIBRIS’a özel demeç vererek, hükümetin yaptığı çalışmalar ve hedefleri hakkında bilgi verdi.

Cumartesi günü Ticaret Odası, Sanayi Odası, İnşaat Müteahhitleri Birliği, Otelciler Birliği, turizm örgütleri ve bazı üniversitelerdeki akademisyenlerle çalıştayları olduğuna işaret eden Sucuoğlu, şunları kaydetti:

“Bu ülkeye kısa vadeli olarak, yani ilk etapta ne yapılabilir onu ele alacağız. Bizim şu anki ana hedefimiz, kısa vadede sıcak paraya ulaşılmasını sağlamaktır. Hızlı bir şekilde bazı sektörel açılımlar, yasal değişikliklerle birlikte nasıl yapılabilir onu ele alacağız. Yani sıcak paraya ulaşabilir miyiz? Kısacası biz çerçeveyi çizdik, içerisini de onlar dolduracak.”

Kurulan hükümetin bir seçim hükümeti olduğunu hatırlatan Sucuoğlu, bu nedenle yatırım yapılamayacağını, ancak devletin devamlılığı olup, seçim sonrası yapılacak yatırımlar için çalışmalara başlandığını belirtti.

Hükümetin göreve başlamasının ardından geçen iki haftalık sürede çok ciddi bir yol katettiklerini kaydeden Sucuoğlu, bu konudaki en önemli adımlardan birinin de bütçenin komitede görüşülmeye başlanması olduğunu ifade etti.

Sucuoğlu ayrıca, ülkede Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle gündeme gelen “kapanma olacak mı” sorusunu da yanıtladı ve şu anda kapanmanın gündemde olmadığını söyleyip, halka “aşı olun” çağrısı yaptı.

 “Yol haritasını belirlemek için çalıştay yapacağız”

Başbakan Faiz Sucuoğlu, kurulan hükümetin seçim hükümeti olduğunu ve şu an yapılan çalışmaların da seçimden sonraki 5 yıllık süreyi kapsadığını ifade etti.

Kısa bir süre içerisinde seçim yasaklarına girileceğinden söz eden Sucuoğlu, ancak burada da devletin devamlılığının söz konusu olduğunu söyledi.

Sucuoğlu, bir haftada ya da 10 günde bir yatırım yapılamayacağını, ancak hazırlıkların yapılabileceğini kaydetti.

Faiz Sucuoğlu, bu süre zarfında akıllarındaki projelerin düzenlenmesinin yapılıp, ardında da, yani seçimden sonra hükümete geldiklerinde hazır olması gerektiğini belirtti.

Cumartesi günü Ticaret Odası, Sanayi Odası, İnşaat Müteahhitleri Birliği, Otelciler Birliği, turizm örgütleri ve bazı üniversitelerdeki akademisyenlerle çalıştayları olduğuna işaret eden Sucuoğlu, şunları kaydetti:

“Bu ülkeye kısa vadeli olarak, yani ilk etapta ne yapılabilir onu ele alacağız.  Bizim şu anki ana hedefimiz, kısa vadede sıcak paraya ulaşılmasını sağlamaktır. Hızlı bir şekilde bazı sektörel açılımlar, yasal değişikliklerle birlikte nasıl yapılabilir onu ele alacağız. Yani sıcak paraya ulaşabilir miyiz? Kısacası biz çerçeveyi çizdik, içerisini de onlar dolduracak.”

“İki haftada çok iyi yol kat ettik”

Faiz Sucuoğlu, bu iki haftada, bir taraftan seçim çalışmalarını yapıp, diğer taraftan da seçimden sonraki plan ve programı hazırladıklarını belirtti ve buradaki amacın seçimden sonra zaman kaybetmemek olduğunu kaydetti.

 Sucuoğlu, yeni hükümetin görevi almasının üzerinden iki hafta geçtiğini anlatarak, şöyle devam etti:

“Geçmişte hükümeti kurmakla görevlendirilenler, iki haftada tüm partilerle görüşürdü.

Ancak biz iki haftada hükümeti kurduk, hükümetin onayını aldık. Bu arada hükümet programını hazırladık. Güvenoyu aldık ve bütçeyi komite aşamasına getirdik.

Bütçe, pazartesi, salı, çarşamba mecliste görüşülecek.

Aylardır bekleyen 5 yasa, oybirliği ile geçti. Cuma günü meclis olağanüstü toplanacak.

BRTK Bütçesi ve TÜK bütçesi görüşülecek.

Uzun bir süredir meclis toplanamıyordu. Şimdi iki haftadır meclis normal görevini yapıyor. Şu anda bütçe komitesi çalışıyor. Bu kısacık sürede bütçenin şu anda komitede görüşülüyor olması bile önemli bir adımdır.

Bu arada 15 Kasım’ı da kutladık. Gelen heyetlerle görüşmeler oldu. İnanılmaz bir yoğunluk oldu. Ayrıca AD-HOC Komite kuruldu, seçim tarihi konusunda uzlaşıya varıldı. Rakamsal olarak da 27 olan bir seçim hükümetinden söz ediyoruz.”

“Hızlı bir şekilde hükümeti kurduk”

Faiz Sucuoğlu, her zaman yıl sonlarının sıkıntılı olduğundan söz etti ve hükümet olarak da bu sıkıntının içine denk geldiklerini belirtti.

Kurultayın tamamlanmasının ardından hemen ertesi gün hükümeti kurmakla görevlendirildiğini ifade eden Sucuoğlu, bilindiği gibi üç, dört gün içerisinde, yani hızlı bir şekilde hükümeti kurduğunu kaydetti.

“Bütçenin seçimden önce geçmesi önemli”

Sucuoğlu, bütçenin seçimden önce geçmesinin, yerel seçime kadar olan sürede ülkeye bir iki aylık nefes alma şansı vereceğini kaydetti ve nisana kadar bütçeyi kullanma şansı olacağını belirtti.

Bütçe eğer seçimden sonraya kalmış olsaydı sıkıntılar yaşanmış olacağını anlatan Sucuoğlu, “O durumda hiç bütçe kullanılmadan yerel seçime gidilmesi gerekecekti. Ancak bütçe şu anda komitede görüşülüyor. Bu durumda yerel seçime kadar olan sürede, yani şubat, mart ve nisan aylarında bütçe kullanılabilecek” dedi.

“Ercan’daki sorun iki- üç gün içinde çözülecek”

Başbakan Sucuoğlu, ekonomiyle ilgili çalışmaların devam ettiğini, bütçedeki açığın kapanması için de ülkeye yeni sektörlerin katılması gerektiğini ifade etti.

Başbakan Faiz Sucuoğlu, şunları söyledi:

“Turizm bizim için olmazsa olmazdır. Yüksek öğrenim bizim için olmazsa olmazdır.

Yüksek öğrenimde bir kıpırdama vardır. Öğrenciler gelmeye başladı ve çark dönüyor.

Ancak asıl sıkıntı turizmdir.

Henüz arzu edilen seviyede değiliz.

Bu nedenle Sağlık Bakanı’nı, Ulaştırma Bakanı ile birlikte görevlendirdik ve Ercan’da yaşanan sıkıntılar, bu iki üç gün içerisinde ortadan kaldırılacaktır. Yani beklemeler için kolaylaştırmalar getiriliyor.

İki bakanımız da Ercan’da yoğun bir şekilde çalışıyor.

En azından az da olsa gelen turist daha rahat girebilsin. Saatlerce beklemesin.

Ancak turizmde daha belli bir süreye ihtiyacımız var.

Bu konuda turizm örgütleri ile görüşüp kış turizmini nasıl yapabiliriz diye konuşacağız.”

“Kapanma gündemde yok”

Faiz Sucuoğlu, artık bu virüsle yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini ifade ederek, kapanmanın şu an için gündemde olmadığını kaydetti.

Kapanmanın erteleme anlamına geldiğini kaydeden Sucuoğlu, açılma olduğundan da bulaşın tekrar başladığını belirtti.

Bu nedenle önemli olanın sağlık sunumunu en üst seviyede tutmak olduğuna dikkat çeken Faiz Sucuoğlu, şöyle devam etti:

“Burada en önemli olay, bu virüsle yaşarken, vatandaşımıza, sağlık sunumunda bir sıkıntı yaşamamamızdır. O yönde de doktorlarımız gerçekten olağanüstü bir performans gösteriyor.

Biz de maliyenin kıt ve çok sıkıntılı bir mali durumu olmasına rağmen, sağlığa, elimizden geldiğince aktarmaya devam ediyoruz. Sağlık önemli ve olmazsa olmazımızdır.

Bu süreçte rakamlar artıyor, artacak da…

Yani bir gün 250 olacak, diğer gün 150 olacak, ondan sonra 300 olacak. Çünkü önümüz kış ve bu virüs de kışı seviyor.”

“Aşı olun”

Faiz Sucuoğlu halka “aşılanın çağrısı” yaptı ve “eğer çocuklarınızı, ailenizi, annenizi, babanızı seviyorsanız lütfen aşılanın. Çünkü bu virüs influenza olduğu için soğuğu seviyor. Bu nedenle aşılanma önemli… Ayrıca sosyal mesafe, aşırı kalabalıktan kaçınma, maske takılması ve hijyen kurallarına uyulması da klasik tavsiyedir. En önemlisi ve en büyük silahımız aşıdır. Rakamlar artacaktır ancak bu bizi endişelendirmesin, önemli olan sağlıkta sıkıntı yaşamamaktır. Yani hayati tehlike ve hayat kaybı olmamasıdır” dedi.

“Katı kurallar yolda”

Faiz Sucuoğlu büyük bir ihtimalle aşı olmayanları aşı olmaya teşvik etmek için daha katı kuralların getirileceğini ifade etti ve “Aşı gönüllülük işidir. Zorla aşı yaptırılamaz. Ancak aşı olmayanların süpermarketlere, restoranlara ve diğer toplu hizmet veren yerlere girmemesi yönünde bir çalışma, önümüzdeki günlerde yapılacaktır” dedi.

Denetimler konusuna da değinen Faiz Sucuoğlu, kurallara uymanın bir sorumluluk olduğunu kaydetti.

Sucuoğlu, herkesi denetlemenin mümkün olmadığını belirtti ve artık virüsü tanıdığımızı, kişisel sorumluluğun ön planda olduğunu söyledi.

Kişinin kendini, ailesini ve çevresini koruması bilincini bir şekilde alması gerektiğinden söz eden Faiz Sucuoğlu, ayrıca ülkede aşı yönünden de bir sıkıtı olmadığını vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104