banner6

Silah yok ama bir konteynır kayıp

banner37

Gazimağusa Limanı’nda “Carla 1” isimli gemide yapılan kaçak silah aramasında kanunsuz herhangi bir duruma rastlanmadı… Ancak, arama sırasında şüphe uyandıran bir gelişme oldu

Silah yok ama bir konteynır kayıp
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa Limanı’nda Sahil Güvenlik, polis ve Liman Başkanlığı ekiplerinin ihbar üzerine Tanzanya bayraklı “Carla 1” isimli yük gemisinde yaptığı kaçak silah araması tamamlandı.

Geminin tamamında ve içerisindeki 2 adet konteynırda yapılan detaylı aramada kanunsuz herhangi bir şeye rastlanmadı. Gemiden indirilen ve arama sırasında içlerinde sigara bulunan konteynırlardaki ürünler, yeniden gemiye yüklendi.

Öte yandan, söz konusu “Carla 1” isimli kargo gemisinin Gazimağusa Limanı’ndan 2016 yılı Ağustos ayında Libya’nın Tobruk Limanı’na gitmek için ayrıldığı sırada içerisinde 3 adet sigara yüklü konteynırın olduğu ancak gemi eylül ayında KKTC’ye geri döndüğünde konteynırlardan birinin gemide bulunmaması şüphe yarattı.

Kayıp konteynırın geminin denizde olduğu bir dönemde kaybolduğu üzerinde durulurken, bu durumun araştırıldığı öğrenildi.

Geminin günümüzde acenteliğini üstlenen Fabio Shipping and Trading Ltd’in Direktörü Lokman Elias, ortada olmayan konteynırın da muhtemelen geminin denizde olduğu dönemde kaybolduğunu kaydetti.

Elias: Sigaralar çürük, Mısır bile almadı

Fabio Shipping and Trading Ltd’in Direktörü Lokman Elias, gemiye 2016 yılı Ağustos ayında yüklenen sigaraların çürük olduğunu iddia ederek sigaraların KKTC’de imha edilmesini talep etti.

Elias, geminin 18 Ağustos 2016 tarihinde Gazimağusa Limanı’ndan sigara yükü alarak Libya’ya doğru yola çıktığını ve geminin Tobruk Limanı’na vardığında malı satın almak isteyen kişinin malın çürük olduğunu görmesi üzerine geri göndermek kaydıyla teslim almadığını kaydetti.

Geminin Libya’dan Mısır’a doğru yola çıktığını, Mısır’ın Sahil Güvenlik ekiplerinin gemiye çıkarak konteynırların mühürlerini kırarak sigaraları kontrol ettiğini ancak onların da sigaraların çürük olması nedeniyle geminin Mısır’a girmesine izin vermediğini anlatan Elias, insan sağlığına önem vermeyen Mısır’ın dahi bu sigaraları almadığını dile getirdi.

Elias, geminin 2016 yılı eylül ayında KKTC’ye geri geldiğini, gemi kaptanının Mısır’dan çıkış yaptığını gösteren bir belge sunduğunu ancak belgenin sahte olduğu gerekçesiyle kaptanın mahkemelik olduğunu anlattı.

Kaptanın bir süre sonra hayatını kaybetmesi nedeniyle mahkemenin sonlandığını ifade eden Elias, sigaraların da transit olduğu için gemide bekletildiğini söyledi. Elias, sigaraların çürük olması nedeniyle KKTC’de imha edilmelerinin gerektiğini öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2017, 08:22
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104