banner6

Şimdilik temizlendi!

banner37

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği ve Rauf R. Denktaş Düşüncelerini Yaşatma Derneği, Cumhuriyet Parkı'nın alkoliklerin ve uyuşturucu bağımlılarının mekanı haline dönüşmesine sert tepki gösterdi. Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz Bora ve Rauf R. Denktaş Düşüncelerini Yaşatma Derneği Başkanı Latif Akça, içerisinde Kurucu Cumhurbaşkanı'nın mezarı ve TMT Anıtı bulunan parkın, kısa süre içinde yine çöplerle dolmasından endişe ediyor.

Şimdilik temizlendi!
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Kurban Bayramı tatili süresinde çöplüğe dönen Cumhuriyet Parkı temizlendi. Parkın dört bir yanında atılı bulunan şişeler, paketler ve çakmak gazı tüpleri toplandı.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz Bora ve Rauf R. Denktaş Düşüncelerini Yaşatma Derneği Başkanı Latif Akça, içerisinde Kurucu Cumhurbaşkanı'nın mezarı ve TMT Anıtı bulunan parkın, kısa süre içinde yine çöplerle dolmasından endişe ediyor.

Bora, parkın bu imajdan kurtulması için, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Lokali'nin bir an önce oraya yapılması gerektiğini söyledi.

Akça ise, sorunun ancak ciddi bir proje ile çözülebileceğini savunarak, elektrik borcunun ödenmemesi nedeniyle parkın elektriğinin kesik olduğunu hatırlattı.

Turizm ve Çevre Bakanlığı yetkililerine ise toplantıda olmaları nedeniyle ulaşılamadı.

Bora: Lokali yaptıktan sonra sorun çözülecek

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz Bora, Cumhuriyet Parkı'nın şu anda sahipsiz olduğunu söyledi.

Bora, dernek olarak oraya bir lokal yapma planları olduğunu ve bu lokalin yapılması ile parkın sahipsiz olmaktan kurtulacağını kaydetti.

Cumhuriyet Parkı içerisinde Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın mezarının ve TMT Anıtı'nın bulunduğuna işaret eden Bora, bu nedenle parkın kendileri için çok değerli olduğunu vurguladı.

Bora, lokal projelerini hayata geçirmek içinse bir buçuk dönümlük alan daha talep ettiklerini, alanın verilmesinin ardından çalışmalara başlayacaklarını açıkladı.

Akça: Ciddi bir proje hazırlanmalı

Rauf R. Denktaş Düşüncelerini Yaşatma Derneği Başkanı Latif Akça, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın mezarının da bulunduğu Cumhuriyet Parkı için ciddi bir proje hazırlanması gerektiğini anlattı.

Öncelikle parka giriş ve çıkışların tek bir kapıdan yapılıp, güvenlik kameraları ile denetlenmesi gerektiğini söyleyen Akça, parka girenlerinde içeride Kurucu Cumhurbaşkanı'nın mezarının olduğunu bilmesi gerektiğini ifade etti.

Akça, ayrıca bu parkın kültür gezilerine de dahil edilmesi gerektiğini söyleyerek şu şekilde konuştu:

“Kurucu Cumhurbaşkanımıza yakışır bir şekilde oraya tam anlamıyla bir anıt mezar yapılmalı. Ayrıca küçük dükkanlar açılıp halk için daha cazip hale getirilebilir. Gece saatlerinde bizim de oraya gittiğimiz oluyor.

Benzer görüntülerle biz de karşılaşıyoruz. Üstelik orada bulunanların birçoğunun Türkçe bile konuşmadığı dikkatimizi çekiyor.”

"Her şey sorun"

Cumhuriyet Parkı'nın bulunduğu alanda yetki karmaşası olduğunu belirten Akça, bölgenin Lefkoşa Türk Belediyesi’nin mi, Gönyeli Belediyesi’nin mi sınırlarında olduğunun belli olmadığını söyledi.

Akça, bu nedenle parktaki çöplerin toplanmasında da sıkıntı yaşandığını kaydetti.

Ayrıca, Çevre Bakanlığı'nın elektrik borcunu ödememesi nedeniyle parkın elektriklerinin de kesik olduğunu ifade eden Akça, "Kurucu Cumhurbaşkanı'nın mezarının bulunduğu bir parkın böyle bırakılması yakışmıyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2016, 09:23
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104