Sınır kapıları Kıbrıslı Türklere açık olmaya devam edecek

banner37

Geçiş Kapılarıyla İlgili Rum Yönetimi’nin Genelgesi değiştirildi

banner87
Sınır kapıları Kıbrıslı Türklere açık olmaya devam edecek
banner90
banner8

Rum İçişleri Bakanlığı, geçiş kapılarıyla ilgili önceki gece yarısından itibaren uygulamaya koyduğu sınır kapılarıyla ilgili genelgeyi dün sabah değiştirdi.

Rum Yönetimi İçişleri Bakanlığı’nın sayfasından alınan bilgilere göre, 15 Mart 2020 – 30 Mart 2020 tarihleri arasında geçerli olacak şekilde, geçiş kapılarından “Kıbrıs vatandaşları (Kıbrıslı Türkler ve Rumlar) ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrol ettiği bölgelerde yasal olarak ikamet eden kişiler” geçebilecek.

Genelgenin ilk halinde yalnızca “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kontrol ettiği bölgelerde yasal olarak ikamet eden Kıbrıslı Türklerin” geçişlerine izin verileceği belirtilmişti. İkamet şartı kaldırılan genelgede ayrıca “Kıbrıs vatandaşları” kategorisine “Kıbrıs Türk ve Rum” ifadesi ekledi.

Genelgede ayrıca AB üyesi ülkelerin vatandaşları, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yasal giriş yaptıklarına dair seyahat belgelerini ve yasal şekilde ikamet ettiklerini ispat edecek kamu hizmeti faturası sunmak zorunda olduğu kaydedildi.

Üçüncü ülke vatandaşları da, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yasal giriş yaptıklarına dair seyahat belgelerini ve ikamet izinlerini sunmak zorunda.

Cumhurbaşkanlığı, gerek BM Kıbrıs İyi Niyet Ofisi, gerekse Kıbrıs Rum Yönetimi yetkilileriyle yürütülen temaslar sonucunda, geçiş kapılarının Kıbrıslı Türklere açık olmaya devam edeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı açıklaması şöyle:

“Yurttaşlarımızdan gelen şikayetler üzerine, Cumhurbaşkanlığı olarak gerek BM Kıbrıs İyi Niyet Ofisi ve gerekse Kıbrıs Rum Yönetimi yetkilileri ile yürütülen temaslar sonucunda, geçiş kapılarının Kıbrıslı Türklere açık olmaya devam edeceği bilgisi birkaç kez teyit ettirilmiştir. Konuyu yakından takip etmekteyiz”

Siddique: Kapılar açık

BM Barış Gücü Sözcüsü AleemSiddique, Rum Yönetimi yetkilileriyle görüşerek, sınır kapılarında Kıbrıslı Türklere yönelik herhangi bir kısıtlama olmadığını açıkladı.

Siddique, TAK’a yaptığı açıklamada, Türk basınında yer alan “güneye geçmek isteyen KKTC vatandaşlarına geçiş izin verilmiyor” haberler üzerine görüştüğü Rum yetkililerden böyle bir uygulama olmadığını ve kapıların tüm Kıbrıslı Türklere açık olduğu bilgisi aldığını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75