banner6

Sınırdaki göçmen trafiği arttıkça arttı

banner37

Sınırdaki göçmen  trafiği arttıkça arttı
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA
 

   Son haftalarda mahkemelerin gündemini ülkemize öğrenci olarak giriş yapıp, askeri bölgelerde Güney Kıbrıs’a geçmek üzereyken suçüstü yakalanan yabancı uyruklu kişiler epeyi meşgul ediyor. 

   Ercan Havalimanı’ndan giriş yapıp, yasal olmayan yolla Güney Kıbrıs’a yönelen yabancı uyruklu 4 kişi daha, kendilerine yardımcı olan yine yabancı uyruklu kişi ile birlikte yakalandı ve beşi de dün mahkemeye çıkarılarak aleyhlerine 1 gün tutukluluk emri alındı.

   Zanlılardan ikisinin aynı gün, diğer iki zanlının ise birkaç hafta önce KKTC’ye giriş yaptıkları tespit edildi.         

   “Ağır bir cürüm işlemek kastı ile gizli ittifak kurmak” suçlamasıyla tutuklanan zanlı 1 E.N.E., zanlı 2 U.M.L., zanlı 3 P.C.A., zanlı 4 P.B. ve zanlı 5 S.H. dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.
   Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak polis memuru Ali Arslan’ı dinletti.
   Mahkemede yeminli şahadet veren Arslan, 23.03.2022 tarihinde, saat 19.15’te Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü tarafından, Ercan Havaalanı’nın batısında eski Lefkoşa yolu diye bilinen yerde yapılan operasyonda, zanlı 1 E.N.E.’nin kullanımında bulunan HN 401 plakalı salon araç içerisinde, zanlı 2, zanlı 3, zanlı 4 ve zanlı 5’in tespit edildiğini söyledi.
   Polis memuru Ali Arslan, zanlı 1’den yapılan soruşturmada kişi başı 100 Euro karşılığı KKTC’den Askeri Yasak Bölgeyi ihlal edip G.K.R.Y.’ye geçirmek için ağır bir cürüm işlemek kastı ile gizli ittifak kurduklarının tespit edildiğine vurgu yaptı.
   Arslan, aynı tarihte zanlıların derdest emri gereği tutuklandığını ve zanlı l’in tasarrufunda tespit edilen cep telefonunun mahkeme emri ile incelenmek üzere emare alındığını kaydetti.
   Arslan, aynı tarihte zanlı 1 ile zanlı 4’ün gönüllü ifade vererek işlemiş oldukları suçlarını itiraf ettiğini söyleyerek, zanlıların KKTC’deki statüleri ile vermiş oldukları gönüllü ifadelerinin teyit ve tekzibinin yapılacağını anlattı.
   Zanlıların serbest kalması halinde tahkikata etki edebileceklerini belirten Arslan, zanlıların bir gün süre ile poliste tutuklu kalmalarını talep etti.
   Yargıç Mine Ozankaya, talebi onayladı.

 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110