banner6

Sine-i Millet Nedir?

banner37

Sine-i Millet Nedir?
banner151 banner143

 Siyaset alanında gerçekleştirilen farklı adımlar bulunmaktadır. Sine-i millete dönmek de bu adımlardan biridir. Peki Sine-i millete dönmek ne demektir? Sine-i millete dönmek nasıl uygulanır? 

 Sine-i Millete Dönmek Nedir?

 Tarih içerisinde çeşitli ülkeler içerisinde millet meclislerinin meşruiyetini yitirdiği düşünüldüğü zamanlar olmuştur. Böyle durumlarda, yapılabilecek seçeneklerden biri de siyaseti halkın içerisinde doğrudan yapmaktır. İşte bu durum, Sine-i millete dönmek olarak görülmektedir. Böylelikle siyaset yapılmaya devam edilir ve halktan kopmamış olunur. Sine-i millet, meclis zeminini terk etmek, halkın arasına katılıp, halk hareketi başlatmak ve siyasi iktidarı ya da egemenlere başkaldırı anlamını taşıyor. Kavram, siyasi arenada muhalefetin iktidara karşı son ‘silahı’ olarak tanımlanıyor. 

 Sine-i Millete Dönmek Nasıl Uygulanır?

 Siyaset genellikle millet meclislerinde gerçekleştirilmektedir. Burada tüm siyasi konular görüşülür ve karara bağlanır. Sadece çok büyük konularda karar vermesi adına doğrudan millete başvurulur. Ancak, millet meclislerinin geçerliliğini yitirdiği düşünülmesi durumunda siyaset mecliste değil de halk içinde uygulanabilir. Sine-i millet siyasetin halk içerisinde yapılmasıyla gerçekleştirilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2022, 16:58
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104