Sigortalardan ödenek alan 2 bin 510 kişinin maaşı kesildi

banner37

Sosyal Sigortalar Dairesi’nin yoklama bildirgesini doldurmayan malullük, yaşlılık, dulluk, yetimlik ve iş kazası ödeneği alan kişilerin maaş ödemeleri durduruldu

Sigortalardan ödenek alan 2 bin 510 kişinin maaşı kesildi
banner90
banner8

“EN AZ BİN KİŞİYE YERSİZ ÖDEME YAPILIYOR” KIBRIS’a konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, 28 Ekim’de geliri kesilen 3 bin 168 kişinin 658’inin işlemlerini tamamlamasının ardından yoklama yapmadığı için maaşı kesilen hak sahibi sayısının 2 bin 510’a düştüğünü söyledi. Sucuoğlu, bu kişilerin ispat-ı vücutta bulunmaları durumunda en geç 48 saat içerisinde maaşlarını geri alabileceklerini kaydetti. Sosyal Sigortalar Dairesi’nden maaş alan birçok kişinin bugün belki de hayatta olmama durumunun olduğunu belirten Sucuoğlu, yoklama yaptırmayan 2 bin 510 hak sahibinden en az bine yakın kişiye yersiz ödeme yapıldığını tahmin ettiğini açıkladı.

Sosyal Sigortalar Dairesi, 2018 yoklama bildirgesini doldurmayan malullük, yaşlılık, dulluk, yetimlik ve iş kazası ödeneği alan kişilerin ödeneklerini kesti.
   28 Ekim’de geliri kesilen 3 bin 168 kişinin 658’inin işlemlerini tamamlamasının ardından dün itibariyle yoklama yapmadığı için maaşı kesilen hak sahibi sayısı 2 bin 510’a düştü.
   Sosyal Sigortalar Dairesi’ne başvurup gerekli işlemleri tamamlayan 658 hak sahibinin aylıkları ise banka hesaplarına yatırıldı.
   KIBRIS’a konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, son genel yoklamanın 2013 yılında yapıldığına dikkat çekerek, göreve gelir gelmez bu işe konsantre olduklarını belirtti.

Sucuoğlu, dün itibariyle 2 bin 510 hak sahibinin maaşının kesildiğini, ancak bu kişilerin ispat-ı vücutta bulunmaları durumunda en geç 48 saat içerisinde maaşlarını geri alabileceklerini kaydetti. Hak sahiplerine daha önce birçok kez uyarıda bulunduklarını ifade eden Sucuoğlu, Sosyal Sigortalar Dairesi’nden maaş alan birçok kişinin bugün belki de hayatta olmama durumunun olduğunu söyledi.

Sucuoğlu, yoklama yaptırmayan 2 bin 510 hak sahibinin en az bine yakın kişiye yersiz ödeme yapıldığını tahmin ettiğini sözlerine ekledi.

banner134
“En son 2013’te yoklama yapıldı”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan konuyla ilgili açıklama şöyle:
   “Sosyal Sigortalar Dairesi’nden malullük, yaşlılık, dulluk, yetimlik (ölüm aylığı) ve iş kazalarından dolayı gelir alanlar, bu gelir veya aylığın kendilerine ödenmesi sırasında gelir ve aylık alma koşullarının devam etmekte olduğunun beyanı için Sosyal Sigortalar Dairesi tarafından düzenlenen “Yoklama Bildirgesi’ni” doldurup imzalamak zorundadırlar. Yoklama bildirgesinin şekli, kapsadığı bilgiler geçerlilik süresi ve yoklamanın ne sıklıkta yapılacağı Sosyal Sigortalar Dairesi tarafından düzenlenip saptanmaktadır.
    Son genel yoklama 2013 yılında yapılırken, 2016 yılında ise sadece ölüm (dul ve yetim) aylığı almakta olanlar için yapılmıştır. Yoklamaların geç yapılmasından dolayı Dairemiz hak sahipliği düşenlere yersiz ödeme yapmaya devam etmekte ve fonun zarara uğramasına sebep olmaktadır.

36 bin 322 kişiye, yoklama bildirgesi gönderildi


   28 Ekim 2019 tarihinde durdurulan aylıklar, Dairenin 2018 yılı yoklama bildirgelerinin değerlendirmesi sonucunda gerçekleştirilmiştir. Bu yoklamalar 28 Mayıs 2018 tarihinde adreslere postalanarak hak sahiplerinden bildirgelerini doğru ve eksiksiz 31 Ağustos 2018 tarihine kadar Sosyal Sigortalar Dairesi’ne teslim etmeleri talep edilmişti.
   Yoklama bildirgesi gönderilen 36 bin 322 kişiden (yaşlılık aylığı alan ve aktif prim ödeyen sigortalılara gönderilmemiştir) 8 bin 450 kişinin yoklama yaptırmadığı tespit edildiğinden, 22 Mayıs 2019 tarihinde, yoklamasını yaptırmayan sigortalılara en geç 28 Haziran 2019 tarihine kadar, yoklamalarını yaptırmaları için SMS yoluyla hatırlatma gönderilmiştir.

“2 bin 500 kişi yoklama yaptırmadı”
 

Bu hatırlatma sonucunda yoklama yaptırmayan kişi sayısı 3 bin 704’e düşmüştür. Yoklamasını yaptırmayan bu kişilerin 30 Eylül 2019 tarihine kadar yoklama bildirgelerini Sosyal Sigortalar Dairesi’ne teslim etmeleri gerektiği; bildirgelerini belirtilen süre içinde teslim etmeyenlerin aylıklarının işlemleri tamamlanıncaya kadar durdurulacağı basın yoluyla ve Sosyal Sigortalar Dairesi’nin web sayfası üzerinden duyurulmuştur. Nitekim 28 Ekim 2019 tarihinde 3 bin 168 kişinin aylığı durdurulmuştur.
   Aylığın durdurulması üzerine Sosyal Sigortalar Dairesi’ne başvurup gerekli işlemleri tamamlayan hak sahiplerinin aylıkları banka hesaplarına gönderilmektedir. Günümüz itibariyle 2 bin 510 kişi yoklamasını yaptırmamıştır.
   Sigortalıların mağdur olamamaları için yoklamalar süratle değerlendirilip işlemi tamamlananların aylıkları bankalar üzerinden günlük olarak yapılmaktadır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75