banner6

Silah ve uyuşturucu zanlıları cezaevine gönderildi

banner37

Silah ve uyuşturucu zanlıları cezaevine gönderildi
banner150

banner150 banner150

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa’da PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Tepe Operasyonu’nda ‘Kanunsuz uyuşturucu, ateşli silah ve patlayıcı madde tasarrufu’ suçlarından tutuklanan M.M. (E-47) ve A.D. (E-27) isimli iki zanlı aleyhine yürütülen soruşturma tamamlandı.

   Meseleyle ilgili tutuklanan her iki zanlı da ileride yargılanmak üzere, 3 ayı geçmeyen bir süreliğine hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

   Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü duruşmada, “suçsuzum” diyen M.M. aniden fenalaşarak yere yığıldı. Duruşmaya ara veren yargıç, sağlık görevlileri tarafından M.M.’nin müdahalesinin ardından teminatla ilgili kararını açıkladı.

   Ceza Davaları Yargıcı Mine Gündüz Serden’in huzurunda görüşülen dünkü duruşmada, polis memuru İbrahim Gökova meseleyle ilgili olguları özetledi ve  talebini mahkemeye aktardı.

   Tanık polis İbrahim Gökova, zanlıların, 18 Mayıs’ta Gazimağusa’da meydana gelen ‘Kanunsuz uyuşturucu madde, ateşli silah ve patlayıcı madde tasarrufu’ suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

   İbrahim Gökova, alınan bir bilgi ışığında, konu tarihte 06.30-07.30 saatleri arasında, zanlıların ikamet ettikleri evlere eş zamanlı baskın düzenlendiğini anlattı.

   Gökova, evde tespit ettiği M.M.’nin huzurunda mahkeme emriyle yapılan aramada, mutfaktaki dolap içerisindeki çantada 1 adet Sig Saver marka 9 mm çapında tabanca, içerisinde 7 adet canlı mermi bulunan şarjörü, 1 adet Pietro Beratta marka 9 mm çapında tabanca ve şarjörü, 13 adet 9 mm çapında canlı mermi, 3 şeffaf naylona sarılı 80 gram 350 miligram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu madde, başka bir poşette 632 miligram ağırlığında kokain ve aynı poşet içerisindeki başka bir poşet parçası içerisinde 6 gram 384 miligram ağırlığında methamfetamin türü uyuşturucu madde, içerisinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan 2 adet öğütücü, üzerinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan 1’i büyük diğeri küçük 2 adet çay kaşığı bulup emare zapt ettiğini anlattı.

   M.M.’yi suç üstü hali gereği tutuklandığını kaydeden İbrahim Gökova, zanlı A.D.’nin ikametgahında yapılan aramayla ilgili de mahkemeye bilgi verdi.

   Gökova, A.D.’nin evindeki yatak odasında bulunan komodin üzerindeki küllükte içerisinde Hintkeneviri türü uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan sarma sigara, komodin üzerinde az miktarda Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ve poşet içerisinde patlayıcı madde sınıfına giren 620 adet Feza marka torpilin bulunup emare zapt edildiğini ve A.D.’nin de tutuklandığını kaydetti.

   Tanık polis, M.M.’nin olay yerindeki ilk sorgusunda, ikametgahında bulunan çanta içerisindeki maddelerin yeğeni olan A.D. tarafından evine daha sonra almak üzere bırakıldığı beyanını mahkemeye aktardı.

   Her iki zanlıdan ifade temin ettiğini kaydeden tanık polis, balistik incelemeden gelen rapora göre suça konu parlayıcı maddelerin, daha önce herhangi bir suçta kullanılmadığı ve üzerlerinde parmak izi bulunmadığını mahkemeye aktardı.

   Tanık polis, zanlıların Güney Kıbrıs’ta yakınları bulunduğundan söz ederek, yargılanmaktan kaçma ihtimalleri bulunduğunu anlattı ve mahkemeden zanlıları cezaevine göndermesini istedi.

   Zanlıları savunan avukatlar, talebe itiraz etti ve müvekkillerinin yargılanmada hazır olacağına dair mahkemeye tanık dinletti.

   Huzurundaki talebi ve itirazları değerlendiren Yargıç Mine Gündüz Serden, zanlıların kaçma ihtimalleri bulunduğu yönünde bulgu yaptı ve zanlıları her ne şart altında olursa olsun 3 ayı geçmeyen bir süre hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104