Sigortalılar artık ilaç parası için beklemeyecek

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, kasım ayından itibaren reçete sahibi sigortalıların sadece eczaneye gidip ilaçlarını almalarının yeterli olacağını söyledi:

Sigortalılar artık ilaç parası için beklemeyecek
banner90
banner99

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, yıllardır eczaneden ilaç alıp da parasını Sosyal Sigortalar Dairesi’nden tahsil etmek için bazen aylarca bekleyen sigortalıların artık bu eziyetten kurtulacağını açıkladı.

Çeler, kasım ayından itibaren reçete sahiplerinin sadece eczaneye gidip ilaçlarını almalarının yeterli olacağını, küçük bir katkı payı dışındaki ilaç parasının devlet tarafından ödeneceğini vurguladı.

Zeki Çeler, sigortalıların Sosyal Sigortalar Dairesi’nden alacakları ilaç paralarını 8-9 aydır alamadıkları için özellikle yaşlıların sıkıntı yaşadığını söyledi.

banner134
Çeler, yeni sistemle birlikte reçete sahiplerinin sadece eczaneye gidip ilaçlarını almaları yeterli olacağını ve ilaçların parasının devlet tarafından ödeneceğini belirtti.

KIBRIS TV'de yayınlanan “Hasan Hastürer'le Haberin ve Hayatın İçinden” programına katılan Bakan Çeler, sıkıntının Sosyal Sigortalar Dairesi'nde yeterli çalışan olmamasından kaynaklandığını ifade etti.

Çalışan sayısının artırılması için şubat ayına sınav koyduklarını, ancak sınavın mart ayına ertelendiğini ifade eden Çeler, mart ayındaki sınava tek kişinin katıldığını ve o kişinin de sınavı geçemediğini belirtti.

Ek mesailerin ödenmesi şartı ile Sağlık Bakanlığı'ndan eczacı temin edildiğini ifade eden Çeler, “Eczacıların sabah akşam çalışması neticesinde geçtiğimiz Temmuz-Ağustos ayında Lefkoşa hariç tüm bölgelerde ödemeler konusunda güncel hale geldik. Lefkoşa'da ise 14-15 gün gerideydik ancak dün itibariyle de Lefkoşa'yı da güncelledik” dedi.

Yeni yapılan çalışmalar neticesinde reçete sahibi sigortalıların kasım ayından itibaren sosyal sigortalara gidip para almalarının gerekmediğini söyleyen Bakan Çeler, “Yeni sistemle birlikte reçete sahiplerinin sadece eczaneye gidip ilaçlarını almaları yeterlidir. İlaçların parası devlet tarafından ödenecek. Yalnızca katkı payını kendileri ödeyecek” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 11:43
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75