banner6

Sigorta zammı acıtacak!

banner37

Döviz ve pahalılığın mahvetmediği sektör kalmadı. Vatandaşlar ise boks maçında olduğu gibi atılan zam yumruklarının altında can çekişiyor.  Vatandaş, “yandık, mahvolduk” dedikçe, yeni zamlar birbirini kovalıyor. Şimdi zam sırasına giren sigorta sektörü, ev ve araç sigortalarına artış yapmayı konuşuyor. Sigortacılar, primlere yüzde 20-25 oranında okkalı zam yapmayı değerlendiriyor

Sigorta zammı acıtacak!
banner151

Eniz ORAKCIOĞLU

Dövizin yükselişi ile artan pahalılık ve ardı arkası kesilmeyen fiyat artışları vatandaşı perişan etse de zamlar hız kesmiyor. Sıra, ev ve araba sigortalarına geldi. Sigortacılar, primlere yüzde 20-25 oranında zam yapmayı değerlendiriyor.

Ev ve araç sigortalarına ödenen primlere yapılacak hatırı sayılır orandaki zammın, sigortalardan kaçışı hızlandıracağı öngörülüyor.

Sigortacılar, maliyetlerinin arttığını ve 2019’dan beri sigortalarda artış olmadığını söyleyerek, fiyat düzenlemesinin artık kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.

Öte yandan geçim derdi günden güne büyüyen vatandaşların bir kısmı, full sigorta (full kasko) yerine daha ucuza mal olan zorunlu sigorta yapmayı tercih ediyor.

Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği Başkanı Raif Çukurovalı, ise vatandaşların ciddi derecede ekonomik sıkıntılar yaşadığını ifade ederek, “bu sıkıntılar yaşanırken vatandaşların sigortanın ilk akla gelen olmasını bekleyemeyiz. Ama bir gerçeği de göz ardı edemeyiz. Kaybedilenin artık yerine konmasının çok zor olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bu nedenle sigortadan tasarruf etmek doğru mu iyi karar vermeliyiz” şeklinde konuştu.

Çukurovalı: Sigorta şirketlerinin giderleri arttı

Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği Başkanı Raif Çukurovalı, dövizin yükselişi ile birlikte hemen her şeyin beklenenden fazla zamlandığını söyleyerek, ülkemizde her şeyin daha çok ithalata dayalı olduğundan dövizin etkilerinin olması gerekenden daha ağır bir şekilde piyasaya yansıdığını belirtti.

Çukurovalı, her sektörde olduğu gibi sigorta sektörünün de bu durumdan etkilendiğinin altını çizerek, sigorta sektörü ile çalışan parça tedarikçilerinin, boya ve boyada kullanılan diğer malzemelerin ülkemize döviz ile geldiğinden parça ve kaporta boya fiyatlarının beklenenin üzerinde zamlandığına dikkat çekti.

Bu durumun sigorta şirketlerinin ödediği hasarlara olumsuz yansıyarak, şirketlerin hasar prim oranlarını olumsuz yönde etkilediğini ve şirketlerin giderlerinin büyük oranda arttığına işaret eden Çukurovalı, bunun yanında piyasaya yansıyan hayat pahalılığı nedeniyle şirketlerin genel idari giderlerinin de arttığını vurguladı.

“Kaybedilenin yerine konmasının çok zor olduğu bir dönemdeyiz”

Çukurovalı, vatandaşların ciddi derecede ekonomik sıkıntılar yaşadığını ifade ederek, “Bu sıkıntılar yaşanırken vatandaşların sigortanın ilk akla gelen olmasını bekleyemeyiz. Ama bir gerçeği de göz ardı edemeyiz. Kaybedilenin artık yerine konmasının çok zor olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bu nedenle sigortadan tasarruf etmek doğru mu, iyi karar vermeliyiz” şeklinde konuştu.

Sigortanın her şeyden önce sağlığımız, evimiz ve sevdiklerimiz için çok önemli olduğuna vurgu yapan Çukurovalı, özellikle depremler, yangınlar, seller ve fırtınalar gibi doğal afet risklerinin dünyada artmaya devam ettiğini, bu bağlamda sigortanın daha da önem taşıdığını ifade etti.

“Sigortasız araç sürmenin suç olduğunu bir tarafa bırakırsak, sigortasız araç sürüp kaza yapmanın bize getireceği maddi ve manevi yükün cezasını ömür boyu kaldıramayız” diyen Çukurovalı,

kesinlikle sigortasız araç kullanılmaması gerektiğine dikkat çekti.

“Fiyat ayarlaması kaçınılmaz”

Çukurovalı, sigortalarda şu anda bir artış olmadığını söyleyerek, “KKTC’deki sigorta fiyatları, dünya standartlarının altında olmasına rağmen ödenen tazminat oranları birçok yerden yüksektir. Sigorta sektörü, 2019 yılından beridir aynı prim oranları ile hizmet vermeye devam etmektedir” dedi.

Sigorta sektörünün mal ve hizmet satın aldığı sektörlerin fiyatlarında zaman zaman ayarlama yapmasına rağmen kendi sektörlerinin fiyatlarını artırmadan hizmet vermeye devam ettiğini belirten Çukurovalı, bu nedenle sigorta sektörünün de vatandaşlara en iyi hizmeti sunabilmek adına fiyat ayarlaması yapmasının kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Çukurovalı, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz sektör olarak önce vatandaşlarımızın, sonra tüm ülke değerlerimizi koruma altına alarak, ekonomimizin gelişmesi için hizmet vermeye çalışıyoruz.

Buradan vatandaşlarımıza ve iş sahiplerimize şunu hatırlatmak istiyorum.

Türk Lirası ile olan poliçelerinizi, değişen değerler karşısında sigorta zeyilnamesi alarak artırın. Aksi takdirde risk gerçekleştiğinde sigorta yaptırdığınız bedel üzerinden, yani güncel değerinin altında tazminat alma durumunda kalacaksınız.”

Fahri: Full sigortada yüzde 10 azalma var

Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği Eski Başkanı Ülker Fahri de, ekonomik kriz ve dövizin yükselişi gibi sebeplerle vatandaşlarda para kalmadığını ve birçok kişinin full sigorta (full kasko) araç sigortasını çıkarmaktan kaçtığını vurguladı.

Sigortacılar olarak bu süreçte zam yapmadıklarını, ama zammın konuşulduğunu anlatan Fahri, ortada kesin bir zam kararı olmadığını, 2021’in sonuna kadar zam yapılmayacağını vurguladı.

Fahri, vatandaşların yüzde 10’unun ekonomik koşullardan dolayı full sigortadan (full kasko) kaçtığını ifade ederek, bu sayının daha da yüksek olabileceğini ama yeni satılan araçların sigorta yaptırmak zorunluluğu olduğundan aradaki farkın bu şekilde kapandığını söyledi.

Fahri,  sigorta şirketlerince konuşulan zammın kesin olmasa da yüzde 20-25 civarında olduğunu ancak varılan bir mutabakatın henüz olmadığını vurgulayarak, halkın ciddi sıkıntılar yaşadığı bu dönemde zam yapma taraftarı olmadıklarının da altını çizdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110