Sinir hastası ama cezai ehliyeti var

banner37

Eski kız arkadaşı A. K.’nin iş yerine aracıyla dalıp, etrafa kurşun yağdıran Oktay Sami Şölen, yargılanıncaya kadar cezaevine gönderilirken, akıl sağlığıyla ilgili de doktor raporu temin edildi:

Sinir hastası ama cezai ehliyeti var
banner90
banner99

Ahmet VAMIK

Ozanköy’de 18 Haziran akşamı adeta terör estirerek ortalığı birbirine katan, kurşunlama olayı zanlısı Oktay Sami Şölen, tutuklu yargılanmak üzere hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.
“Katle Teşebbüs” suçlamasıyla tutuklanan ve dün Girne Kaza Mahkemesi’nde teminat duruşmasına çıkarılan Oktay Şölen’in sinir hastası olmasına rağmen cezai ehliyetinin olduğu tespit edildi.
Zanlı avukatı Mustafa Şener’in tutuklu yargılamaya itiraz etmesi üzerine teminat duruşması gerçekleştirildi. Zanlı Şölen’e kefil olmak isteyen annesi ve oğlu mahkemede tanık olarak dinletilirken, yeminli şahadet vermek isteyen zanlı da tanık kürsüsüne çıkarak kendisini savundu.
 

“Öldürmek maksadıyla ateş etti”
Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen teminat duruşmasında Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis çavuşu Üzeyir Kürşat Koçer’i tanık olarak dinletti.
Zanlı Oktay Şölen’in “Katle Teşebbüs”, “Kanunsuz Ateşli Silah Tasarruf ve Taşıma”, “Kanunsuz Patlayıcı Madde Tasarruf ve Taşıma”, “Şiddet Tehdidi”, “Cinsel Taciz”, “Kasti Hasar” ve “Meskun Mahalde Ateş Açma” suçlarından methaldar olduğunu belirten polis çavuşu Üzeyir Kürşat Koçer, 18 Haziran günü saat 19.00 sıralarında geçmişte gönül ilişkisi olduğu A. K. isimli kadının işletmeciliğini yaptığı “Tim’s Cafe Bar” isimli iş yerine giden zanlının söz konusu iş yerine önce aracı ile ardından da sopa ile vurarak hasara uğrattıktan 20 dakika sonra olay yerine geri dönerek tasarrufunda kanunsuz olarak bulunan 7.65 mm çapındaki tabanca ile A. K.’nin ve yanında bulunan T. G. ile A. N. isimli iki şahsın üzerine doğru öldürmek maksadıyla 5 el ateş ettiğini anımsattı.

banner134
Zanlının olay yerinde, tasarrufundaki kanunsuz tabanca ile birlikte yakalandığını belirten Üzeyir Koçer, olay yerinde yapılan incelemelerde 5 adet 7.65 mm çapında boş mermi kovanı bulunduğunu da dile getirdi.
 

“Başka bir silahı daha olabilir”
Yapılan ilk sorgulamada zanlının akli dengesinin yerinde olmadığına dair beyanda bulunduğunu anımsatan Koçer, Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde psikiyatrik muayeneden geçirilen zanlının cezai ehliyetinin bulunduğuna dair doktor raporu temin edildiğini açıkladı.
Zanlının söz konusu kanunsuz tabancayı nereden bulduğuna dair net bir beyanda bulunmadığını dile getiren polis çavuşu Üzeyir Koçer, 3 adet farklı ve çelişkili ifade veren zanlı Oktay Şölen’in ifadelerinden birinde A. K.’yi öldürmek istediğine yönelik beyanda bulunduğunu da belirtti.
Meseleyle ilgili başlatılan soruşturmanın tamamlandığını, kamera görüntülerinin incelendiğini ve görgü tanıklarından ifadeler alındığını belirten Üzeyir Koçer, zanlının tasarrufunda bir başka kanunsuz ateşli silah olabileceğine dair önemli bulgular elde ettiklerini açıkladı. Zanlının serbest kalması halinde yeniden aynı suçu işlemeye teşebbüs edebileceğini dile getiren Koçer, toplumda infial yaratan olayla ilgili olarak gözaltına alınan zanlının tutuklu yargılanmasını talep etti.
 

Suç işlemesin diye cezaevine gönderildi
Yargıç Mesut Mesutoğlu, müebbet hapis cezası öngören bir suçla yargılanacak olan zanlının ileride görülecek davalarında hazır bulunmasını sağlamak ve aynı suçu tekrarlamasını önlemek amacıyla 70 gün süreyle, hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesi emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2018, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75