Silinen yol çizgileri, trafik kazalarına yol açıyor

banner37

TGYD Başkan Yardımcısı Hüseyin Sevay, ülkedeki yolların birçoğunda yol çizgilerinin silinmiş olduğuna dikkat çekti, bunun yarattığı tehlikelere vurgu yaptı:

Silinen yol çizgileri, trafik kazalarına yol açıyor
banner99

“YOL ÇİZGİLERİ STANDARTLARIN DIŞINDA”… Trafikte Güvenli Yaşam Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Sevay, yapılan bilimsel araştırmalara göre trafikte meydana gelen çarpışmalar noktasında yol çizgilerinin kritik bir öneme sahip olduğunu belirterek, ülkemizde ise yol çizgilerinin eksik, bakımsız ve standartların dışında olduğunu vurguladı.

Ahmet UÇAR

   Başkent Lefkoşa’nın birçok yerinde bulunan yollardaki trafik çizgileri okunamayacak hale geldi. Özellikle trafiğin en yoğun olduğu bölgelerdeki yollarda neredeyse hiçbir işaret görülemiyor.

   Yollardaki bu düzensiz durum birçok kazaya davetiye çıkarırken, bir türlü çözüme de kavuşamıyor. KIBRIS, Lefkoşa’nın birçok bölgesini gezip yolları trafik çizgileri açısından görüntüledi.

   Trafikte Güvenli Yaşam Derneği (TGYD) Başkan Yardımcısı Hüseyin Sevay, bu sorunun sadece Lefkoşa’da değil, ülke genelindeki birçok yolda yaşandığına vurgu yaptı. Sevay, yol çizgilerinin trafik kazalarının önlenmesi bakımından son derece önemli olduğunun altını çizdi.

   Lefkoşa’da Taşkınköy’de Şehit Kemal Ünal Caddesi üzerindeki yol çizgileri silinmiş durumdayken, yine aynı cadde üzerinde bulunan yaya geçidi çizgilerinin de görülemeyecek halde olduğu görülüyor.

   Aynı bölgede bulunan Çetin Başar Sokak üzerindeki yol çizgilerinin yok olduğu gözlemlenirken, Küçük Kaymaklı bölgesinde yer alan Bolu Yolu Sokak üzerinde bulunan yollardaki çizgiler de silinmiş halde.

   Lefkoşa’da Ortaköy trafik ışıklarının bulunduğu Ali Rıza Efendi Caddesi üzerindeki yol çizgileri silinmiş dururken, yine aynı yol üzerinde yer alan yaya geçidi çizgileri de neredeyse görülemeyecek kadar aşınmış durumda.   

   Köşklüçiftlik bölgesinde ise Deniz Plaza’nın arka taraflarında bulunan Şehit Üsteğmen Mustafa Orhan Sokak’taki yolların çizgileri de yok olmuş durumdayken, Arabahmet bölgesinin yakınlarında bulunan Narnia Pub adlı işletmenin yer aldığı Nuri Efendi Sokak üzerindeki yolda da çizgiden eser kalmamış halde.

   Arabahmet bölgesindeki Zahra Sokak’ta da diğer bölgelerde olduğu gibi yollar da yol çizgileri adına hiçbir işaretin olmadığı gözlemleniyor.

   Dr. Fazıl Küçük Bulvarı üzerinde, Alpet adlı benzin istasyonu ile Atatürk Spor Salonu arasında kalan yol üzerinde de hiçbir yol çizgisi bulunmazken, 3 şeritten oluştuğu görülen yolun nasıl kullanacağını gösteren herhangi bir şerit çizgisi de görülmüyor.

   Şehit Mustafa Ahmet Ruso Caddesi üzerinde yer alan yolların trafik çizgileri tamamen silinmiş durumdayken,  aynı yol içerinde seyreden araçların şerit çizgilerinin olmaması nedeniyle nerede bekleyeceklerini bilmemesi de kazaya davetiye çıkarıyor.

“Ülkede trafik güvenliği sistemi oluşturulamadı”

  TGYD Başkan Yardımcısı Hüseyin Sevay, yapılan bilimsel araştırmalara göre trafikte meydana gelen çarpışmalarda yol çizgilerinin büyük bir öneme sahip olduğu sonucuna varıldığını belirterek, ülkemizde standartlara uygun yol çizgisi çalışmalarına uyulmadığını ve yöneticilerin güvenli bir trafik sistemi yaratmak için gereken adımları atmadığını savundu.

   TGYD Başkan Yardımcısı Hüseyin Sevay, trafiğin araçlar, yol sistemleri ve yol kullananlardan oluşan bir sistem olduğunu belirterek, dolayısıyla yol sistemlerinin trafik güvenliğindeki rolünün yadsınamayacağını kaydetti.

   Sevay, buna rağmen trafik güvenliğinin gelmiş geçmiş hiçbir yönetim tarafından birincil önceliklerden sayılmadığına işaret ederek, bu nedenle TRAKAYAD’ın son on yıllık yoğun uğraşlarına rağmen topluma hizmet verecek bir trafik güvenliği sistemi oluşturulamadığına dikkat çekti.

   Toplumun sağlık, güvenlik ve refahına dönük hizmet verecek böyle bir sistemin yokluğunda ise ülkede trafik güvenliği ile ilgili sayılabilecek çalışmaların hiçbir ciddi plan yapılmadan ve büyük ölçüde dünya standartları gözetilmeden yapılmaya devam edildiğini iddia eden Sevay, “Dünyanın başarılı örneklerinden hiçbir zaman faydalanılmadığından trafiğimizdeki ölümler ve ciddi yaralanmalar devam etmektedir. Bu kayıpları durdurmayı planlayan bir yönetimin KKTC’de ne zaman göreve geleceği ise meçhuldür” şeklinde konuştu.

“Yol çizgileri trafik kazalarında etkili bir faktör”

   Sevay, yol sistemlerinin sunması gereken güvenlik seviyesi ile ilgili olarak sadece yollardaki yatay

işaretlemelerin durumunun göz önüne alındığı durumda bile, ülkedeki trafik sisteminin dünyanın fersah fersah

gerisinde olduğu sonucuna varılacağını söyleyerek, “Adamız bir turizm beldesi olmasına rağmen Kıbrıs’ın kuzeyindeki çoğu yol ve kavşakların yatay işaretlemeleri dünyadaki bütün bilimsel araştırmalar ışığında ortaya

çıkan standartların tersine eksik veya bakımsızdır. Dolayısı ile Kıbrıs’ın kuzeyini ziyaret eden turistlere de yollarımızın güvenliği ile ilgili güvence vermekten çok uzağız. Oysa bilimsel araştırmalar yol çizgilerinin trafikte meydana gelen çarpışmalarda etkili bir faktör olduğunu ortaya koymuştur” dedi.

   Bu araştırmaların trafik güvenliğini dert edinen her bireyin mantıken varacağı temel sonucun teyit edilmesi olduğunun altının çizen Sevay, ancak KKTC’ de işlerin çok farklı yürütüldüğüne vurgu yaptı.

   

“Gönyeli çemberi neden ihmal edildi?”

   Sevay, KKTC yönetimlerinin trafik güvenliği anlayışına verilebilecek en önde gelen örneklerden

birisinin Gönyeli çemberinin hali olduğunu belirterek, Kıbrıs’ın kuzeyinde en çok kullanılan kavşak olan Gönyeli çemberinin asfalt kaplamasında yıllardan beri ciddi bozuklukların var olduğunu, yatay

işaretlemelerinin görünür olmaktan çıktığını ancak tüm bunlara rağmen bu çemberin yakın zamana dek bakıma alınmadığını hatırlattı.

   Asfalt kaplamasında iyileştirmeler ve yatay işaretlemeleri de tamamlandıktan sonra Gönyeli çemberinin çok daha rahat kullanılabilen ve sunduğu güvenlik hizmeti artmış bir kavşak haline geldiğini dile getiren Sevay, “Anlaşılamayan husus ise bu statüdeki bir kavşağın yıllarca neden göz göre göre bakımsız bırakılmakta olduğudur. Eğer KKTC Ulaştırma Bakanlığı en çok kullanılan kavşağımızı iyileştirmeyi öncelik yapamıyorsa, o zaman hangi trafik güvenliği unsurunu öncelik yapmıştır ki Gönyeli çemberine harcayacak enerji ve finansal kaynak bulamamaktadır” diye sordu.

“Yol çizgileri standartlarına uyulmuyor”

   Sevay, “Yollardaki çizgilerin özellikle gece ve yağmurlu havalarda görünür olabilecek standartta ve

dayanıklı olabilecek şekilde çizilmiyorsa KKTC yönetimlerinin trafikte hayat kurtarma ve ciddi

yaralanmaları önlemeye yönelik amaçları ve planları olmamasına da şaşmamak gerekir” diyerek, yol sistemlerinin trafik güvenliği standartlarının dünyada yıllardan geliştirildiğini ancak KKTC yönetimleri ve en başta Ulaştırma Bakanlığı yöneticilerinin bugüne dek ülkemizde de dünya standartlarının kullanılması ve bu standartların yasal zorunluluk haline getirilmesi için hiçbir çaba sarf etmediğini iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2020, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75