'Sıfır asker, sıfır garanti söylemi başlangıç noktası olamaz'

banner37

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının müzakere sürecinde bugüne kadar gösterdiği iyi niyetin ortada olduğunu ifade ederken “Bu işler karşılıksız olmaz” dedi.

'Sıfır asker, sıfır garanti söylemi başlangıç noktası olamaz'
banner90
banner8

Cumhurbaşkanı Akıncı, Cenevre’de Kıbrıs Konferansı’nın 4 Haziran’da New York’ta yapılan görüşmede varılan mutabakat gereği, BM’nin tüm taraflarla görüşerek onay almasının ardından 28 Haziran’da başlayacağını açıkladığını belirterek, “Biz Cenevre’ye her zamanki gibi iyi niyetle Kıbrıs’ta barış için gideceğiz” dedi.

“Sıfır asker sıfır garanti söylemi başlangıç noktası olamaz” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Sıfır asker sıfır garanti diyerek müzakereye sadece bunu sağlayacak bir formül için oturamazsınız. O zaman size ‘var olanın, virgülü noktası değişmez’ derler. Halbuki biz de, Türkiye Cumhuriyeti böyle söylemedik” dedi.

İnönü’deki Sinde Panayırı’nda yaptığı konuşmada Cenevre’ye toptancı yaklaşımlar bir kenara bırakılarak açık zihinle gidilirse zor konuların aşılabileceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu ada hepimize yeter. 50 yıldır çözülemeyen Kıbrıs sorununu çözerek, bu adada refah ve barış içinde yaşanacak bir gelecek inşa etmek mümkündür. Biz bu anlayışla gideceğiz. Umut ederim ki Rum tarafı ve Yunanistan da Cenevre’ye aynı şekilde gelirler ve bu adanın kaderini değiştiririz” dedi.

Güvenlik bizim için çok daha önemli

Güvenliğin sadece Kıbrıs Rum toplumu için önemli olmadığını, sayıca daha küçük olan Kıbrıs Türk halkı için güvenliğin çok daha önemli olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Güvenlik sadece bir toplumun değil, her iki toplumun da meselesidir. Bu nedenle güvenlik kaygısının müşterek olduğunun daha önce de vurguladım; bir tarafın güvenlik ihtiyacı sağlanırken, diğer tarafın tehdit algısı içinde yaşamasını istemeyiz. Bizim güvenliğimizin komşularımız için tehdit olarak algılanmasını istemezken, onların da bizim için aynı şekilde düşünmelerini ve davranmalarını isteriz”.

banner134
İki kurucu devletin oluşturacağı yeni yapıya uygun güvenlik anlayışı

1960’ta yapılan antlaşmalar olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Şimdi 2017’deyiz. Artık üniter bir devlet ve Kıbrıslı Türkler’in adanın her tarafında dağınık yaşadığı bir durum yok. Şimdi yeni bir dönem başlıyor. İki kurucu devlete dayalı iki bölgelilik temelinde yeni bir yapı kurulacak” dedi. Cumhurbaşkanı, güvenlik garanti sisteminin bu yeni duruma göre uyarlanabileceğini, bunu değerlendirebileceklerini ifade ettiklerini anımsatarak şöyle konuştu:

“Bir taraf kendini güvende hissederken diğer tarafın da bunu tehdit olarak algılamamasının yolu vardır. Bunun mesajını hem biz, hem de Türkiye verdi. Rum tarafı ve Yunanistan’ın bu ‘sıfır asker, sıfır garanti’ toptancı yaklaşımlarını terk etmeleri lazım”.

Çözüme karşılıklı adımlarla ulaşılabilir

Cenevre’deki Kıbrıs Konferansı’nda karşılıklı olarak adımlar atılabilirse, tüm tarafların huzur bulacağı, eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşayabileceğimiz bir çözümün mümkün olabileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, “Biz böyle bir geleceği yaratmak için siyasal partilerimiz ve Türkiye ile de yakın istişare ve diyalog içinde en iyisini yapmaya çalışacağız” dedi.

Özellikle bu dönemde, Kıbrıs Türk toplumunun demokratik farklılıklarını koruyarak, Kıbrıs konusu bağlamında dayanışma ve sağlıklı bir diyalog içinde olunmasının çok büyük önem taşıdığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Haklarımızı koruma bilinci içinde olur, diğer toplumun haklı olabileceği kaygıları da elimizin tersiyle itmezsek, onları da dinler ve kaygılarını anlamaya devam edersek, ve onlar da adım atma iradesini gösterebilirlerse, Kıbrıs’ın ve iki toplumun kaderinin eşitlik, özgürlük, güvenlik ve refah içinde bir gelecek kurarak değişmesi mümkündür” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2017, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75