banner6

Sinema kültürü yok oluyor

banner37

Geçim derdine düşen halkın sosyal yaşamından kısıtlamaya gitmesi sinema sektörünü de etkiledi. Sinema salonuna gitmeyi pahalı bulan insanlar, beyaz perdeden uzaklaşıp dijitale yöneliyor

Sinema kültürü yok oluyor
banner90
banner99

ÖZEL HABER - Emine Gül ÖZER

SİNEMA SALONLARI ARTIK DOLMUYOR… Günümüz ekonomisinde her şeyin lüks olarak sayıldığı ülkemizde sinemaya gitmek de gereksiz masraf olarak görülüyor. Her şeye internet üzerinden ulaşılabilen günümüzde, film sektörü de dijitale kayarken; sinema salonlarının doluluk oranı yarı yarıya düşüyor. İğneden ipliğe her şeye gelen zamlar, sinema bilet fiyatlarını da vururken, hafta sonları yer bulamadığımız sinema salonlarının artık yarısı bile dolmuyor.

FİLM SEKTÖRÜ DİJİTALE KAYIYOR… Bir iki saat izleyecekleri filmlere, içecek ve yiyecekler de dahil edilince yüklü paralar ödemek durumunda kalan vatandaşlar, dijital dünyadan yararlanmayı daha mantıklı buluyor. Dijital platformlardan 1 aylık üyelik satın alıp istedikleri zaman film izleme hakkına sahip olan vatandaşlar, “Günümüzde her şey dijitalden ilerliyor, sinemaya gitmeye gerek yok” diyor. Vatandaşlar, “Bir iki saatlik film için o ücreti ödeyeceğime, dijital platform üyeliği satın alır, istediğim filmi izlerim” diyor.

   Sosyal ve kültürel hayatın en önemli etkinliklerinden ‘sinemaya gitmek’ hem pahalılık hem de dijital dünyanın sunduğu kolaylıklar nedeniyle yavaş yavaş yok oluyor.

   İğneden ipliğe her şeye gelen zamlar, sinema bilet fiyatlarını da vururken, hafta sonları yer bulamadığımız sinema salonlarının neredeyse artık yarısı bile dolmuyor.

   Bilet fiyatları cep yakarken, vatandaşların çoğu en son ne zaman sinemaya gittiğini bile hatırlamıyor. Artan maliyetler yüzünden sinemaya gitmek artık gereksiz masraf olarak görülüyor.

   Hafta sonu ve hafta içi ayrımı yapmaksızın biletler aynı fiyattan satılırken bir yetişkinin ödeyeceği bilet ücreti 75 TL tutuyor.

   Öğrenci bileti almak isteyen birinin ödeyeceği ücret ise tam biletten sadece 3 TL aşağıda, yani bir öğrenci sinema bileti almak isterse 72 TL ödemesi gerekiyor.

   Dört yetişkinin film izlemek için satın alacağı bilet tutarı 310 TL tutarken, iki yetişkin ve iki öğrenci gidecek ailelerin sadece bilet fiyatlarına ödeyeceği ücret 304 TL tutuyor.

   Bilet fiyatlarına içecek ve mısır da dahil olduğunda cepler epey yanıyor.

   Vatandaşların çoğu “Bir iki saatlik film için o ücreti ödeyeceğime, dijital platform üyeliği satın alır, istediğim filmi izlerim” diyor.

Vatandaşlar ne dedi?

Burak Gençoğlu: Sinema kültürü tamamen yok oluyor diyebiliriz. Günümüzde her şeye internetten ulaşım sağlayabiliyoruz. İnsanlar da hareketsizliğe ve rahatlığa alıştı. Sinemalar da o kadar popüler gelmiyor artık. Günümüz ekonomisi de bu durumu tetikliyor tabii ki. Bir yerden bir yere giderken benzinden dolayı da hayli masraf oluşturuyor. Artık her şey dijital platformlarda da yer aldığı için ve biz insanlar rahatlığa alıştığımız için evde istediğimiz saatte bir şeyleri izlemek daha cazip geliyor.

Alper Arslan: Öncelikle günümüzde ekonominin hali en çok öğrenciler olarak bizleri etkiliyor. Bir iki saat izlenecek bir film için o ücreti ödemek öğrenci ekonomisini bayağı zorluyor. Her şeyin dijitalden yürütüldüğü bir dönemdeyiz. Artık filmler bile direkt oradan yayınlanıyor. Sinema biletine ücret ödemektense, dijital platform üyeliği satın alıp, günün her saati istediğin filmi izleme lüksüne sahip oluyorsun bir ay. Hem de daha uyguna tekabül ediyor. Sinemada izlemek kadar keyifli olmasa da günümüz şartları insanları buna sürüklüyor.

Mehmet Ali Yılgın: En son Türkiye’de sinemaya gittim çünkü burada biletler çok pahalı. Öğrenci ve sivil biletleri arasında iki ya da üç TL bir fark var sadece. Kaldı ki sinemaya tek gitmediğimiz için masraf iki ve üç katına çıkıyor. Bu durum öğrenciler için lükse kaçıyor artık. Sinemada bir kutu mısır zaten en kötü 20 TL’den satılıyor. Buna içeceği de eklersek iyice çıkmaz sarmalı gibi bir durum öğrenci için. Şu an çevremde de gördüğüm hepimizin dijital platform üyelikleri var. Netflix, Disney, Exxen gibi. Buradan günün her saati istediğimiz içerikte film açıp izleyebiliyoruz. Bir büyük boy kola alsak, mısırı da kendimiz patlatsak daha ekonomik oluyor bizim için.

Atakan Süs: En son geçen sene bugün sinemaya gittim. Artık istediğimiz zaman gidemiyoruz maalesef. Hem müsaitlik durumundan zaman ayıramıyorum hem de biletler öğrencilerin ekonomik koşullarını bir tık zorlayabiliyor. Şu an hepimizin elinin altında bir bilgisayar var ve her koşulda erişim sağlayabileceğimiz internetlerimiz var. Günümüzde her şey dijitale döndü zaten. Sinema kültürü yavaş yavaş yok oluyor diyebiliriz biraz da. İnsanlar istedikleri filmleri internetten açıp izleyebiliyor artık.

Berke Kızılaslan: Açıkçası ben en son ne zaman sinemaya gittiğimi hatırlamıyorum bile. Ailemle gitmeye kalksak 4 kişinin ödeyeceği bilet masrafı cep yakıyor. Mısır ve içecek de eklersek masraf katlandıkça katlanıyor. İnsanlar sadece özel ve zorunlu gereksinimlerine bütçe ayırıyor artık. Günümüz ekonomisi bunu gerektiriyor. Eskiden şu film yayınlandı, gittik izledik diyenler olurdu ya da gidelim vs. bir muhabbet dönerdi aramızda. Şu an her şey bilgisayar ve internet üzerine bağlı. 1 aylık dijital platform üyeliği satın alıyorum ailemle günün her saati istediğim filmi açıp izleyebiliyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104