“Sıkıntıdan patlıyoruz ama mecburuz”

banner37

Koronavirüs’ten korunmak için alınan tedbirler kapsamında vatandaşlar, kendini evlerine kapattı. Günlerdir evde olan vatandaşlar, zaman geçirmek için her gün kendine bir meşgale buluyor

“Sıkıntıdan patlıyoruz ama mecburuz”
banner90
banner99

KAHVE TÜKETİMİ ARTTI…Evde canımız çok sıkılıyor. ‘Ara ara’ hanımla didiştiğimiz de oluyor ama sağlık çok daha önemli” diyen yurttaşlar, Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilen kısmi sokağa çıkma yasağı sonrası eve kapandıklarını söyledi. Vatandaşlar, günlerini televizyon izleyerek, balkonda oturarak, bol bol kahve içerek, ev temizliği, bahçe düzenlemesi yaparak geçirdiklerini ifade etti. Bir vatandaş ise bahçeden topladığı ‘luvanaları’ göstererek, “Viski ve mezelerim hazır. Yasağın süresi uzarsa diye çok topladım. Bunlar, kendi üretimim luvanalar ve Koronavirüsü ile savaşımda gizli silahlarım” dedi.

Ali ÇATAL

Bakanlar Kurulu, 14 günlük süre için kısmi sokağa çıkma yasağı ilan etti. Gerekmedikçe sokağa çıkmayan vatandaşlar ise, evlerine kapandı.

Bahçelerinde veya balkonlarında zaman geçirmeye çalışan yurttaşlar, günlerdir evde olduklarını, canlarının çok sıkıldığını fakat ceza ödemektense evde kalmayı tercih ettiklerini söyledi.

Vatandaşlar, “Sıkıntıdan resmen patlıyoruz ama buna mecburuz. Koronavirüsü’nün yayılımının engellenmesi için zaten bu şarttı” ifadelerini kullandı.

Havanın çok güzel olduğunu da söyleyen ve yasak olmaması durumunda evde asla durmayacaklarını da kaydeden vatandaşlar, salgın tehlikesinin ve buna bağlı getirilen yasağın ‘Kıbrıs’ın mevsimsel açıdan en güzel dönemine’ denk gelmesini de ‘şanssızlık’ olarak nitelendirdi.

Toplum sağlığının her şeyden önce geldiği gerçeğine de vurgu yapan halk, şayet bu salgın riski atlatılacaksa, evde çok daha fazla kalmanın dahi kendileri için herhangi bir sorun oluşturmayacağını söyledi.

En büyük beklentilerinin, virüsün ‘sıcak havada öldüğü’ iddiasının doğru çıkması olduğunu da söyleyen vatandaşlar, “Bahar geldi. Havalar ısınıyor ve daha da ısınacak. Öyle umuyoruz ki bu virüs, sıcak havalarda yaşama şansı bulamıyordur” sözleriyle, beklentilerini dile getirdi.

Yasağa destek

Öte yandan, halkta, hükümetin aldığı yasağa yönelik herhangi bir tepki de gözlenmezken; yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını tehdidini bertaraf edebilmek için böylesi bir uygulamanın elzem olduğu düşüncesinin, vatandaşların genelinde hakim olduğu gözlemlendi.

“Evde canımız çok sıkılıyor. ‘Ara ara’ hanımla didiştiğimiz de oluyor ama sağlık çok daha önemli” diyen bazı vatandaşlar, televizyon izleyip balkonda oturduklarını ve bol bol kahve içtiklerini söyledi.

Yasak sayesinde uzun zamandır yapmadıkları ‘bir kısım’ aktiviteleri yapma fırsatını bulduklarını da söyleyen vatandaşlar, kitap okuyarak ‘kriz fırsatçılığı’ yaptıklarını da kaydetti.

Bir yurttaş da elindeki yeşillikleri göstererek, “Viski mezelerim hazır. Yasağın süresi uzarsa diye çok topladım. Bunlar, kendi üretimim luvanalar ve Koronavirüsü ile savaşımda gizli silahlarım” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75