Sınır kapılarını kapattılar

banner37

1996 yılında sınırda çıkan olaylarda hayatlarını kaybeden Tasos İsaak ve Solomos Solomu’nun 22’nci ölüm yıldönümü dolayısıyla bin motosikletlinin katılımıyla başlayan eylem dün de devam etti

Sınır kapılarını kapattılar
banner90
banner99

Rum motosikletlilerin, 1996 yılında sınırda çıkan olaylarda hayatlarını kaybeden Tasos İsaak ve Solomos Solomu’nun 22’nci ölüm yıldönümü dolayısıyla 3 gün boyunca yapmayı planladıkları ve önceki gün başlayan eylemi dün de devam etti. Motosikletliler, dün sınır kapılarına giden Rum motosikletliler, sembolik olarak bir süre kapıların kapatılmasını sağladı. Eylem nedeniyle sınır kapılarında karşılıklı geçişler aksadı, kapıların her iki tarafında da güvenlik güçleri geniş güvenlik önlemleri aldı.

Rum motosikletliler, 1996 yılında Derinya’daki olaylar sırasında öldürülen Tasos Isak ve Solomos Solomu anısına Güney Lefkoşa’nın sınır bölgelerinde eylem yaptı.

Sırasıyla Metehan, Ledra ve Lokmacı bölgelerinde dün sabah gerçekleşen eylemler sırasında herhangi bir olay yaşanmadı.

Bu arada Rum basınına göre yaklaşık bin Rum motosikletli; bugün İsaak ve Solomu’nun mezarlarını ziyaret edecek, ardından Derinya sınır kapısına geçip eylem yapacak.

Geçişler kısa süreli durdu

Eylem nedeniyle dün saat 09.00’da Metehan Kara Giriş Kapısı geçişlere kapatıldı. Polis Basın Subaylığı, yaklaşık 40 motosikletliden oluşan eylemcilerin Metehan’ın ardından Ledra Palace ve Lokmacı kara giriş kapılarında eylem yapacaklarını ve bu kapıların da eylem sırasında geçişlere kapatıldığını duyurdu.

Metehan Kara Giriş Kapısı’ndaki eylemin ardından Metehan Kara Giriş Kapısı geçişlere yeniden açıldı.

banner134
Rum motosikletliler Lokmacı’da da eylem yaptı

Rum motosikletli eylemciler, Metehan Kara Giriş Kapısı’nın ardından Ledra Palace Sınır Kapısı’nda gerçekleştirdikleri kısa süreli eylemin ardından, eylemlerine Lokmacı Sınır Kapısı’nda devam etti.

Motosikletli Rum eylemcilerin, dün 10.20 - 11.50 saatleri arasında Lokmacı Sınır Kapısı’nda gerçekleştirdikleri eylem olaysız sona erdi. Eylemin ardından bölgede karşılıklı geçişler yeniden başladı.

Eylem nedeniyle Lokmacı Sınır Kapısı’nda geçişler geçici olarak durduruldu.

Önceki gün başladı, bugün bitecek

Fileleftheros gazetesi; yaklaşık 60 motosikletlinin, eylemlerine önceki gün Baf’tan başladığını, Limnidi (Yeşilırmak) ve “Astromerit” sınır kapılarından geçerek, buraları sembolik olarak geçişlere kapadığını yazdı.

Motosikletlilerin, gece Mammari’de kalarak, İsaak ve Solomu için düzenlenen anma törenlerine katıldığını aktaran gazete, eylemlerin dün de sürdürdüğünü yazdı.

Dünkü program çerçevesinde motosikletlilerin, Yunan Askeri Mezarlığı ve Rum Merkezi Cezaevi’nin avlusundaki EOKA’cı mezarlarını ziyaret ettiğini belirten gazete, ayrıca Agios Dometios (Ay Demet), Ledra (Lokmacı) ve Ledra Palace sınır kapılarına gidilerek, buraların sembolik olarak geçişlere kapatıldığını yazdı.

Habere göre bugün ise; yaklaşık bin motosikletlinin katılımıyla İsaak ve Solomu’nun mezarları ziyaret edilecek, ardından Derinya barikatına geçilecek.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2018, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75