Silah ihbarı, cinayet girişimini ortaya çıkardı

banner37

İhbar üzerine polisin Dipkarpaz girişinde durdurduğu araçtan iki tabanca ve mermi gibi çeşitli mühimmatlar çıktı, soruşturma çerçevesinde şimdilik 3 kişi tutuklandı

banner87
Silah ihbarı, cinayet girişimini ortaya çıkardı
banner90
banner8

Ayşe BULUT

   İskele Polis Müdürlüğü’ne yapılan bir ihbar, çok ciddi suçların da ortaya çıkarılmasını sağladı. İhbar doğrultusunda araştırmalarına başlayan polis, önceki gün Dipkarpaz köyü girişinde Orhan Çökü’nün kullandığı GS 170 plakalı aracı durdurdu ve araçta ihbarda belirtildiği gibi Çökü’nün tasarrufunda biri havai fişek atacak şekilde düzenlenen iki tabanca, şarjörleri, canlı mermiler ve bazı aparatlar buldu.

   Çökü’nün silahları aldığını söylediği Osman Temiz ve Bayram Doğan isimli zanlıları da kısa sürede yakalayan polis, dün üç zanlıyı da mahkemeye çıkardı ve aleyhlerine 1 günlük tutukluluk emri temin etti.

   Orhan Çökü, Osman Temiz ve Bayram Doğan isimli üç zanlı dün aleyhlerine başlatılan soruşturma kapsamında İskele Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Dilşah Karayel’in huzuruna çıkarıldı.

   Savcı Ahmet Özlemler’in tanık olarak yeminli şahadete çağırdığı İskele Polis Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Hasan Selvili, şahadetinde bir birinden çarpıcı bilgiler paylaştı.

İlk zanlı, ihbardan yaklaşık 3 saat sonra yakalandı  

   Tahkikat memuru Hasan Selvili, 8 Mayıs 2019 tarihinde saat 19.00 sıralarında İskele Polis Müdürlüğü’ne gelen bir ihbarda, zanlı 1 Orhan Çökü’nün tasarrufunda kanunsuz silah ve patlayıcı madde olduğu bilgisinin alındığını belirttikten sonra, aynı gün saat 21.45 sıralarında zanlı 1’in kullanımındaki GS 170 plakalı aracın Dipkarpaz köyü girişinde bir polis ekibi tarafından durdurulduğunu kaydetti.

   Zanlının huzurunda araçta yapılan aramada, şoför koltuğunun önündeki paspasın üzerinde yem torbasına sarılı vaziyette 1 adet 9 mm çapında Brod Magnum marka kuru sıkı tabanca ve şarjörü, 1 adet markası meçhul havai fişek atan, ayrıca namlusuna da 30’luk fişek atabilen aparat takılan tabanca, bir torba içerisinde 11 adet Bohaç marka 36’lık canlı fişek, 1 adet Avcı marka fişek ve 20 adet 9 mm çapında canlı kuru sıkı tabanca mermisi bulunduğunu söyleyen Selvili, tutuklanan zanlının kuru sıkı tabancayı 2017’nin Mayıs ayında zanlı 2 Osman Temiz’den aldığını, diğer tabancayı ise 2018’in Nisan ayında zanlı 3 Bayram Doğan’dan aldığını itiraf ettiğini kaydetti.

“Ercan Zengin’i öldürmek için düzenek kurdu”

   Zanlı Orhan Çökü’nün 4 Mayıs 2019 tarihinde Dipkarpaz’da sakin Ercan Zengin’i öldürmek için el bombasıyla düzenek kurduğunu da itiraf ettiğini belirten Hasan Selvili, zanlının, Ercan Zengin’i öldürmek kastıyla ambarındaki balalara üzerinde fünyesi bulunan bir adet el bombasını tellerle bağlayarak düzenek kurduğunu vurguladı.

   Zanlının evinde yapılan aramada evinin önünde bulunan plakası meçhul araç içerisinde 75 gram ağırlığında barut bulunduğunun altını çizen Selvili, zanlının, Ercan Zengin’in ambarına koyduğu el bombasını bağlamakta kullandığı tel ve pensenin evin yakınlarındaki zeytin ağacına asılmış ayakkabılık içerisinde, bombayı boyamakta kullandığını söylediği kırmızı sprey boyanın ise merdiven altında bulunduğunu kaydetti.

   Orhan Çökü’nün gönüllü ifade vererek suçlarını kabul ve itiraf ettiğini, dün tutuklanan diğer iki zanlının ise gönüllü ifade verdiklerini ancak bu ifadelerin teyit ve tekziplerinin yapılacağını kaydeden Selvili, yeni başlayan tahkikatını salimen yürütebilmek için mahkemeden süre istedi.

   Huzurundaki meselenin ciddiyetine ve soruşturmanın yeni başladığına bulgu yapan Yargıç Dilşah Karayel, zanlıların 1 gün poliste tutuklu kalmasına karar verdi.

   Üç zanlının bugün yeniden mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75