banner6

Sigaraları çalan cezaevine gitti teşvik eden 10 bin TL’ye serbest kaldı

banner37

Sigaraları çalan cezaevine gitti teşvik eden 10 bin TL’ye serbest kaldı
banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa’da, Akun Market’ten 90 bin TL değerinde 500 karton sigara sirkat ettikleri gerekçesiyle tutuklanan Y.S. (69) ve İ.B. (26) aleyhindeki soruşturma tamamlandı.

   Mahkeme, çalıştığı marketten bahse konu sigaraları sirkat eden Özbekistan uyruklu İ.B.’yi, her ne şart altında olursa olsun 2 ayı geçmeyen bir süre Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderdi; İ.B.’yi suça teşvik edip sigaraları alan KKTC uyruklu Y.S.’yi ise KKTC’den çıkmaktan men edip 10 bin TL nakdi teminata bağladı.

   Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Mine Gündüz Serden huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hüseyin Eser, meseleyle ilgili olguları ve talebi aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis Memuru Arif Toroslu’yu yeminli şahadete çağırdı.

   Tanık polis Arif Toroslu, zanlıların, Gazimağusa’da, 2021 Aralık ile Nisan 2022 tarihleri arasında meydana gelen “müstahdem tarafından sirkat” suçundan methaldar olduğunu anımsattı.

   Arif Toroslu, konu tarihte, zanlı Y.S.’nin teşvikiyle, İ.B., henüz aranmakta olan bir şahıs ile müstahdem oldukları Hanife Ceremeci’nin işletmekte olduğu Akun Market isimli işyerinden 3 bin 420 TL değerindeki muhtelif markalardaki toplam 13 karton sigarayı, 4 farklı günde sirkat ederek, Y.S.’nin aracına yerleştirdiklerini  söyledi.

   Toroslu, şikayet üzerine yaptığı detaylı soruşturmada, 6 Nisan 2022’de zanlı Y.S.’nin konu markete giderek alışveriş yaptığını ve ücretini ödediğini, aynı anda ise İ.B.’nin, Y.S.’nin aracına karton içerisinde sigara koyduğu ve Y.S’nin ise bununla ilgili herhangi bir ödeme yapmadığını, incelenen kamera kayıtlarından tespit ettiğini hatırlattı.

   Zanlıların tahkikat maksatlı 6 gündür poliste tutuklu bulunduklarını kaydeden tanık polis, bu sürede, müştekinin işyerinden 90 bin TL değerinde 500 karton sigara sirkat edildiğini iddia ettiğini belirtti.

   Tanık polis, mahkemeden, kendilerine yöneltilen yazılı dava tebliğlerini reddedip suçlarını kabul etmeyen zanlıları, ileride görüşülecek davalarında hazır bulunmaları için ülkedeki statülerine  göre teminata bağlamasını istedi.

   Öte yandan müşteki Hanife Ceremeci’nin, İ.B.’nin, 8 Nisan’da çalışma iznini iptal ettiğini anımsatan polis, mahkemeden, Y.S.’yi uygun bir teminatla serbest, İ.B.’yi ise kaçma ihtimaline karşı cezaevine göndermesini istedi.

   Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Mine Gündüz Serden, Özbekistan uyruklu İ.B.’yi her ne şart altında olursa olsun 2 ayı geçmeyen bir süre Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderdi.

   Yargıç, KKTC’de vatandaşı olup, KKTC’de ikamet eden Y.S.’yi ise tüm pasaport ve seyahat belgelerine el koyup 10 bin TL nakdi teminata bağladı.

Günlükler 15-04-22

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110