banner6

Sınırda sabah eziyeti

banner37

Sabah erken saatlerde güneye geçmek isteyen vatandaşlar, Metehan Sınır Kapısı’nda bir memurun tek yönden işlem yapması nedeniyle çile çekiyor. Güney Kıbrıs’taki iş yerlerine gitmek veya oradaki okullarda okuyan çocuklarını götürmek için her gün sabah Metehan Sınır Kapısı’na giden vatandaşlar, güne can sıkıntısıyla başlıyor. Geçiş işlemlerini sadece bir memurun yapması uzun kuyrukların oluşmasına neden oluyor. İşlem yapmayan diğer geçiş kapısının önüne trafik dubası yerleştirilmesi ise dikkat çekiyor

Sınırda sabah eziyeti
banner151 banner143

Ali CANSU

Lefkoşa’da her gün sabahın erken saatlerinde güneye geçmek isteyen birçok vatandaş, Metehan Sınır Kapısı’nda işkence çekiyor. Sınır kapısındaki uzun araç kuyrukları, vatandaşları çileden çıkarıyor.

Sabahleyin saat 07.00’de çocuklarını güneye okula götürmek isteyen veliler veya güneyde çalışan vatandaşlar, hatta yolcu olarak havaalanına gitmesi gerekenler, Metehan Sınır Kapısı’nda “sabah eziyeti” ile güne başlıyor. Kapıda, sadece bir memurun tek taraflı işlem yapması, talebi karşılamaya yetmediği için uzun araç kuyruklarına neden oluyor. Tek taraflı işlem yapılan kapının diğer bölümüne girilmemesi için ise bu yere trafik dubası konuldu.

Sınır kapısı önünde oluşan araç kuyruğunda beklemek zorunda kalan vatandaşlar da zaman zaman bu durumu korna çalarak protesto ediyor.

 

21. yüzyılda kuyruk çilesi

Vatandaşlar, “Ne bayramdır ne seyran. Böyle tedbirsizlik olmaz. Özellikle de sabahın erken saatinde bu uygulama yapılıyor. 15-20 araba bir memura bırakılıyor. Devlet, sınır kapılarına yeterli memur koymuyor mu? Vatandaşın çile çekmesini mi istiyorlar? Yetmedi mi 12 yıl çektiğimiz kuyruk çileleri. 21. yüzyılda bu kuyruklar ve bu sistem nasıl işliyor anlamadık” diye tepki gösterdi.

Güvenilir bir kaynaktan elde edilen bilgiye göre, sabahleyin tek memurun kontrol yapmasının nedeni, görevi devralacak memurların işe geç gitmesinden kaynaklanıyor. Aynı kaynak, sınır kapılarında 24 saat görev yapan memurların 48 saat izinli olduğunu ifade ederek, ertesi gün işine erken gelmesi gerekenlerin geç gelmesi ile vatandaşların mağdur olduğunu dile getirdi.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, “Çocuklarımızı her gün okula götürüyoruz. Sürekli bu uygulama ile karşılaşıyoruz. Bu durumdan dolayı zaman zaman çocuklarımız okula geç kalıyor. Yetkililerin artık sınırlardaki bu kuyruk çilesine son verecek bir uygulama getirmesini istiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2016, 09:44
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104