“Sinekler yüzünden 400 bin TL zarar ettim”

banner37

Yeşilköy’de ‘biber’ yetiştiriciliği yapan Özkan Con’un, tarlasındaki 400 bin kök biber heba oluyor

“Sinekler yüzünden 400 bin TL zarar ettim”
banner99

“BİBER FİYATLARI UÇACAK”… Yeşilköy’de geçimini ‘biber’ yetiştiriciliği yaparak sağlayan Özkan Con’un başı, biberlerine dadanan sineklerle derde girdi. Con, ‘Harnup Gay’ isimli bir çeşit sineğin biberlerine henüz çiçekken larvasını bırakmasından dolayı yaklaşık ‘400 bin kök’ biberin heba olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi. Ülkedeki biber ihtiyacının yüzde 70’ini kendisinin karşıladığını belirten Con, “Tarım Bakanlığı, bu duruma bir çözüm bulamazsa 15 güne üretimim duracak, bu da biber fiyatlarını uçuracak” dedi.

Ayşe BULUT
 

Yeşilköy’de geçimini ‘biber’ yetiştiriciliği yaparak sağlayan Özkan Con’un başı biberlerine dadanan sineklerle dertte… ‘Harnup Gay’ isimli bir çeşit sinek yüzünden biberleri topak topak olan Con, 400 bin TL zarara uğradığını beyan etti.


Ülkemizin en büyük biber üreticisi olan Özkan Con, söz konusu sineğin, biberler henüz çiçekken larvasını çiçeğin içine bıraktığını ve zaman içinde olgunlaşan larvaların da biberlerinin içinden çıktığını ifade etti.


‘Confidor’ isimli ilaç yasaklanmadan önce böyle bir durumla hiç karşılaşmadığını belirten Con, yaklaşık ‘400 bin kök’ biberin heba olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığına dikkat çekti.


Tarım Bakanlığı’nın bu duruma kalıcı bir çözüm bulamadığına işaret eden Con, “Yetkililer 15 güne kadar bir çözüm bulmazsa, biber fiyatları uçacak” dedi.

Con: Ülkenin en büyük üreticisiyim

banner134


Ülkemizde satılan tüm biber çeşitlerinin yüzde 70’ini kendisinin ürettiğini belirten Con, “Eğer bu duruma bir çözüm bulunamazsa üretimim 15 güne kadar duracak, bu durum da biber fiyatlarına yansıyacak” dedi.


Tarım Bakanlığı yetkililerine numune göndererek bu durumu hemen aktardığını ifade eden Con, yetkililerin bu hastalığın ‘Harnup Gay’ isimli bir tür sinek yüzünden yaşandığını tespit ettiğini dile getirdi.


Eskiden ‘Confidor’ isimli bir ilacı kullandığı için böyle bir durumla karşı karşıya kalmadığını belirten Con, söz konusu ilacın biber henüz çiçek halindeyken, çiçeğin üzerinde kalıntı bırakmasından dolayı arı popülasyonuna zarar verdiği gerekçesiyle yasaklandığını ifade etti.

“Çok büyük zarara uğradım”


Bakanlığın bu soruna kalıcı bir çözüm üretemediğinden yakınan Con, şöyle devam etti:


“Bakanlık yetkilileri, ‘Confidor’ isimli ilaç yasaklandığı için bana denemem için başka bir ilaç önerdi. Ben de bu ilacı yaklaşık 50 kök bibere attım. Yetkililer bir süre sonra bu ilacın herhangi bir etki gösterip göstermediğini anlamak için tekrardan numune alacaklarını söyledi. Yani aslında bakanlık da bu işe kalıcı bir çözüm bulamıyor.


Ben bu biberleri yetiştirebilmek için 200 bin TL harcadım. Bu yüzden de 400 bin TL zarar ettim. Eğer bu hastalığın çaresi bulunamazsa seneye biber ekmeyeceğim. Çünkü çok büyük bir zarara uğradım…”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75