Sınır dışılar affedilmesin

banner37

Bakanlar Kurulu, son günlerde ülkede suç işleyip sınır dışı edilen bazı kişilerin ülkeye giriş yasağını kaldırdığı veya kaldırmak üzere olduğu iddiaları hem öfkeye hem de endişeye neden oldu. Vatandaşlar, ülkede suç işleyip huzur bozan kişilerin geri gelmesini doğru bulmuyor:

Sınır dışılar affedilmesin
banner8

Ceren ÖZBİL

KKTC’de birkaç günden beridir ortaya atılan “suç işleyip sınır dışı edilen bazı kimselerin” ülkeye giriş yasağının kaldırıldığı veya kaldırılmak üzere olduğu iddiaları büyük tepkiye, endişeye ve beraberinde eleştirilere neden oldu. Zaten suç cennetine dönen ülkemizde işlediği suçlarla ülkede huzuru bozan, tamiri zor tahribatlara nenden olan kişilerin affedilmesinin büyük yanlış olduğuna inanıyor.

Hükümet, iddialarla ilgili açıklama yapmadı ama vatandaşlar, böyle bir niyet varsa bile bundan vazgeçilmesini istiyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Avukat Hasan Sözmener ve Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Genel Sekreteri Güven Bengihan, toplumu da huzursuz eden bu afları değerlendirdi.

Sözmener, ülkeye girişi yasaklanan bir yabancının ülkeye girişinin serbest bırakılmasının Bakanlar Kurulu’nun yetkisinde olduğunu açıkladı ve bu konuda herhangi bir yasa olmadığını ifade etti.

KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan ise, ülkede suç işlemeleri nedeniyle sınır dışı edilen kişilerin, affedilerek, yeniden ülkeye girişine izin verilmesini doğru bulmadığını anlattı.

Sözmener: Bakanlar Kurulu takdirinde

KIBRIS Gazetesi köşe yazarlarından Avukat Hasan Sözmener, ülkeye girişi yasaklanan yabancı bir kişiye tekrardan ülkeye giriş izni verilmesi yetkisinin Bakanlar Kurulu’na ait olduğunu açıkladı.

Bu konuda herhangi bir yasa olmadığını belirten Sözmener, “bu konuda herhangi bir yasa yoktur. Taktir Bakanlar Kurulu’nundur” dedi.

“Hapis cezası alan tüm yabancılar ihraç ediliyor”

Bakanlar Kurulu’nun ülkede suç işleyen ve cezaevine giren yabancılarla ilgili genel bir karar aldığına değinen Sözmener, bu kararın da hapis cezası alan tüm yabancı suçluların ülkeden ihraç edilmesi olduğunu anlattı.

Hasan Sözmener, bir günlük hapis cezası alan yabancıların bile ülkeden ihraç edildiğine dikkati çekti.

“Bazı yargıçlar hapis, bazıları para cezası veriyor”

Sözmener, aynı suça bazı yargıçların hapis, bazı yargıçların da para cezası verdiğine işaret ederek, bunun beraberinde aynı suça farklı uygulamalar getirdiğini anlattı.

İşlediği bir suç için para cezası alan bir kişinin ülkeden ihraç edilmediğine işaret eden Sözmener, aynı suçu işleyip hapis cezası alan bir başka kişinin ise ihraç edildiğini anlattı.

banner134
Sözmener, ülkede suç işleyen yabancıların yurt dışına ihraç edilmesinin otomatiğe bağlanmasını desteklemediğini kaydetti.

“Ülkeye geri dönmek için rüşvet verenler bile var”

Sözmener, ülkeden ihraç edilen suçluların büyük bir bölümünün Türkiye kökenli ve burada yıllarca yaşayıp, ya iş kurmuş ya da evlenmiş kişiler olduğuna değindi.

Bu kişilerin ihraç edilmesi durumunda ülkeye geri dönmek için ellerinden geleni yaptıklarını kaydeden Sözmener şu şekilde konuştu:

“Özellikle burada kökleşmiş kişiler konu daha mahkeme aşamasındayken hapis yerine para cezası almak için büyük bir çaba içerisine girerler. Çünkü eğer para cezası alırlarsa ülkeden ihraç edilmeyecekler. Edildikten sonra ise aracılar bulmaya çalışırlar. Gerek bu ülkeden gerekse de Türkiye’den bakanları, tanıdıklarını ülkeye geri gelebilmek için aracı koyarlar. Bizde de bu kararı vermek Bakanlar Kurulu yetkisindedir. Hatta tanıdıkları olan bazı kişiler, rüşvet alıp bu kişilere işlerini yapacağını söyler. Ülkeden ihraç edilen bu kişiler ise gerek iş yerlerinin gerekse de ailelerinin burada olması nedeniyle geri dönmek isterler.”

“Burada kökleşmeye izin vermemek lazım”

Asıl sorununun yabancı insanların burada kökleşmesine izin verilmesi olduğunu kaydeden Sözmener, “Yıllardır burada yaşayan bir insanı geri göndermek doğru değildir. O insan buraya yatırım yapmıştır, evi vardır, işi vardır, eşi vardır. Bence yapılması gereken ülkede çalışma izni, ikamet izni konusunda düzenlemelerdir. Bir insanın burada yıllarca yaşadıktan sonra kökleşmesi kaçınılmazdır” şeklinde konuştu.

“Eğer bir noktada suç artıyorsa yönetimin hatası vardır”

Sözmener ayrıca, herhangi bir ülkede özellikle bir konu üzerinde suç oranı artıyorsa, o noktada yönetimin hatası olduğu anlamına geldiğini belirtti.

Bu noktada ise yapılması gerekenin devletin kendi hastalığına çözüm bulması olduğunu kaydeden Sözmener, “O noktadaki hata düzeltilmelidir” dedi.

Bengihan: Cezaevi zaten dolup, taştı

KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan, ülkede artan suç ve suç oranı nedeniyle cezaevinin şu anda kapasitesinin üç kat üzerinde mahkum ve tutuklu barındırdığını söyledi.

Yabancı suçlular konusunda da yasaya göre, ülkemizde mahkumiyet alan bir kişi cezasını çektikten sonra eğer talep ederse Türkiye’ye iadesinin gerçekleştiğini kaydeden Bengihan şu şekilde konuştu:

“Eğer burada akrabalık bağı yoksa yurt dışına ihraç ediliyor. Bu ülkedeki adli olayların minimize edilmesi için bu tip kişilerin ihraç edilmesi gerekir. Zaten bu kişiler ülkenin yasalarına, değerlerine ve hukukuna aykırı davranmıştır.”

“Suç işleyenlerin tekrar gelmesine karşıyız”

Bengihan, örgüt olarak bu ülkede suç işleyip ihraç edilen kişilerin affedilip, yeniden ülkeye girişine izin verilmesine karşı olduklarını söyledi.

Güven Bengihan, zaten bu kişilerin bu ülkede suç işleyerek ülkenin yasalarına ve hukukuna aykırı davrandığını yineledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75