banner6

Şimdi de ‘UHT süt’ krizi

banner37

Ülkede son günlerde yaşanan “yoklar” dönemi, geçim derdindeki vatandaşı isyan ettiriyor. Akaryakıt ve tüp gaza ulaşımda günlerce sıkıntı yaşayan vatandaşı şimdi de başka bir kriz bekliyor. Marketler, yerli üretim süt temininde sıkıntı olduğunu belirtti. Koop-Süt yönetimi, süt miktarının yetersiz olduğunu ifade ederken; SÜTEK yönetimi de üretimde sıkıntı olmadığını Koop-Süt’e verilen sütün tamamının UHT süt üretimi için kullanılmamasından dolayısorun yaşandığını açıkladı

Şimdi de ‘UHT süt’ krizi
banner8

Ali ÇATAL

Piyasada tüp gazın ardından süt de kalmadığı bildiriliyor.

Yerli üretim sütün piyasada bulunmadığını ve ‘çok daha pahalı’ ithal ürünlere yönelmek zorunda kaldıklarını savunan vatandaşların iddiaları ve süpermarket işletmecilerinin ‘kendilerine süt verilmediği’ savları, doğruluk kazandı; piyasada ‘süt sorunu’ yaşandığı ortaya çıktı.

Marketler Birliği Başkanı Fuat Nesip Nalcıoğlu, marketlere ihtiyaçları kadar yerli üretim süt verilmediğini kaydetti.

Süpermarketler Birliği Başkanı Tanser Nizam da can sıkıcı bu durumun son bir aydır yaşandığını ve bir ay daha yaşanmasının olası görüldüğünü söyledi.

Nizam, süt üretiminde kullanılan hayvanların neredeyse tamamının yılın bu yıllarında doğum yaparak sütten kesilmesinin, söz konusu sorunu doğurduğunu belirtti.

Koop- Süt Yönetim Kurulu Üyesi ve Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği Başkanı Mustafa Başlar ise ‘süt kıtlığının’ temel nedeninin, süt üretiminde kullanılan hayvanların sütten kesildiği bir dönemi yaşamamızdan ziyade Koop -Süt’e verilen süt miktarının, artan nüfusa bağlı çoğalan talebi karşılayamaması olduğu bilgisini verdi.

Kıbrıs Türk Süt Endüstrisi Kurumu (SÜTEK) Başkanı Mehmet Karadayı da Koop- Süt’e verilen sütün tamamının UHT süt üretimi için kullanılmamasının, yaşanan sorunun kaynağı olduğunu vurguladı.

Nalcıoğlu: Süt sıkıntısı birkaç haftadır yaşanıyor

Marketler Birliği Başkanı Fuat Nesip Nalcıoğlu, marketlere ihtiyaçları kadar yerli üretim süt verilmediğini ifade ederek, kendi işletmelerinin de yerli üretim süte önceki gün itibarıyla ulaşabildiğini belirtti.

Sütteki sıkıntının son birkaç haftadır olduğunu söyleyen Nalcıoğlu, halktan ve marketlerden gelen tepkilerin de bu bağlamda makul karşılanması gerektiğine dikkat çekti.

Satacak yerli üretim süt bulmakta oldukça zorlandıklarını aktaran Nalcıoğlu, böylesi sıkıntıları yaşamamak için şu an yaşanan bu durumun nedenlerine dair kapsamlı bir araştırma yapılması gerektiğine işaret etti.

Nalcıoğlu, süt krizinin kısa zamanda çözülebileceğinin görülmediğini vurguladı.

Nizam: Plansızlık var

Süpermarketler Birliği Başkanı Tanser Nizam ise süt krizinin son bir aydır yaşandığını ve önümüzdeki bir ay zarfında da yaşanmaya devam edeceğinin düşünüldüğünü kaydetti.

Göreve gelen tüm Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanları’na, bu işin çözüm reçetesini sunduğunu anlatan Nizam, son 15 yıldır aynı şeyi söylemekten yorulduğunu, fakat yetkililerin bunları dinlemekten bıkmadığını söyledi.

Ülkedeki hayvanların neredeyse tamamının, yılın bu dönemlerinde doğurarak sütten kesildiğini ifade eden Nizam, her yılın nisan döneminde de ‘aynı nedenle’ süt kıtlığının yaşandığını hatırlattı. Nizam, hayvanların doğum yapma dönemlerinin yıla dağıtılmasıyla bu sorunun çözüleceğini, zira dünyanın da bu sıkıntıyı bu yöntemle aştığını belirtti.

Hayvanların, yaz ve kış periyotlarında doğum yapmasının zor olduğunu söyleyen Nizam, bunun da hayvan sahiplerine yaz ve kış doğumu yapacak hayvan başına prim vererek rahatlıkla üstesinden gelinebileceğini aktardı. “İşini bilmeyen öküz, boynuzlarından olur” diyen Nizam, artık suni dölleme metodunun kullanıldığını ve süt üretiminde kullanılan hayvanların gebelik dönemlerinin önceden belirlenebildiğini, lakin bu kadarcık işi halletme yetimizin dahi olmadığını savundu.

Süt üretimi konusundaki plansızlık nedeniyle her yıl dönem dönem ya süt kıtlığı yaşandığını ya da süt bolluğu nedeniyle kooperatifin sütü koyacak yer bulamadığını belirten Nizam, şöyle konuştu:

“Ya süt bulamıyoruz ya da satamadığımız sütü yollara döküyoruz. Oysa kaç hayvanımızın olduğu, hayvanların kulak küpelerinden belli. Küçücük bir coğrafyada böylesi çarpıklıkların yaşanması kabul edilemez.”

Başlar: Arz-talep dengesi bozuldu

Koop- Süt Yönetim Kurulu Üyesi ve Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği Başkanı Mustafa Başlar, Kuzey Kıbrıs’ta sütte değil ‘uzun ömürlü UHT sütte’ sorun olduğunu belirterek bu durumun nedeninin ise süt üretiminde kullanılan hayvanların sütten kesildiği bir dönemi yaşamamızdan ziyade Koop -Süt’e verilen süt miktarının, artan nüfusa bağlı çoğalan talebi karşılayamaması olduğu bilgisini verdi.

Ülkedeki süt tüketiminin, günlük bazda 40-45 ton arasında seyrettiğini kaydeden Başlar, Koop- Süt’e verilen miktarın da bu ihtiyacı karşılamanın oldukça uzağında olduğunu belirtti.

Mevcut sıkıntının çözümünün de Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı’nın ‘iki dudağının arasında’ olduğunu aktaran Başlar, “Tarım Bakanı bugün ‘Koop- Süt’e verilen günlük süt miktarını 10 ton artırın’ dese, bu sorun tamamen hallolur” dedi.

Süt üretiminde kullanılan hayvanların genelinin gebelik veya emzirme döneminde olmasının da süt eksikliğine neden olduğunu Başlar, hayvanlarda gebelik ve emzirme dönemlerinde, günlük 480 değil; 420 ton bandında süt üretiminin kayda geçtiğine ve bunun da piyasada krize neden olacak bir miktar olmadığına dikkat çekti.

Başlar, “Şayet hellim ihraç edecek sütümüz varsa, ‘Süt üretimimiz yetersiz’ iddiası da çürür” şeklinde konuştu.

Sadece tüketicinin değil; üreticinin de mali gücünü örseleyen son dönem zamları ve ‘zam planları’ hakkında da görüş belirten Başlar, elektrik, yakıt ve yem gibi üreticiyi; gaz ve ambalaj gibi iş dünyasını ilgilendiren neredeyse bütün unsurların dövize daha da özelinde ‘Euro’ya’ endeksli olduğunu söyledi.

Başlar, süt hariç bütün ham maddelerin maliyetinin döviz bazında değiştiğini de hatırlatırken, söz konusu alanlarda yapılacak her zammın, süt ve süt ürünleri fiyatlamasını artıracağını kaydetti.

Karadayı: Üretimde hiçbir sıkıntı yok

Kıbrıs Türk Süt Endüstrisi Kurumu (SÜTEK) Başkanı Mehmet Karadayı ise ne üretilen ne de Koop- Süt’e verilen süt miktarında sorun olduğunu söyledi.

Koop -Süt’ün UHT süt için günlük 20 ton hakkının olduğunu fakat bu kuruma her gün için 70 ton süt verildiğini kaydeden Karadayı, ülkedeki günlük süt üretiminin ise 420 bin litre olduğunu belirtti.

Karadayı, Koop- Süt’e verilen sütün tamamının UHT süt üretimi için kullanılmamasının, yaşanan sorunun kaynağı olduğunu da aktarırken, “Aldıkları sütün tamamını UHT süt yapmıyorlar. Hellim başta olmak üzere ihraç ürünleri için de kullanıyorlar. Bütün problem de zaten buradan doğuyor” şeklinde konuştu.

banner134

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104