Silahların kullanılıp kullanılmadıkları araştırılıyor

banner37

İhbar üzerine ele geçen silah ve patlayıcı maddelerle ilgili tutuklanan Orhan Çökü, Osman Temiz ve Bayram Doğan’ın tutukluluk süreleri 7 gün daha uzatıldı

banner87
Silahların kullanılıp kullanılmadıkları araştırılıyor
banner90
banner99

Ayşe BULUT

   İskele Polis Müdürlüğü’ne yapılan ihbar sayesinde ele geçen iki tabanca, mermi, fişek, barut gibi patlayıcı maddelerin yanı sıra, Ercan Zengin isimli kişinin öldürülmek istendiğinin de ortaya çıkarılması olayıyla ilgili tutuklanan Orhan Çökü, Osman Temiz ve Bayram Doğan’ın tutukluluk süreleri dün devam eden soruşturma nedeniyle 7 gün daha uzatıldı.

   İskele Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Dilşah Karayel’in huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında, Savcı Ahmet Özlemler, meselenin tahkikatını yürüten İskele Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği’nden polis memuru Hasan Selvili’yi yeminli şahadete çağırdı.

   Tahkikat memuru Hasan Selvili, 8 Mayıs 2019 tarihinde saat 19.00 sıralarında İskele Polis Müdürlüğü’ne gelen bir ihbarda, zanlı 1 Orhan Çökü’nün tasarrufunda kanunsuz silah ve patlayıcı madde olduğu bilgisinin alındığını belirttikten sonra, aynı gün saat 21.45 sıralarında zanlı 1’in kullanımındaki GS 170 plakalı aracın Dipkarpaz köyü girişinde bir polis ekibi tarafından durdurulduğunu kaydetti.

   Zanlının huzurunda araçta yapılan aramada, şoför koltuğunun önündeki paspasın üzerinde yem torbasına sarılı vaziyette 1 adet 9 mm çapında Brod Magnum marka kuru sıkı tabanca ve şarjörü, 1 adet markası meçhul havai fişek atan, ayrıca namlusuna da 30’luk fişek atabilen aparat takılan tabanca, bir torba içerisinde 11 adet Bohaç marka 36’lık canlı fişek, 1 adet Avcı marka fişek ve 20 adet 9 mm çapında canlı kuru sıkı tabanca mermisi bulunduğunu söyleyen Selvili, tutuklanan zanlının kuru sıkı tabancayı 2017’nin Mayıs ayında zanlı 2 Osman Temiz’den aldığını, diğer tabancayı ise 2018’in Nisan ayında zanlı 3 Bayram Doğan’dan aldığını itiraf ettiğini kaydetti.

   Zanlı Orhan Çökü’nün 4 Mayıs 2019 tarihinde Dipkarpaz’da sakin Ercan Zengin’i öldürmek için el bombasıyla düzenek kurduğunu da itiraf ettiğini belirten Hasan Selvili, zanlının, Ercan Zengin’i öldürmek kastıyla ambarındaki balalara üzerinde fünyesi bulunan bir adet el bombasını tellerle bağlayarak düzenek kurduğunu vurguladı.

   Zanlının evinde yapılan aramada evinin önünde bulunan plakası meçhul araç içerisinde 75 gram ağırlığında barut bulunduğunun altını çizen Selvili, zanlının, Ercan Zengin’in ambarına koyduğu el bombasını bağlamakta kullandığı tel ve pensenin evin yakınlarındaki zeytin ağacına asılmış ayakkabılık içerisinde, bombayı boyamakta kullandığını söylediği kırmızı sprey boyanın ise merdiven altında bulunduğunu kaydetti.

   Orhan Çökü’nün gönüllü ifade vererek suçlarını kabul ve itiraf ettiğini, önceki gün tutuklanan diğer iki zanlının ise gönüllü ifade verdiklerini ancak bu ifadelerin teyit ve tekziplerinin yapılacağını kaydeden Selvili, ele geçen silahlar ile patlayıcı maddelerin de incelemeye gönderildiğini ve her hangi bir olayda kullanılıp kullanılmadıklarının araştırıldığını belirtti. Selvili, yeni başlayan tahkikatını salimen yürütebilmek için mahkemeden süre istedi.

   Huzurundaki meselenin ciddiyetine ve soruşturmanın yeni başladığına bulgu yapan Yargıç Dilşah Karayel, zanlıların 7 gün daha poliste tutuklu kalmasına karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2019, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75