Sinekler her yerde

banner37

Havaların ısınmasıyla sivrisinek popülasyonu arttı, vatandaşlar sinek ısırığından ve kaşınmaktan şikayetçi

Sinekler her yerde
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ
BELEDİYELER NE YAPIYOR?... Sineklere yem olmaktan şikayet eden vatandaşlar, belediyelerin, sivrisineklere karşı mücadelede yetersiz kaldığı yorumları yapıyor. Yaz gelmeden, havaların biraz ısınmasıyla evlere üşüşen sineklerden dert yanan vatandaşlar, “Belediyeler ne yapıyor?” diye soruyor. Vatandaşlar, büyük, küçük herkesin korkulu rüyası olan sineklere karşı ilgili birimlerin etkin mücadele yapmasını istiyor

“VATANDAŞLAR, BELEDİYELERE YARDIMCI OLMALI”… KIBRIS’a konuşan altı ilçe belediyesi yetkilileri, sivrisineklere karşı mücadeleye çok önceden başladıklarını ve belediye sınırlarındaki dereler, göletler ve yer yer oluşan su birikintilerinde biyolojik yöntem uyguladıklarını söyledi. İlçe belediyeleri, sivrisineklere karşı mücadelede vatandaşların da belediyelere yardımcı olması gerektiğinin altını çizdi. Belediye yetkilileri, vatandaşların kendi evlerinin etrafındaki su birikintilerini kontrol altına alması gerektiğini, çünkü sivrisinekle mücadelede kaynakları ortadan kaldırmanın çok önemli olduğuna dikkat çekti

Ülkemizde havaların ısınmasıyla birlikte sivrisinek popülasyonunda yaşanan artış, vatandaşların korkulu rüyası haline geldi. Sinek ısırıklarından ve kaşınmaktan oldukça dert yanan vatandaşlar, belediyelerin, sivrisineklere karşı mücadelede yetersiz kaldığı şikayetinde bulunuyor.

Uzmanlar, sinek larvalarının en küçük durgun suda bile üreyebileceğini belirtirken, vatandaşlar da sivrisinekler yüzünden kapı pencere açamaz duruma gelmekten yakınıyor.

Vatandaşlar ayrıca, ülke genelinde sivrisinek istilasının yaşandığını ve bu konuda belediyelerin ne yaptığını sorguluyor.

KIBRIS’a konuşan ilçe belediyelerinden yetkililer ise sivrisinekle mücadelede gelinen son durumu anlattı.

Yetkililer, sivrisineklere karşı mücadelenin çok önceden yapılmaya başlandığını, ancak vatandaşların da sivrisinekle mücadelede belediyelere yardımcı olması gerektiğini söyledi.

Vatandaşların kendi evlerinin etrafındaki su birikintilerini kontrol altına alması gerektiğini kaydeden yetkililer, sivrisinekle mücadelede, kaynakları ortadan kaldırmanın çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Özçınar: Belediyeler larvatik mücadele başlattı

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, sivrisineklere karşı mücadelede sadece belediyelerin değil, Sağlık Bakanlığı ile vatandaşların da sorumluluklarının olduğunu belirtti.

Özçınar, belediyelerin sivrisineklere karşı larvatik mücadele başlattığını, ancak bu konuda tek başına mücadele etmenin yetersiz olacağına işaret etti.

Vatandaşların, sivrisinekle mücadelede belediyelere yardımcı olması gerektiğinin altını çizen Özçınar, “Herkes rutin olarak kendi özel mülkündeki su birikintilerini yok etmeli, rögarların bakımını da yapmalıdır” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın da dere yatakları, akarlar ve göletlerden sorumlu olduğunu ifade eden Özçınar, bakanlığın söz konusu yerlerde önlem alması gerektiğini söyledi.

Ülke genelindeki belediyelerin büyüklüklerine göre sağlık harcamalarının da farklılık gösterdiğini belirten Özçınar, belediyelerin gelirlerinin eşit olmadığını, bu nedenle sivrisinekle mücadelede vatandaşların yardımının şart olduğunu yineledi.

Özverel: Sivrisineklere karşı 12 ay boyunca mücadele ediliyor

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Müdür Muavini Levent Özverel, belediyenin sivrisineklere karşı dönemsel olarak değil, 12 ay boyunca mücadele ettiğini söyledi.

İnaktif olan yerlerde biyolojik yöntemle larvatik mücadele yapıldığını anlatan Özverel, çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini belirtti.

Harmancı: Ev içlerini her an, her saniye bilebilmemiz mümkün değil

Öte yandan Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı da belediyenin tüm sulak alanlarda ve derelerde biyolojik mücadele yaptığını, ancak vatandaşların evlerindeki boş saksı veya su birikimine yol açabilecek herhangi bir nesneden de binlerce sinek uçkununun havalanabileceğini söyledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Harmancı, şu ifadeleri kullandı:

“Sizlerin veya komşunuz evinde hâlâ boş saksı veya su birikimine yol açan herhangi bir nesne varsa, bilin ki buradan binlerce sinek uçkunu havalanabilir.

Uçkun havalandıktan sonra tek çare kimyasal ilaçlamadır. Kimyasal ilaçlama da birçok insanın sağlığına zararlı sonuçlar doğurabilir.

banner134
Bizler, tüm sulak alanlarda ve derelerimizde, kaynağından biyolojik mücadele yapıyoruz ve sinek uçamadan kontrol altında mücadeleyi sürdürebiliyoruz.

Ama ev içlerini her ne kadar hamamböceği mücadelesi kapsamında denetlesek de, her an, her saniye bunu bilebilmemiz mümkün değil.

Sizler veya komşularınızın bahçelerinde böylesi durumlar varsa, lütfen önce kendiniz uyarın, sonra bize bildirin.”

Arter: Su birikintileri ve göletler ilaçlandı

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, sivrisineklerle ilgili ilaçlama programlarının olduğunu belirterek, her yıl olduğu gibi bu yıl da biyolojik yöntemin kullanıldığını kaydetti.

Arter, sivrisineklere karşı belediyenin hem kendi kaynaklarıyla, hem de dışarıdan hizmet satın alarak mücadele ettiğini ifade etti.

Belediye sınırları içerisindeki tüm su birikintileri ile göletlerin ilaçlandığını anlatan Arter, çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini dile getirdi.

Soyel: Sivrisineklerle mücadele yıl boyunca yapılıyor

Girne Belediyesi Sağlık Bölümü Şube Amiri Naile Soyel, belediyenin yıllardır hem sivrisinek, hem de karasinekle mücadele konusunda çalışma yaptığını söyledi.

Söz konusu mücadelenin tüm yıl boyunca ‘kaynağında’ ve tamamen ‘biyolojik’ yöntemle yapıldığını vurgulayan Soyel, belediyenin, çalışmalarını hiç aksatmadan sürdürdüğünü ifade etti.

Sineklerle mücadelenin dönemsel bir olgu değil, tüm yılı kapsayacak bir şekilde yapılması gerektiğinin altını çizen Soyel, “Biz yıllardır yaptığımız çalışmalardan dolayı sineklerin üreyebileceği noktaları biliyoruz ve insan sağlığına risk oluşturan bu noktalara biyolojik ilaçlarla müdahale ediyoruz” dedi.

Özellikle sivrisineklerin bazı hastalıkları insanlara bulaştırabilecek bir tür olduğunu belirten Soyel, sivrisineklerin durgun sularda ürediğini ve kışın bahara döndüğü dönemde popülasyonlarının arttığına dikkat çekti.

Sivrisineklerle mücadele için kullanılan biyolojik ilaçların diğer canlılara da zarar vermediğine işaret eden Soyel, söz konusu ilaçların sadece sivrisinek larvalarının gelişimini engellediğini söyledi.

Sadıkoğlu: Mücadeleye larva aşamasında başladık

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, sivrisineklere karşı kaynağında mücadele edilmesi gerektiğini belirterek, “Biz mücadelemize larva aşamasında başladık” dedi.

Bu yıl ara ara yağan yağmurlardan dolayı oluşan su birikintilerinin biyolojik yöntemle ilaçlandığını ifade eden Sadıkoğlu, en yakın zamanda da belediyeye bağlı tüm köylerdeki ağılların ilaçlanmaya başlanacağını belirtti.

Sadıkoğlu, ağıllardan sonra da uçkun mücadelesinin yapılacağını ekledi.

Kaya: Su birikintileri ilaçlandı, sırada ağıllar var

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, havaların ısınmasıyla sivrisineklerin de ortaya çıkmaya başladığını belirterek, sivrisineklere karşı biyolojik yöntemle mücadele ettiklerini söyledi.

Bölgedeki tüm göletlerin, su birikintilerinin ve çöp alanlarının ilaçlandığını anlatan Kaya, sivrisineklere karşı bizzat kaynağında, henüz larvalar açılmadan harekete geçilmesi gerektiğini dile getirdi.

Bu hafta karasineklerle ilgili de adım atacaklarını belirten Kaya, bu kapsamada belediye sınırları dahilindeki tüm ağılların ilaçlanacağını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75