banner6

“Sıcak ve kurak bir yaz”

banner37

“Sıcak ve kurak bir yaz”
banner151 banner143

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, Haluk Yerli’nin Sabah Sabah programına telefonla katılarak, hava durumu ile ilgili raporu açıkladı.

Önümüzdeki günlerde ara ara serinlemeler yaşayacak olsak bile bu yaz kurak geçeceğe benziyor.

Buran yaptığı açıklamada bölgemizin hafta boyunca sıcak hava kültesinin etkisi altında kalmaya devam edeceğini kaydetti. Hava sıcaklığının iç kesimlerde 36-39, sahillerde ise 32-35 derece dolaylarında seyredeceğini kaydetti.

10-11 Temmuz tarihlerinde Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen kısmen serin hava kütlesine bağlı olarak sıcaklık değerlerinin iç kesimlerde, 32-35 derecelere düşmesini beklediklerini ifade eden Buran, bu iki günlük serinlemeden sonra sıcaklık değerlerinin yine 36-39 dereceleri göreceğimizi kaydetti.

“Atmosfer sıcak, nem yok, yangın riski var!”

Orman yangınları konusunda da uyarılarda bulunan ve soruları yanıtlayan Buran, atmosferin şu anda sıcak ve nem bakımından fakir olduğunu dile getirdi ve tutuşma ve yanmaya gayet müsait bir ortamın bulunduğuna dikkati çekti. Buran halkın, ateşli piknikten kaçınıması, izmarit ve yanıcı özelliği bulunan maddeleri doğaya atmaması gerektiğini hatırlattı ama buna uymayanların uyanlara oranla çok fazla olduğunu ve geçtiğimiz haftalarda yaşanan orman yangınlarının hal böyle olunca her an karşımıza çıkabileceğini kaydetti.

Kendilerinin normalde Mayıs başından Ekim ayına kadar yangın riskine karşı uyarı yayınladıklarını ama uyarıya bu sene Nisan ayının ortasından başladıklarını dile getiren Buran, kendilerini sadece uyarı ikaz niteliğinde hareket edebildiklerini herhangi bir yaptırım yetkisine sahip olmadıklarını kaydetti.

“AĞUSTOS VE EYLÜL AYLARI SICAK VE KURAK GEÇECEK”

Temmuzun 18’ine kadar mevsim normalleri ve 1-2 derece üzerinde sıcaklıkların beklendiğini ifade eden Buran, Ağustos ve Eylül aylarında ise mevsim normallerinin üzerinde ve oldukça kurak günlerin bizi beklediğini söyledi. Yangınlara karşı büyük tedbirlerin alınması ve bu konuda çok hassas davranılması gerektiğini vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104