banner6

Sisi'nin ziyaretinden beklentiler yüksek  

banner37

Mısır’ın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Mai Taha Halil, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi’nin Güney Kıbrıs’a yapacağı ziyaretin, iki ülkenin ilişkilerinde yeni bir dinamik yaratacağını ve işbirliğinin daha fazla güçlenmesini sağlayacağını belirtti.

Sisi'nin ziyaretinden beklentiler yüksek  
banner151 banner143

Alithia gazetesine göre, Rum Haber Ajansı’na (KİPE) konuşan Halil, Güney Kıbrıs ile Mısır’ın, doğalgazın Avrupa ve Asya’ya taşınmasında bölgesel bir kavşak olarak faaliyet göstererek yoğun bir işbirliğiyle enerji alanında çok önemli oyuncular olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Sisi’nin bu ziyaretinin tarihi nitelikte olacağına da işaret eden Halil, diplomatik ilişkilerin kurulduğu zamandan bu yana, Mısır Cumhurbaşkanı’nın Güney Kıbrıs’a ilk kez resmi ziyarette bulunacağını belirtti.

Anastasiadis ile Sisi arasındaki ikili görüşmelerde Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler, bölgesel meseleler, ikili koordinasyonun yoğunlaştırılması yollarına odaklanılacağı bilgisini veren Halil, iki liderin, terörle mücadele, bölgesel güvenlik, uzun vadeli istikrar ve refah konularında da görüş alışverişinde bulunmasının beklendiğini söyledi.

Halil, ekonomik konular ve yatırım fırsatlarının da gündemde olacağını, ayrıca iki liderin ilk kez “Kıbrıs Mısır Müteşebbis Forumuna” katılacağını belirtti.

Halil, Güney Kıbrıs ve Mısır’dan uzmanların, ziyaret sırasında imzalanacak birçok anlaşmanın belirlenmesi için son günlerde yoğun çalışmalar yaptıklarını da söyledi.

Güney Kıbrıs-Yunanistan-Mısır üçlü görüşmesi

Alithia gazetesi ise Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın da adaya gelmesiyle, Salı günü Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır liderleri arasında üçlü bir görüşme gerçekleştirileceğini yazdı.

Habere göre konuyla ilgili açıklamada bulunan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, üç ülke lideri arasında 5’inci kez üçlü görüşme yapılacağını belitti.

Anastasiadis görüşmede Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır’ı ilgilendiren konuların görüşüleceğini söyledi.

Yoğun güvenlik önlemleri

Haravgi gazetesi haberinde Çipras ve Sisi’nin adaya gelecek olması dolayısıyla polisin 20 ve 21 Kasım tarihlerinde yoğun güvenlik önlemi alacağını yazdı.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2017, 12:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104