banner6

Şikayetçi sayısı 30’a yükseldi

banner37

Şikayetçi sayısı 30’a yükseldi
banner150 banner151 banner143

   Mali Suçlarla Mücadele Şubesi, ABD, İngiltere, Peru ve Almanya’da yaşayan 25 kişinin kredi kartlarıyla alışveriş yapmış gibi göstererek hesaplarından toplamda 243 bin 200 TL parayı çalma teşebbüsünde bulunan K.B. ve M.K.L. isimli iki kişinin ardından O.T ile M.A tutukladı.

   Mali Şube Polisi, şikayetçi sayısının 30’a yükseldiğini ve yeni tutuklanan M.A. isimli kişinin telefonunda  havalelerle ilgili kart ve şifre bilgileri ile başka hesaplara ait kart bilgilerinin tespit edildiğini kaydetti. 

   Mali Polis, dün dört zanlıdan üçünü teminat duruşmasına, M.A isimli zanlıyı ise ek tutukluluk duruşmasına çıkardı.

   Olay, ABD, İngiltere, Peru ve Almanya’da yaşayan birçok kişinin kredi kartlarından yasa dışı olarak işlem yapıldığına dair bankalarına yaptıkları şikayetler ve bu şikayetlerle ilgili bankalar arasında yapılan bilgi paylaşımı sayesinde ortaya çıkmıştı.

   CreditWest Bank nezdinde faaliyet gösteren ‘Lokal Pay’ isimli mobil ödeme sistemine kayıtlı olan ve K.B.’nin kullanımında bulunan ancak başkasının adına kayıtlı olan hesaba 12-13 Nisan tarihlerinde yurt dışındaki birçok kimsenin hesabından şüpheli bir şekilde toplamda 243 bin 200 TL paranın geldiğini ve bu paraların aynı gün bir işletmenin hesabına transfer edilmesinden şüphelenen CreditWest Bank’ın paraları bloke ederek durumu polise bildirmesi, uluslararası dolandırıcılığın önüne geçti.

Dört zanlı mahkemeye çıkarıldı

   “Bilişim Suçlarına ve Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına aykırı hareket” suçlamalarıyla tutuklanan dört zanlı, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Hasan Boşnak, tanık olarak Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görev yapan polis memuru Mehmet Davulcu’yu dinletti. 

Davulcu, zanlı K.B.’nin 12-13 Nisan 2022 tarihleri 22.00 - 06.30 saatleri arasında kullanımında bulunan ve başka bir şahsa ait CreditWest Bank nezdinde faaliyet gösteren “Local Pay” isimli mobil ödeme sistemine kayıtlı hesaba, daha önce benzeri işlemler ile ilgili kart sahiplerinin harcamaları kendileri yapmadıkları yönünde (Charge-Back) şikâyette bulunulan yurt dışındaki birçok bankalardaki 25 farklı kişiye ait banka kartları ile şüpheli bir şekilde işlem denendiğini anlattı.

   Polis memuru Mehmet Davulcu, bu işlemlerden toplam 243 bin 200 TL’nin zanlı K.B.’nin kullanımında bulunan hesaba geldiği, gelen paranın ise aynı gün Local Pay ödeme sistemine üye bir işyerine gönderildiğinin tespit edildiğini kaydetti.

   Davulcu, zanlı K.B.’nin tutuklandığını ve söz konusu paranın yüzde 35’ini kendisinin alacağını itiraf ettiğini ancak bankanın işlemi şüpheli görüp, bloke ettiğini belirtti.

   Davulcu, zanlı K.B.’nincep telefonunda yapılan incelemede WhatsApp isimli programda zanlı M.K.L.ile söz konusu şüpheli havalelerle ilgili ses kaydı ve yazışmaların tespit edildiğini mahkemeye aktardı.

   Davulcu, pansiyon işletmecisi olan zanlı O.T.’nin pansiyonunda kalan ve havale bilgilerini kendisine gönderen aranan şahıs olan M.A.’yla ilgili polise bilgi vermediğini anlattı.

   Mehmet Davulcu, ayrıca 243 bin 200 TL’lik havaleden önce gelen paradan iki seferde zanlı O.T’nin işlettiği pansiyonun toplam bin TL’lik elektrik borcuna ödeme yapıldığının belirlendiğini kaydetti.

   Davulcu, ayrıca Charge-Back şikâyetçi sayısının 30’a yükseldiğine vurgu yaptı.

   Davulcu, zanlılar K.B., M.K.L. ve O.T’nin etki edebilecekleri tahkikatın tamamlandığını belirtip, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasına, zanlı M.A’nın ise dört gün tutuklu kalmasını talep etti.  

   Yargıç Mine Ozankaya, zanlılar K.B., M.K.L. ve O.T’nin yurtdışına çıkışının yasaklanmasına, K.B.’nin 15 bin TL, diğer iki zanlının 5 bin TL nakdi teminat yatırması, ikişer kefilin 100 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110