Sigara deneme yaşı ilkokula kadar düştü!

banner37

Ticaret Dairesi’nin istatistiklerine göre, sigara ithalatına her yıl artan oranda bir servet ödüyoruz. 5.5 yılda bu rakam 119 milyon 846 bin 556 dolar olurken, sigara kullanım oranının da arttığı anlaşılıyor. Başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa yol açan sigarayla ilgili araştırmalar, ürkütücü bir gerçeği de ortaya çıkarıyor

Sigara deneme yaşı ilkokula kadar düştü!
banner90
banner8

SİGARAYA SERVET HARCIYORUZ… Ticaret Dairesi’nin istatistiklerine göre, sigara ithalatına son 5.5 yılda yaklaşık 120 milyon dolar ödedik. İthalatın her yıl artması ve deneme yaşının ilkokul çağlarına kadar düşmesi, sigara kullanımındaki ciddi boyutları ortaya çıkarıyor. Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, toplumumuzda bağımlılık sorununun sadece uyuşturucu ve yasadışı maddeler olarak değerlendirdiğine işaret ederek, ülkemizde sigara dahil olmak üzere birçok bağımlık türünün olduğuna vurgu yaptı

“SİGARA DİĞER MADDELERE GEÇİŞ MADDESİ”… Başel, sigaranın diğer maddelere bir geçiş maddesi olduğuna dikkat çekerek, ülkemizde yapılan araştırmalara göre sigara deneme yaşının ilkokul çağına, bonzai deneme yaşının da 12-13’lere kadar düştüğünün ortaya konulduğunu vurguladı. Başel, yapılan çalışma ve anketlerde çocuklardan bazılarının ilk denemelerini anlatırken, baygınlık geçirdiklerini, yoğun öksürük krizine girdiklerini söyleyenler olduğunu belirtti

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ticaret Dairesi’nin istatistiklerine göre, sigara ithalatına her yıl artan oranda bir servet ödüyoruz.

   Sigaraya son 5.5 yılda 119 milyon 846 bin 556 dolar ödedik.

   Öte yandan uzmanlar, ithalatın artmasına bağlantılı olarak sigara kullanımının da arttığını söylüyor.

   KIBRIS’a konuşan Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, sigara kullanımının ve sigara deneme yaşının çok küçük yaşlara kadar düştüğünün altını çizerek, bağımlılıklar ve riskli hareketler konusunda ebeveynlerin bir uzmana başvurması tavsiyesinde bulundu.

   Başel, araştırmalara göre ülkemizde bonzai deneme yaşının 12-13 yaşlarına kadar düştüğünün belirlendiğini, ilkokul çağında çocukların en az bir kez sigara denediklerinin araştırmalara yansıdığına dikkat çekti.

   Yaptıkları çalışma ve anketlerde, çocukların ilk denemelerini anlatırken baygınlık geçirdiklerini, yoğun öksürük krizine girdiklerini söyleyenler olduğuna işaret eden Başel,  “Çocuklar, anne ve babalarını model alıyorlar. Küçükken oynadıkları oyunlarda çubuk krakerlerle sigara içiyormuş gibi davranıyorlar” şeklinde konuştu.

   Başel, sigaranın aileler tarafından normalize edildiğini, birçoğunun bakış açısının  “Oğlum ya da kızım sadece sigara içer, çok şükür uyuşturucu ve içki kullanmaz” şeklinde olduğunu ve sigara içmenin gençler üzerinde masumlaştırıldığını kaydetti.

“5.5 yılda ülkeye 119 milyonluk dolarlık sigara ithal ettik”

   Son 5.5 yılda ülkemize sigara ithalatı her yıl biraz daha artış gösterdi.

   2015’de 18 milyon 737 bin 483 dolar olan sigara ithalatı, 2016’da 20 milyon 309 bin 444 dolara, 2017’de ise 21 milyon 682 bin 850 dolara yükseldi.

    2018’de 24 milyon 907 bin 573 dolara yükselen ithalat, 2019 yılında 25 milyon 312 bin 163 doları buldu ve 2020’nin ilk 5 ayında 8 milyon 897 bin 043 dolarlık sigara ithalatı yapıldı.

  5.5 yılda sigara ithalatının toplamı ise 119 milyon 846 bin 556 dolara ulaştı.

Başel: Şimdiden yeni bir onkoloji hastanesinin temelleri atılmalı

   Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel, sigara kullanımındaki artışa dikkat çekerek, şu andaki kullanım oranları ile 20 yıl sonrası düşünülerek, şimdiden, yeni bir onkoloji hastanesi için ihaleye çıkılıp, temellerin atılması gerektiğini vurguladı.

   Başel, sadece sigara değil, nargile kullanımının da gençler arasında arttığını belirterek, bu durumun çok ciddi bir halk sağlığı sorunu yaratığının, bağımlılığın ise bir beyin hastalığı olduğunun altını çizdi.

   Ülkemizde gençlerde sadece sigara- alkol kullanımının değil, bunlar gibi risk taşıyan sanal oyunlar, sanal sex, teknoloji, kumar ve nargile bağımlılığı gibi bağımlılıkların da olduğunu kaydeden Başel, tüm bağımlılıkların koruyucu ve önleyici politikalarla çözülebileceğini söyledi.

   Başel, toplumumuzda bağımlılık sorununun sadece uyuşturucu ve yasadışı maddeler olarak değerlendirdiğine işaret ederek, bunun doğru bir yaklaşım olmadığını bildirdi.

“Sigara, diğer maddelere geçiş maddesidir”

   Barış Başel, sigaranın aileler tarafından normalize edildiğini, ailelerin birçoğunun bakış açısının  “Oğlum ya da kızım sadece sigara içer, çok şükür uyuşturucu ve içki kullanmaz” şeklinde olduğunu belirtti.

Başel, sigara içmenin gençler üzerinde masumlaştırıldığını kaydetti.

   Öte yandan gençler üzerinde ise “Annem, babam içiyor ya da sigaranın üzerinde ‘öldürür’ yazar ama annem babam içer ölmedi veya ben denedim ölmedim” şeklinde bir algı olduğunu aktaran Başel, sigara deneyen gençlerin, uyuşturucu gibi diğer zararlı maddeleri de denemek için cesaret kazandığını söyledi.

   Sigaranın diğer maddelere bir geçiş maddesi olduğunu ifade eden Başel, sigara ve alkole ulaşmanın çok kolay olduğunu, koruyucu ve önleyici çalışma ya da politika olmamasından dolayı kültür içerisinde bunun normalleştirildiğinin altını çizdi.

“Ebeveynlerin iletişim kanalları açık olmalı”

   Başel, bağımlılıkla mücadele için en önemli ve etkili mücadelenin anne ve baba olduğunu söyleyerek, bu gibi durumlarda güçlü ve iletişim kanalları açık ebeveynlerin öneminden bahsetti.

   Sorun yaşayan çocuğun anne ve babası ile diyalogu, onlardan çekinmeden yaşadıklarını anlatabilmenin çok önemli olduğunu, karar alınırken çocukların fikrinin sorulması gerektiğinin altını çizen Başel, “Biz çocuklarımızla arkadaş gibiyiz” yaklaşımının da kabul edilemez olduğunu kaydetti.

“Riskli davranışlarda uzmana danışılmalı”

   Barış Başel, araştırmaların, ergenliğin çok erken yaşlarda başladığını ortaya koyduğunu söyleyerek, ergenlikle beraber okuldan veya evden kaçma, kendine zarar verme, kendini kesme, kendini sigara ile yakma gibi davranışların da gençlerde görüldüğüne dikkat çekti.

   Sigara ve alkol kullanımının ise diğer maddelere geçiş olarak kabul edildiğini yeniden hatırlatan Başel, sadece alkol veya sigara kullanımında değil, riskli diğer davranışlarda da uzmana danışılması gerektiğini vurguladı.

  Başel, ülkemizde akran istismarına da çok rastlandığının altını çizerek, çocukların cinsiyetçi yetiştirilmesinin de ayrı bir sorun olduğunu ifade etti. Başel, ebeveynlere cinsiyetçi çocuk yetiştirmemeleri konusunda da tavsiyede bulundu.

“Bonzai deneme yaşı 12-13,

Sigara deneme çağı ilkokul”

   Başel, araştırmalara göre ülkemizde bonzai deneme yaşının 12-13’lere kadar düştüğünün ortaya konulduğunu vurgulayarak, ilkokul çağında çocukların en az bir kez sigara denediklerinin araştırmalara yansıdığına dikkat çekti.

  Yaptıkları çalışma ve anketlerde çocukların ilk denemelerini anlatırken, baygınlık geçirdiklerini, yoğun öksürük krizine girdiklerini söyleyenlerin olduğuna dikkat çeken Başel,  “Çocuklar anne ve babalarını model alıyorlar. Küçükken oynadıkları oyunlarda çubuk krakerle sigara içiyormuş gibi davranıyorlar” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75