banner6

Sigortalardaki “kara delik” büyüyor!

banner37

Özeldeki 43 bin emekliye maaş ödeyen, ayrıca işsizlik, evlilik, doğum, ölüm ve iş görememezlik ödemelerini yapmakla mükellef olan Sosyal Sigortalar Dairesi, ülkedeki ekonomik yangından dolayı için için yanıyor. Günden güne artan gideri ve azalan geliri nedeniyle, gelirleri giderlerini arasında uçurum oluşan daire, emekli ve diğer ödemelerini yapabilmek için sürekli borçlanmak zorunda kalıyor

Sigortalardaki “kara delik” büyüyor!
banner150 banner151 banner143

“GELİR, GİDERİ KARŞILAMIYOR”… Hür-İş Genel Sekreteri Ali Yeltekin, pandemi öncesinde Sosyal Sigortalar Dairesi’nde 130 bin olan kayıtlı aktif çalışan sayısının 76 bine düştüğünü belirterek, özel sektörden sadece 100 milyon TL geliri olan dairenin, giderinin, 250 milyon TL’ye dayandığını belirtti. Devletin çalışan primleri için daireye ödediği 100 milyon TL’nin de gelir ve gider dengesini bulmaya yeterli olmadığını söyleyen Yeltekin, 13’üncü, ocak ve şubat maaşlarını ödemek için dairenin borçlandığına dikkat çekti

“GELİR GETİRİCİ ÖNLEM ALINMALI”… Yeltekin, devletin, çalışma hayatı ile ilgili gelir getirecek önlemler alması gerektiğini ve denetim gerçekleştirmesinin önemli olduğunu kaydetti. Ali Yeltekin, hayat pahalılığını karşılayabilmek için asgari ücretin de hazirandan önce artırılması, ya da devletin, “bağış” adı altında daireye katkı vermesi gerektiğini belirtti. “Sosyal Sigortalar Dairesi, asgari ücretin artması ile hayat bulur” diyen Yeltekin, şu anki yapının sürdürülebilir olmadığını, gelirler artırılmazsa sorunların daha da büyüyeceğini söyledi

Eniz ORAKCIOĞLU


Ülkedeki ekonomik yangın, binlerce özel sektör çalışanının gelecek güvencesi olan Sosyal Sigortalar Dairesi’nin mali yapısını da bozdu. Geliri iyice azaldığı için giderlerini karşılayamayan ve maaş ödemek için borçlanmaya başlayan sigortalar, çok büyük bir mali çıkmaz içerisinde bulunuyor.                            


Ekonominin iyice daralması yüzünden özel sektördeki birçok çalışanın işten çıkarılması, sigortaların prim kaybına da neden oluyor. Yapılan prim ödemelerinde de geriye düşen birçok işveren, yatırımları zamanında yapamıyor ve bu durum dairenin gelirlerini olumsuz etkiliyor.


Dairenin özellikle son aylarda emekli maaşı ödemelerini gerçekleştirmekte zorlandığından borçlanmak zorunda kaldığı belirtiliyor.


Konuyla ilgili KIBRIS’a konuşan Hür-İş Genel Sekreteri, Sosyal Sigortalar Dairesi İdare Meclisi Üyesi Ali Yeltekin, kurumun gelirlerinin giderleri karşılamadığına vurgu yaparak, hükümetin, dairenin gelirini artırıcı önlemler alması gerektiğine işaret etti.

Kriz devam ediyor


Hür-İş Genel Sekreteri, Sosyal Sigortalar Dairesi İdare Meclisi Üyesi Ali Yeltekin, Sosyal Sigortalar Dairesi’nde krizin devam ettiğine dikkat çekerek, giderlerin günden güne arttığına, gelirlerin ise azaldığına işaret etti.


Yeltekin, pandemi öncesinde Sosyal Sigortalar Dairesi’nde 130 bin olan kayıtlı aktif çalışan sayısının 76 bine düştüğünü belirterek, özel sektörden sadece 100 milyon TL geliri olan dairenin, giderinin, 250 milyon TL’ye dayandığını belirtti.


Yeltekin, pandemi döneminde özellikle ekonomiye katkı sağlayan eğitim, turizm ve üretim sektörlerinde prim geriliği ve işten çıkarmaların gelirleri etkilediğine vurgu yaptı.


Sosyal Sigortalar Dairesi’nin giderinin sadece 43 bin emeklinin maaşları olmadığını söyleyen Yeltekin, dairenin ödemeleri arasında işsizlik, evlilik, doğum, ölüm ve iş görememezlik ödenekleri olduğunu da belirtti.


Ali Yeltekin, dairenin 100 milyon TL özel sektörden geliri olduğunu,  246 milyon TL ise gideri olduğuna işaret ederek, devletin ödediği primle birlikte, özel sektörden elde edilen gelirin 250 milyon TL’ye yaklaşan gideri karşılamadığının altını çizdi.

“Maaşları ödemek için daire borçlanıyor”


Yeltekin, 13’üncü maaş ödemeleri için borçlanan dairenin, ocak ve şubat maaşlarında yüzde 37,26’lık hayat pahalılığını da borçlanarak ödediğini, bunun için bankalardaki overdraft hesaplarını yükselttiğini ifade etti.


Hayat pahalılığı ile birlikte dairenin ödeyeceği miktarın her 100 milyon TL için 40 milyon TL civarında arttığını kaydeden Yeltekin, devletin çalışanlar için yatırdığı primin marta kadar olan miktarını peşin almalarına rağmen borçlanıldığına dikkat çekti.


Yeltekin, bu noktada devletin mali yapısının da güçlü olmadığına dikkat çekerek, “Devlet, sigortalara olan mayıs, haziran prim ödemesini kaynak bulup bir şekilde ödese bile sonrası için kriz kapıda” dedi.

“İlaç olmaması, gideri artırıyor”


İlaç eksikliklerine ve ilaç zamlarına da değinen Yeltekin, devlette olmayan ilaçların mühürlü reçetelerle özelden alındığını ve bu ilaçların yüzde 80’ini Sosyal Sigortalar Dairesi’nin ödediğini belirtti.


Yeltekin, görünürde çok yüksek meblağ gibi görünmeyen ilaç ödeme yükünün de bir gider oluşturduğuna işaret ederek, ilaçlara gelen zammı da hatırlattı.


Yeltekin, işsizlik ödeneklerine ve işsizliğe de dikkat çekerek,  geçtiğimiz günlerde açıklanan 2021 işsizlik rakamlarının ve açıklanan hayat pahalılığı rakamlarının da gerçekleri yansıtmadığını belirtti.


İşsizliğin ciddi oranda olduğunu, açıklanan 7,8’den daha yüksek bir işsizlik oranının olduğunu iş başvurularından görülebildiğini söyleyen Yeltekin, ocakta açıklanan yüzde 5.85 ve şubatta açıklanan yüzde 7,11’lik hayat pahalılığının da çok yüksek olduğunu, 2 ayın hayat pahalılığı oranının yüzde 50’nin üzerinde olduğunu ifade etti.

“Asgari ücretin artırılması şart”


Yapılabilecekler arasında devletin çalışma hayatı ile ilgili gelir getirecek önlemler alması ve denetimleri gerçekleştirmesinin başta geldiğini söyleyen Yeltekin, asgari ücretin de haziran ayından önce artırılması gerektiğine işaret etti.


“Sosyal Sigortalar Dairesi asgari ücretin artması ile hayat bulur” diyen Yeltekin, gerek işverene teşvik vererek, gerekse kaynak yaratılarak asgari ücretin artırılmasının şart olduğunu yineledi.


Yeltekin, eğer asgari ücret artırılmazsa, hayat pahalılığını ödemenin mümkün olmadığını vurgulayarak, diğer bir seçeneğin ise devletin bağış adı altında Sosyal Sigortalar Dairesi’ne katkı vermesi olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110