Sınır kapılarının açılması dönüm noktası oldu

banner37

Lefkoşa Surlariçi’nde 45 yıldır esnaflık yapan Olgun Şila, 1975’li yıllarda Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a valizcilik yapmak amacıyla gelen kişilere valiz satışları yapıldığını anımsattı, bölge esnafını ekonomik açıdan güçlendiren girişime dikkat çekti

Sınır kapılarının açılması dönüm noktası oldu
banner90
banner99

VALİZ İMALATI YAPILIYORDU… Olgun Şila, 1975’li yıllarda birçok kişinin Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a valizcilik yapmak amacıyla geldiğini, bu kitleye yönelik valiz satışları yaptığını belirtti. Şila, o dönem valizlerin Kuzey Kıbrıs’ta imal edildiğine işaret ederek, Derisan, Bizon, Rifat gibi yaklaşık 8-10 valiz imalatçısının bulunduğunu, buna paralel yoğun bir imalat sürecinin yaşandığını hatırlattı. Şila, esnaf için asıl dönüm noktasının sınır kapılarının açılmasıyla yaşandığını vurgulayarak kapıların açılması sonrasında Güney Kıbrıs’tan birçok yabancı turistin Surlariçi esnafının yüzünü güldürdüğünü belirtti.

Ahmet UÇAR

   Koronavirüs nedeniyle ekonomi alt üst oldu… Salgının yarattığı ekonomik kriz, en çok küçük esnafı etkiledi.

   Lefkoşa Surlariçi esnafı da bugün büyük kayıp yaşıyor…

   Surlariçi’nde yaklaşık 45 senedir esnaf olan, Olgun Şila, geçmiş dönemlerde imalatçılık yaptı şimdi ise ayakkabı dükkanı var.

   Şila, 1975’li yıllarda Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a valizcilik yapmak amacıyla gelen kişilere valiz satışları yapıldığını belirterek, Lefkoşa Suriçi esnafı için asıl dönüm noktasının sınır kapılarının açıldığı dönem olduğunu vurguladı.
“45 senedir bu meslekteyim”

   Olgun Şila, dükkanını ilk 1975’te mevcut dükkanının karşısında açtığını belirterek, dükkanının birtakım nedenlerden dolayı yıkılması üzerine 1988’te Asmaaltı’ndaki dükkana geçiş yaptığını kaydetti.

   Şila, eski dükkanında yaklaşık 12-13 yıl çalıştığını, 32 yıldır ise şu anki dükkanında faaliyet gösterdiğini dile getirerek, “Meslek hayatımı sorarsanız 45 senedir bu mesleğin içindeyim. Önceleri imalat yapardım fakat 10 seneden fazladır imalattan mağazacılığa geçtik” dedi.

banner134
“Valizcilik yapanlara yönelik satışlar yaptık”

   Dükkanını açtığı 1975’li yıllarda insanların valizcilik yapmak amacıyla Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a geldiğini, buradan aldıkları tabak çanakları ise Türkiye’de sattıklarını anımsatan Şila, bu dönemlerde bu kitleye yönelik valiz satışları yaptıklarını ifade etti.

   Şila, valizlerin burada imal edildiğine işaret ederek, o dönem ülkede Derisan, Bizon, Rifat gibi yaklaşık 8-10 valiz imalatçısının bulunduğunu ve buna paralel olarak yoğun bir imalat sürecinin yaşandığını hatırlattı.

   Geçmiş dönemlerde askeri botlara da büyük bir rağbet olduğunu ifade eden Şila, Türkiye’de görev yapan birçok komutanın askeri botları kendisinden aldığını ve şu an bile bu durumun devam ettiğini vurguladı.

   Şila, ekonomik duruma da değinerek “O dönemler ekonomik durumumuz geçimimizi sağlayabilecek kadar iyiydi. Aman aman çok beklentimiz yoktu. Yani ailemizi geçindirebilecek kadar gelirimiz vardı. Şu an bakıldığında ise sabahtan beri dükkana bir sinek bile girmedi. Normalde böyle günlerde yoğun bir tempomuz olurdu. Ancak Koronavirüs nedeniyle öğrenciler, işçiler Türkiye’ye döndü. Dükkanın kirasını, elektrik ve telefon faturasını zar zor ödeyebiliyoruz” dedi.

“Sınır kapılarının açılması esnafı rahatlattı”

   Sınır kapılarının kapalı olduğu dönemlerde tenha bir müşteri yoğunluğunun yaşandığını anımsatan Şila, o dönemler sadece yerli kişilere ve askerlere hizmet sunulduğunu söyledi.

   Şila, 23 Nisan 2003’te sınır kapılarının açılmasıyla ise Güney Kıbrıs’tan gelen turistler dolayısıyla Surlariçi esnafının iyi bir duruma geldiğine işaret ederek, bu durumun esnaf için dönüm noktası olduğuna dikkat çekti.

   Surlariçi’nde oto park sorununun söz konusu olması ve sokakların dar olması nedeniyle yerli müşterilerin Surlariçi esnafına gelmediğini dile getiren Şila, kapıların kapatılmasıyla esnafların sinek avladığının altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75