banner6

Şimdi bunun hesabını kim verecek?

banner37

‘Bulaşıkçı’ diye getirildi kamyon şoförü yapıldı, bir gün direksiyon hakimiyetini kaybetti ve Göktepe ailesini paramparça etti.

Şimdi bunun hesabını kim verecek?
banner150 banner151 banner143

İsmail VOLKAN

Geçitköy’de 8 Mart Çarşamba günü meydana gelen trafik kazası, dört kişilik Göktepe ailesini param parça etti. Direksiyon hakimiyeti kaybedilen kaya yüklü kamyonun şerit değiştirerek çarptığı van aracın 48 yaşındaki Kamil Göktepe hayatını kaybederken, daha 40 gün önce ikinci çocuğunu dünyaya getiren 38 yaşındaki eşi Tamay Göktepe’de önceki akşam evinde rahatsızlanarak yaşamını yitirdi.

Yapılan otopsi sonrasında Tamay Göktepe’nin ‘kalp yetmezliğine bağlı olarak gelişen kalp krizi’ nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

Kamil ve Tamay Göktepe çifti, dört gün arayla hayata veda ederken, 8 yaşındaki kızları ile daha 40 günlük olan oğulları ise aynı anda hem annesiz hem de babasız kaldı.

Kazanın ardından, kamyonu kullanan Türkmenistan uyruklu şoförün ülkeye ‘bulaşıkçı’ izniyle getirildiği ve KKTC’de geçerli bir ehliyetinin olmadığının ortaya çıkması ‘bunun hesabını kim verecek?’ sorusunu gündeme getirdi.

Ülke gündeminde büyük yankı uyandıran kazayla ilgili açıklama yapan sivil toplum örgütleri, olayın sadece bir kaza değil, cinayet olduğunu söyledi.

Trafikte Kazasız Yaşam Derneği (TRAKAYAD) Başkanı Hüseyin Sevay, ülkede güvenli trafik sistemi olmadığını ve bir ailenin de bu nedenle yok olduğunu kaydetti.

Şoför Okulları Birliği Başkanı Barış Tilki ise, denetim eksikliği nedeniyle yollarda ehliyetsiz araç kullananların sayısının çok olduğunu ve ehliyet sisteminin de yetersiz olduğunu söyledi.

Sevay: Dürüst döneminde trafikte, 34 kişi hayatını kaybetti

Hükümetin 10 aydır görevde olduğunu ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst’ün döneminde 34 kişinin trafikte hayatını kaybettiğine dikkat çeken Sevay, bakanın bu güne kadar hiçbir kazanın ardından sorumluluk üstlenerek bir açıklama yapmadığını savundu.

“Bu ölümlerin sorumluluğunu kaçta kaçını yükleniyor Bakan Dürüst?”  diyen Sevay, ülkemizde trafik güvenliği için gerekli önlemlerin alınmadığını söyledi.

Basının da kazalar konusunda yetkilileri sorgulaması gerektiğini vurgulayan Sevay, çözüm üretene kadar da olayların takibinin yapılmasını istedi.

Trafikte ceza keserek güvenlik önlemi almanın mümkün olmadığını belirten Sevay, toplanan milyonlarca TL’nin yol güvenliği için harcanması gerektiğini söyledi.

Tilki: Ehliyet sınav sistemi değişmeli

Kazanın ciddiyetine ve ihmaline vurgu yapan Barış Tilki, aracı kullananın da, ehliyetsiz kullanımına izin veren patronunun da aynı derecede suçlu olduğunu vurguladı.

Kamyon ehliyeti için mevcut yapılan sınav sisteminin çok basit ve yetersiz olduğunu belirten Tilki, 5 tonluk bir kamyonetle sınava girildiğini ancak, sürücünün gerçekte 10’larca ton yük taşıdığını söyledi.

Her tonun aracın sürüşünü etkilediğini anlatan Tilki, sürücülere verilen 10 saatlik ders ile ülkemizde binlerce kişinin hayatının tehlikeye atıldığını savundu.

Tilki, dünyadaki araştırmaların ortada olduğunu ve diğer ülkelerdeki sistemlerin örnek alınarak KKTC’de uygulanabileceğini ifade etti.

Sürücülerin sadece şoför okullarında aldığı eğitimin yeterli olmadığına dikkat çeken Tilki, ilkokul çağındaki çocuklardan başlayarak trafik eğitimi verilmesi gerektiğini vurguladı.

Tilki: Cezalar caydırıcı olmalı

Barış Tilki, araba kiralayan yabancılara ülke trafiği hakkında bilgilendirici broşür veya kitap verilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye veya başka ülkelerin ehliyetlerinin KKTC’ye çevrilirken de bir test yapılması gerektiğini ifade eden Tilki, yollardaki güvenliği artırmak için yapılması gereken birçok şey olduğunu söyledi.

Tilki, cep telefonunda konuşma, aşırı sürat ve kurallara uymama nedeniyle her gün kazalar meydana geldiğine dikkat çekerek, cezaların caydırıcı olmadığını belirtti.

Kaza nasıl olmuştu?

Çamlıbel-Girne anayolunda 8 Mart 2017 tarihinde meydana gelen trafik kazasında kaya yüklü bir kamyon ile Van aracın yüz yüze çarpışması sonucunda 48 yaşındaki Kamil Göktepe hayatını kaybetmişti.

Kaza, Türkmenistan uyruklu 32 yaşındaki Jeyhun Babayev’in yönetimindeki GK 431 plakalı kaya yüklü kamyonun Girne istikametine doğru seyrettiği sırada, sağa meyilli virajda direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesi sonucu yolun sağına geçerek karşı istikametten gelmekte olan Kamil Göktepe yönetimindeki NT 461 plakalı van araç ile çarpışması sonucu gerçekleşmişti.

Kazada ağır yaralanan Kamil Göktepe, kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmişti. Karaağaçlı olan ancak Güzelyurt’ta yaşayan dülger ustası Göktepe’nin ölümü sevenlerini yasa boğmuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2017, 10:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110