banner6

Şimdi de “Deltacron” varyantı çıktı

banner37

Güney Kıbrıs’ta Delta ve Omicron varyantlarının birleşiminden oluşan yeni bir tür keşfedildi

Şimdi de “Deltacron” varyantı çıktı
banner151

Ahmet KARAGÖZLÜ

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınında Alfa, Beta, Delta, Delta-Plus, Gamma ve Omicron varyantlarından sonra şimdi de “Deltacron” varyantı ortaya çıktı.

Güney Kıbrıs’ta Delta ve Omicron varyantlarının kombinasyonundan oluşan yeni bir tür keşfedildi.

Kıbrıs Üniversitesi Biyoteknoloji ve Moleküler Viroloji Laboratuvarı’nda keşfedilen yeni türe “Deltacron” adı verildi.

Uzmanlar, Deltacron varyantının henüz yeni keşfedildiğini, ancak diğer varyantlardan oldukça farklı olduğunu belirtti.

Rum Sağlık Bakanı Mihalis Hacıpandelas, Deltacron varyantının Delta ve Omicron’u alt edip edemeyeceğini tahmin etmek için henüz çok erken olduğunu ifade ederek şu an için endişelenecek bir durumun olmadığını söyledi.

Kıbrıs Üniversitesi Biyoteknoloji ve Moleküler Viroloji Laboratuvarı Başkanı Leondios Kostrikis ise

Delta genomlarının içinde Omicron’a benzerlik gösteren genlerin keşfedildiğini belirterek yeni varyantı “Deltacron” ismini verdiklerini kaydetti.

Kostrikis, Deltacron varyantının 30 kez mutasyona uğradığını, Omicron vakalarında bulunan önemli sayıda mutasyonla da birleştiğini ifade etti.

Hacıpandelas: Şu an için endişelenecek bir durum yok

Rum Sağlık Bakanı Mihalis Hacıpandelas, Kıbrıslı bilim insanları tarafından Deltacron varyantının keşfedilmesinin ardından “Bilim insanlarımızla gurur duyuyoruz” dedi.

Hacıpandelas, Deltacron varyantının Delta ve Omicron’u alt edip edemeyeceğini tahmin etmek için henüz çok erken olduğunu, ancak şu an için endişelenecek bir durumun olmadığını söyledi.

Yeni varyantı keşfeden Kıbrıs Üniversitesi Biyoteknoloji ve Moleküler Viroloji Laboratuvarı Başkanı Leondios Kostrikis’in Güney Kıbrıs’ı sağlık alanında uluslararası bir düzeye çıkardığını kaydeden Hacıpandelas,  Kostrikis’in bulgularının bilim camiasıyla paylaşılacağını söyledi.

Hacıpandelas, yeni varyantla ilgili detayların önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacağını ifade etti.

Kostrikis: Bu varyant, diğerlerinden oldukça farklı

Kıbrıs Üniversitesi Biyoteknoloji ve Moleküler Viroloji Laboratuvarı Başkanı Leondios Kostrikis, yeni varyantın Delta ve Omicron’un birleşiminden oluştuğunu belirtti.

Kostrikis, Güney Kıbrıs’ta şu anda Omicron ve Delta varyantların hakim olduğunu, ancak labaratuvarda yapılan araştırmalarda Delta genomlarının içinde Omicron’a benzerlik gösteren genlerin keşfedildiğini söyledi.

Yeni varyantı Delta ve Omicron’un kombinasyonundan oluşmasından dolayı “Deltacron” olarak adlandırdıklarını kaydeden Kostrikis, bu varyantın diğerlerinden oldukça farklı olduğunu dile getirdi.

Kostrikis, Deltacron varyantının 30 kez mutasyona uğradığını, Omicron vakalarında bulunan önemli sayıda mutasyonla da birleştiğini ifade etti.

 “Bu keşif küresel bir ilgiye sebep olabilir”

Güney Kıbrıs’taki Koronavirüs vakalarından alınan örnekler üzerinde çalıştıklarını belirten Kostrikis, yeni varyantın hastanede yatan hastalar ile genel nüfustan toplanan 25 örnekte tanımlandığını söyledi.

Kostrikis, mutasyonların sıklığının hastanede yatanlarda daha yüksek olduğunu belirterek, “Bu durum Deltacron varyantıyla hastaneye yatışlar arasında bir korelasyon olduğu anlamına gelebilir” dedi.

Kostrikis, Deltacron varyantının dünyanın başka hiçbir yerinde tanımlanmamış olmasının oldukça olası olduğunu ifade ederek, bu keşfin küresel bir ilgiye sebep olabileceğini söyledi.

F

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110