Sigarayla başlıyor, uyuşturucuya gidiyor

banner37

Ülkemizde, sigara, alkol ve uyuşturucu gibi madde kullanma yaşının düşmesi, özellikle aileleri endişelendiriyor. Ebeveynler, çocuklarını, bu zararlılardan nasıl koruyabileceğini düşünüyor

Sigarayla başlıyor, uyuşturucuya gidiyor

Erol KANLIADA

Ülkemizde, sigara, alkol ve uyuşturucu gibi madde kullanma yaşının düşmesi, özellikle de aileleri endişelendiriyor.

KKTC’de, psikoaktif (uyuşturucu) madde kullanma yaşının düştüğü, yapılan anketlerle belirlendi.

California Healthy Kids anketi temel alınarak hazırlanan ve KKTC ilkokul öğrencilerine uyarlanan ankete, 75 devlet ve 2 özel ilkokuldan 2 bin 345, beşinci sınıf öğrencisi katıldı.

Özellikle meraktan, sigarayla tanışan öğrencilerin ilkokul çağında olduğu saptanırken, bu çocukların ailelerinin de yüzde 63,5’inin sigara içtiği tespit edildi.

Ülkemizde en çok kullanılan psikoaktif maddenin alkol olduğu belirtiliyor.

KIBRIS’a konuşan Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, her şeyin ailede başladığını, en büyük sorumluluğun ebeveynlere düştüğünü ve çocukların ilk eğitimcisinin ailesi olduğunu belirterek, ebeveynlerin çok dikkatli davranmaları gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Mehmet Çakıcı da, ülkemizde eğitim alan öğrencilerin, sigara, alkol ve uyuşturucu maddeden uzak durabilmesi amacıyla 2000 yılında eğitim programlarının hazırlandığını, programların 2015 ve 2016’da revize edildiğini ve bu programın okullarda 1’er saatlik 15 ders halinde verilmesi gerektiğini kaydetti.

Kıbrıs Yeşilay Başkanı Ayşe Gökyiğit ise ailelere, çocuklarının sigara, alkol ve uyuşturucu maddeye karşı uzak tutabilmek için onlarla küçük yaşlardan itibaren güçlü bir ilişki geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Başel: Çocukların ilk eğitimcisi ailedir

Ülkemiz okullarında okuyan öğrencilerin sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanmasından endişe duyan ebeveynlere seslenen Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel, ilk öncelikle çocuğa çevresindeki arkadaşlarının kendisini kötü bir alışkanlığa itmesine “hayır” demesi için psikolojik baskı yapılması gerektiğini söyledi.

“Çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmemiz, onlara beladan uzak durması için gereken en iyi eğitimi, en başta aile vermelidir” diyen Başel, sigara kullanımı olan çocuklara ailenin göz yumması halinde devamının alkol ve uyuşturucu olduğunu belirtti.

Başel, “Sigara, diğer tehlikeli maddelere göre masum görünebilir ama değil. Çünkü ilk adım sigara ile başlar ve devamı diğer maddeler ile gelir” dedi.

Devletin, çocukların tehlikeli madde kullanımına karşı aldığı önlemlerin yetersiz olduğunu söyleyen Başel, okullarımızda bu konuyla ilgili yeterince eğitim verilmediğini, her yaş sınıfına arada sırada değil, sürekli eğitim verilmesi gerektiğini bildirdi.

“Sevgisizlik tüm olayların başlangıcıdır”

Bütün sorunların başının “sevgisizlik” de olabileceğini belirten Başel, “Eğer çocuk, aile içi fiziksel veya sözsel şiddete maruz kalırsa, yine kötü alışkanlıklara yol açabilecek bir durum olur” şeklinde konuştu.

Ailelerin, çocuklarını, tombala gibi oyunlara götürmesinin ise bir başka kötü alışkanlık olan kumara yol açabileceğini ifade eden Başel, “Bu ortamlarda sigara da içiliyor, çocuklar ise bundan kötü etkileniyor” dedi.

Bu tür sorunları yaşayan ailelerin, çocuklarını götürebileceği ruh sağlığında uzman kişilerin ülkede sayı olarak az olduğunu vurgulayan Başel, uzman yardımı almak isteyen kişilerin mecburen sıra beklemek zorunda kaldığını belirtti.

Çakıcı: Her yaş sınıfındaki öğrenciye kötü madde eğitimi şart

Ülkemizde eğitim alan öğrencilerin sigara, alkol ve uyuşturucu maddeden uzak durabilmesi amacıyla 2000 yılında eğitim programlarının hazırlandığını, bu programların 2015 ve 2016’da revize edildiğini anlatan Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, bu programın 1’er saatlik 15 ders halinde olduğunu fakat 18 yıldır bir türlü tamamen yürürlüğe giremediğini açıkladı.

Çakıcı bu programın sadece 9. sınıf öğrencilerine verildiğin, söyledi.

Bu programın 2000 yılında hazırlandığını hatırlatan Çakıcı, “En baştan bu eğitim programını her yerde uygulayabilseydik, şu anda sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımında gözlemlenen artış olmayacaktı” ifadesini kullandı.

Ailelerin çocuğunu bu kötü alışkanlıklardan koruyabilmesi için ailelere verilmek üzere ayrı bir eğitim programının oluşturulması gerektiğini belirten Çakıcı, “Bu sayede aileler çocuklarını bu maddelere bulaşmadan müdahale edebilecek veya bulaşması halinde ise evlatlarına nasıl bir davranış sergileyeceklerini öğrenecekler” dedi.

KKTC’de daha önce sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile ilgili 2003-2018 yılları arasını kapsayan bir çalışma yapıldığını anımsatan Çakıcı, 2003’te, yetişkin bireylerde sigara kullanımının yüzde 65,4 iken, günümüzde bunun yüzde 64,9, alkol kullanımı yüzde 82,3 iken günümüzde yüzde 74,5 oranında azaldığını kaydetti.

Çakıcı, özellikle psikoaktif (uyuşturucu) madde kullanımında 2003’te rakamlar yüzde 3,9 iken, günümüzde yüzde 11,4’e çıkarak, yaklaşık 3 kat artış gösterdiğine dikkat çekti.

Gökyiğit: Çocuklarınıza ilgi gösterin

Aileler, çocukları sigara, alkol ve uyuşturucu maddeden uzak tutabilmek için onlarla küçük yaşlardan itibaren güçlü bir ilişki geliştirmeli, aranızda kuvvetli bağlar oluşturmaya gayret etmemiz gerektiğini söyleyen Kıbrıs Yeşilay Başkanı Dr. Ayşe Gökyiğit, “bunun için de çocuklarınızla her gün düzenli sohbet etmeyi âdet hâline getirin” dedi.

Çocuklara karşı objektif olup, onları yargılamadan, suçlamadan dinlemeye gayret edilmesi gerektiğini dile getiren Gökyiğit, “çocuklarınızla kurduğunuz iletişimin sadece onları azarlamak, eleştirmek veya tavsiye vermekten ibaret olmamasına özen gösterin ve birlikte yeterli zaman geçirin ve kendilerini hayatınızın bir parçası olarak hissetmelerini sağlayın” diye konuştu.

Gökyiğit, “çocuğunuzu üzgün veya kırgın gördüğünüzde bu durumu görmezlikten gelmeyin ve neyi olduğunu sorarak onunla ilgilenin, çocuğunuzla kurduğunuz iletişimde onu destekleyen ve kendisini iyi hissetmesine yardımcı olan kelimelere yer verin” dedi.

Bağımlılık ile mücadelede gençlere düşen görevler hakkında da konuşan Gökyiğit, “gençler, madde kullanan ve satan kişilerden uzak durmalı, maddelerin zararsız olduğuna dair yapılan telkinlere kesinlikle kanmamalı, bir defa kullanılması ile bağımlılık oluşmayacağı söylentilerine inanmamalı” tavsiyesinde bulundu.

Özellikle bağımlılıktan kurtulmanın oldukça zor olduğunu ve başlangıçta “hayır” demenin daha kolay olduğunu gençlerin asla unutmaması gerektiğini söyleyen Gökyiğit, “sigarayı, alkolü, hiçbir maddeyi denemeyin, nasılsa bırakırım, bana bir şey olmaz demeyin” öğüdünde bulundu.

Ülkemizde sigara, alkol ve uyuşturucu madde konusundaki eğitimlerin yeterli olduğunu düşünmediğini aktaran Gökyiğit, “okullarda, yaş gruplarına bağlı olarak farklı modüllerde, sağlıklı yaşam, sigara ile mücadele, alkol ile mücadele ve uyuşturucu ile mücadele konuları müfredata dâhil edilmeli ve aileler de bilinçlendirilmelidir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2018, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER