banner6

Şiddeti önlemeyle ilgili bir politika yok

banner37

CTP Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya, hükümetin şiddeti önlemeyle ilgili bir politikası olmadığını söyledi ve ‘panik butonunun’ eksik bir uygulama olduğunu belirtti:

Şiddeti önlemeyle ilgili bir politika yok
banner151 banner143

Tünay MERTEKCİ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Lefkoşa Milletvekili Doğuş Derya, hükümetin şiddeti önlemeyle ilgili bir politikası olmadığını söyledi ve ‘panik butonu’ ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Derya, 2014 yılında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi (TOCED) Yasası’nın oy birliğiyle meclisten geçtiğini fakat ilgili bakanın bu yasada öngörülen mekanizmaları yürürlüğe koymadan ‘panik butonunu’ öne sürdüğünü ifade etti.

Derya: Her insanın akıllı telefonu olmayabilir

TOCED Yasası’na göre önce, sığınma evlerinin açılması, şiddeti önleme ve danışma merkezinin açılması, polis ve hastanede şiddeti önleme, müdahale biriminin kurulması, cinsiyet odak noktaları ve ayrıca acil yardım hattının kurulması gerektiğini vurgulayarak bu birimler oluşturulduktan sonra panik butonu gibi uygulamaların oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

Fakir, yoksul insanların akıllı telefonlarının olamayabileceğini vurgulayan Derya, söz konusu uygulamanın sadece akıllı telefonu olan kişiler tarafından ulaşılabilen bir uygulama olduğu, bu butona basılsa da bununla ilgili birimler olmadığı için dolayısıyla müdahale edecek birinin olmadığından, eksik bir uygulama olduğunu belirtti.

“Bütçe ayrılmadı”

2015 yılında, Aile Yasası’nda değişiklik yapıldığını belirten Derya, adli yardım düzenlemesi yapıldığını fakat bunun için bütçe ayrılmadığını ve TOCED’e bütçe ayrılmasına rağmen bu yıl bütçede para kalmadığını ifade etti.

Hükümetin şiddeti önlemeye yönelik bir politikası olmadığını söyleyen Derya, akıllı telefonu olmayan kişilerin de yararlanabilmesi için ‘alo imdat’ hattının bunun bir ayağı olduğunu belirtti.

Özellikle poliste şiddete müdahale birimlerinin kurulması gerektiğini belirten Derya, müdahaleyi ise hizmet içi eğitim almış ve nasıl müdahale edileceğini bilen polisler tarafından yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2017, 09:21
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104