'Şiddet bizi susturamaz, susturamayacak'

banner37

Yeniboğaziçi’nde bir grup kadın, erkeklerin de desteğiyle kadınlara yönelik şiddeti protesto etmek için eylem yaptı

'Şiddet bizi susturamaz, susturamayacak'
banner87

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’ya bağlı Yeniboğaziçi beldesinde bir grup kadın, erkeklerin de desteğiyle kadınlara yönelik şiddet olaylarını protesto etmek için yürüyüş ve eylem düzenledi.

Eyleme katılan kadın ve erkekler, “Şiddet Bizi Susturamaz, Susturmayacak”, “Şiddet Yetersizliğin Son Durağıdır”, “Eylemimizin Kaynağı Yaşama Saygımız” ve “Kanayan Yara Şiddet” yazılı dövizler taşıdı. Kadınlar eylemlerinin herhangi bir siyasi görüş taşımadığını belirttiler.

Geiss: Şiddetin her türlüsünü kabul etmiyoruz

Eylemde basın açıklamasını okuyan Almanya ve daha birçok sivil toplum örgütünde görev yapan Psikolojik Danışman Sultan Geiss, haklar bakımından en zayıfından en güçlüsüne kadar insanların hukuk karşısında eşit olduklarını söyledi.

Geiss, tüm din, ahlak ve hukuk kurallarına rağmen maalesef yaşamın her alanında insanların çoğunun eşitlik haklarına rağmen şiddete maruz kaldıklarını kaydetti.

En önemlisi uygarlık geliştikçe şiddetin azalacağı yolundaki öngörülerin aksine şiddetin farklı boyutlarda ve yoğunlukta bütün dünyada hala yaşanmakta olduğunu belirten Geiss, hukuk, siyaset, psikoloji, antropoloji ve sosyoloji gibi birçok bilim dalının inceleme konusunun şiddet olduğunu bildirdi.

Sultan Geiss, şiddetin insan ve insan toplumları için hem evrensel hem de toplumsal bir olgu olduğunu, kendilerinin de fiziksel, psikolojik ve yapısal şiddetin hiçbir türüne tolerans tanımadıklarını ve tanımayacaklarını göstermek için toplandıklarını açıkladı. Geiss, şiddeti gördükleri her yerde mücadele edeceklerini dile getirdi.

Sultan Geiss, şiddetin dar anlamıyla sınırlı kalmasının, fiziksel şiddete ağırlık verilmesinin hem çok eksikler taşımasına hem de bazı toplumsal gelişmelerin ve sistemlerin yol açtığı zararların göz ardı edilmesine neden olduğunu ifade etti.

Bu nedenle kendilerinin şiddetin geniş anlamıyla ele alınmasını istediklerini anlatan Sultan Geiss, şiddetin her türlüsünün kabul görmemesini talep ettiklerini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER