banner6

Sigortalılar, ne ilaç ne de gözlük yardımından yararlanabiliyor!

banner37

Sigortalılar, ne ilaç ne de  gözlük yardımından yararlanabiliyor!
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   İşverenlerinin sosyal sigorta primlerini düzenli yatırmasına rağmen, devletin, sosyal sigorta teşvik primlerini yatırmaması nedeniyle yüzlerce emekçinin sosyal sigorta prim yatırımları gölge yatırıma dönüştü. Yani bu kişiler sosyal sigortalı haklarından yararlanamıyor. 

   Bu durumun mağdurlarından olan ve KIBRIS Gazetesi’ne ulaşan özel sektör çalışanı Sevil Özel, kısa süre önce doktora gittiğini ve durumun orada ortaya çıktığını anlattı.

   Doktora ilaçlarını sosyal sigortadan almak istediğini söyleyen Özel, doktorun kimlik numarasını yazdığında ise “sigortalı, hak sahibi değildir” yazısı ile karşılaşıldığını belirtti.

   Özel, durumu anlamak için işyerine sorduğunu ve onların da kendisine yatırımlarını tam olarak yaptıklarını belirttiklerini söyledi ve bunun üzerine de Sosyal Sigortalar Dairesi ile temasa geçtiğini kaydetti.

   Sevil Özel, orada ise işvereninin yatırımlarını düzenli yaptığını ancak devletin sosyal sigorta teşvik primlerini ödememesi nedeniyle yatırımlarının gölge yatırıma düşüp, bu nedenle sosyal sigortalı haklarından yararlanamayacağını öğrendiğini ifade etti.

   Ayrıca konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Hür-İş Genel Sekreteri ve Sosyal Sigortalar Yönetim Kurulu üyesi Ali Yeltekin olayı doğruladı.

   Yeltekin, Maliye Bakanlığı’nın sosyal sigorta teşvik primlerini yatırmaması nedeniyle birçok çalışanın bu duruma düştüğünü kaydetti ve Sosyal Sigortalar Dairesi’ne de maliye tarafından 33 milyon TL yatırılması gerektiğini söyledi.

   Konuyla ilgili bilgi almak istediğimiz Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı yetkililerine ise ulaşılamadı. 

Özel: Benim durumumda başkaları da var

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Sevil Özel, kendisinin durumunda daha yüzlerce çalışan olduğunu düşündüğünü söyledi ve bu nedenle de bu konunun duyulmasını istediğini ifade etti.

   Sosyal sigortalıların ilaç, gözlük, evlilik yardımı, doğum yardımı gibi hakları olduğunu kaydeden Özel, ancak devletin bu teşvik primlerini yatırmaması nedeniyle bu haklardan yararlanamadıklarını kaydetti.

   Özel, şöyle konuştu:

   “Ben işyerimde 16 yıldır çalışıyorum. Pandemi dönemi de dahil, her dönemde düzenli yatırımlarımız yapılmıştır.

   Şu an yaşadığım sıkıntı da devletin teşvik primlerini ödememesinden kaynaklanıyor. Bu kabul edilir bir durum değildir. Herkesin ilaç için gidip verebilecek parası yoktur.

   Bana Sosyal Sigortalar Dairesi’nde gölge yatırım olduğunu gösteren bir yazı verdiler ve eczacıya gidip göstermemi ve oradan sigortalı olarak ilaçlarımı almamı söylediler. Ancak doktor sigortalı reçetesi bile yazamadı. Çünkü sistemde ‘sigortalı haklarına sahip değil’ yazıyordu. Ayrıca yazılsa bile hangi eczacı güvenip verecek.

   Benim engelli bir yeğenim var. Bu durumu yaşadığımda ilk o aklıma geldi. Onun ilaçları nasıl alınacak? Bu ciddi bir ayıptır”.

Yeltekin: Maliyenin 33 milyon TL yatırması gerekiyor

   Hür-İş Genel Sekreteri ve Sosyal Sigortalar Yönetim Kurulu üyesi Ali Yeltekin, devletin sosyal sigortalara karşı yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle böyle bir sıkıntı yaşandığını doğruladı ve sosyal sigortaların da yasasına uygun olarak davranmak zorunda olduğunu belirtti.

   Bu nedenle işveren tarafının yatırım yapıp, devletin teşvik primlerini ödemediği sigortalıların yatırımlarının gölge yatırıma düştüğünden söz eden Yeltekin, bunun için de maliyenin sosyal sigortalara 33 milyon TL yatırması gerektiğini kaydetti.

   Yeltekin, bu durumun hem sosyal sigortalıları, hem de daire çalışanlarını zor durumda bıraktığını kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104