Sinema sektörü de zor durumda

banner37

Tedbirler kapsamında yaklaşık 1 yıldır kapalı olan sinema salonları, izleyiciye hasret kaldı. Sinema salonları kapalı ama işletmeler, makinelerin arıza vermemesi için düzenli olarak bakımlarını yapıyor, gelirleri olmadığı halde devlete ve belediyelere karşı olan ödemelerini de aksatmamaya çalışıyor

Sinema sektörü de zor durumda
banner90
banner99

Aliye ÖZENCİ


Yaklaşık 1 yıldır kapısına kilit vurulan sinema salonları, hem yeni filmlere hem de izleyiciye hasret bir dönem yaşıyor.


Pandemi tedbirleri nedeniyle Mart 2020’den beridir kapalı olan sinema sektörü de zor günler geçiriyor.


Ülkemizde sinema sektöründe hizmet veren işletmeler, yaşadıkları zorlu süreci KIBRIS’a anlattı.

İnönü: Ayağa kalkmamız zaman alacak


Avenue Sinema Müdürü Özgür İnönü, pandemi dolayısıyla sinema salonlarının kapandığını, bu dönemde sektörde derin yaralar açıldığını ve bu yaraların izlerinin silinmesinin zaman alacağını söyledi.


İnönü, bu süreçte ekonomik olarak sıkıntılar yaşanmasına rağmen çalışanlarını işten durdurmadıklarını, ihtiyat sandığı ve sigorta yatırımlarının da devam ettiğini belirtti.


Kapalı olan sinema salonlarından bu süreçte gelir etmediklerine dikkat çeken İnönü, “Dijital makinelerin arıza vermemesi için de düzenli olarak bakımları yapıldı. Bu makinelerin bakımını kendi cebimizden ödeyerek yaptık” dedi.


“Pandemi döneminde sektör olarak ilk kapatılan sinemalardı ve yine son açılan sinemalar olacak” ifadesini kullanan İnönü, “Sinema sektörü olarak, açılmaya hazır olduğumuzu birkaç kez dile getirdik ama olumlu yanıt almadık” diyerek devletten de katkı ve destek görmediklerini dile getirdi.


İnönü, şöyle devam etti:


“Türkiye’de sinema salonları kapalı olduğundan dolayı, ülkeye yeni film gelmiyor. Normalleşmeye başladığımız süreçte sinema salonlarını açtık, yeni film olmadığından dolayı müşteri de gelmedi. Müşteri gelsin veya gelmesin biz o filmi başlatmak zorundayız. Klimalar havalandırmalar da çalışıyor… Bu bizim için günde bin 500- 2 bin TL gibi bir zarar demekti. Bu nedenle yeniden kapatmak zorunda kaldık”.


Sinema sektörü kapalı gibi görünse de, devlete belediyeye ödenmesi gerek birçok giderin bulunduğunu belirten İnönü, ekonomik olarak sıkıntıların yaşandığını ve sektörün yeniden ayağa kalkmasının da zaman alacağını söyledi.
 

banner134

Nuralış: 27 personelden 3 kişi kaldık


Lemar Sinemalar Müdürü İbrahim Nuralış, “İlk kapanan yerler sinema, en son açılacak olan da sinema. Sinema sektörü sadece KKTC’de değil, bütün dünyada en büyük darbeyi aldı” dedi.


Nuralış, pandemi dolayısıyla sinema sektörünün küçüleceğini düşünerek, “Bu süreçte film çekimleri ertelendi. Pandemiden önce çekilen ve elde mevcut olan yapımlar bulunuyor. Bu filmler bize Türkiye’den geliyor. Türkiye’de sektör açılmazsa, bizde de yeni filmler açısından zorluklar olacak. Bu da salonların yavaş yavaş kapanmasına neden olacak” şeklinde konuştu.


Nuralış, Mart 2020’de pandemi dolayısıyla sinema salonlarının kapandığını belirterek, “İlk 3 ay ödeme yapabildik ama süre uzayınca, ödeme yapmakta da zorlanmaya başladık. Haklı olarak personel de kendi isteğiyle ayrılmaya başladı. Bugün 27 personelden 3 kişi kaldık. Çalışanlarla birlikte bölgelerdeki sinema salonlarının ve makinelerin bakımlarını yapıyoruz” dedi.


Türkiye’de sinema sektörüne devletin katkıda bulunduğunu ancak ülkemizde bunun olmadığını ifade eden Nuralış, ülkede sinema sektörünün ekonomik yönden rahatlatıcı atılımlar yapılmasını diledi. Kapalı oldukları dönemde masrafların karşılanması veya devlete belediyeye ödenen stopaj, KDV gibi ücretlerde indirim veya erteleme yapılarak sektöre katkı sağlanabileceğini söyledi.

Diktaş: Korkunç zararlarımız var


Cinemall Sinemaları/İşletme Müdürü Önder Diktaş, pandeminin etkisiyle kapanan, 9 lokasyonla kültür sanat alanında faaliyet gösteren sinemaların, yaklaşık 1 yıldır hizmet vermediğini anımsattı. Diktaş, bu sürecin Kıbrıs’ta faaliyet gösteren sinema işletmecilerini ve çalışanlarını derinden etkilediğini söyledi.


Ülkenin normalleşme sürecinde destek amaçlı açılan lokasyonların bulunduğunu belirten Diktaş, “Film çeşitliliği anlamında yaşanan sıkıntılar, filmlerin ülkemize gelişinde yaşanan problemlerle birlikte diğer gider kalemleriyle korkunç zararlar eşliğinde tekrar kapanana kadar hizmet verdik” dedi.


Diktaş, 2019’da Türkiye’deki sinemalarda basına popcorn savaşları olarak yansıyan olumsuzlukların, dolaylı olarak Kıbrıs’ta faaliyet gösteren sinema işletmecilerini de etkilediğini belirterek, sinema işletmecilerinin normalleşme sürecinde beklentilerinin çok altında kalarak kapanmaya gittiklerini de vurguladı.


Diktaş şöyle devam etti:


“Hiçbir destek almadan yaklaşık bir yıldır kapalı olan sinemalarda çalışanlar süreçten olumsuz etkilendi. Çalışanların yüzde 90'ını kaybettiği dönemde yine sinemaların paydaş, tedarikçi zincirlerinde sürecin olumsuz etkilerini derinden hissettiği sektör tarafından bilinmektedir. Sinemaların kapalı kaldığı süreç içerisinde belirli periyodlar içerisinde sinemaların bakım ve onarım gibi maliyetleri de sinema yatırımcıları tarafından ayrıca finanse edilmeye devam edilmektedir. Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı pandemi nedeniyle olumsuz etkilenen sinemalara yerli film desteği adı altında ilk etapta 100.000,00 TL (2’nci etap bekleniyor ) + KDV +SSK gibi indirimlerle yapıcı adımlarla cam simidi olmaya devam ediyor.

Ülke gelişimine ve tanıtımına yarattığı katkıları nedeniyle artık faaliyetlerini sürdüremeyecek noktaya gelen sinemaların desteklenmesi Stopaj + KDV +SSK gibi farklı destek unsurlarıyla ayakta tutularak yaşatılması gerektiğine inanıyoruz”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75