banner6

Sisli havada uçakların inişini sağlayan cihaz arızalandı, uçaklar rötar yaptı

banner37

Sisli havada uçakların  inişini sağlayan  cihaz arızalandı,  uçaklar rötar yaptı
banner150 banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Ercan Havalimanı’nda uçakların alana güvenli iniş yapabilmesini sağlayan seyrüsefer cihazlarından biri olan Aletli İniş Sistemi (ILS) arızalandı, bazı uçaklar piste inemeyip, Antalya’ya zorunlu iniş yaptı. Bu sorun, diğer uçak seferlerinin de rötar yapmasına neden oldu.

   Uçağın pist başına kadar hassas yaklaşmasını sağlayan bir seyrüsefer yardımcı sistemi olan ILS, bulutların alçak, görüş açıklığının kötü olduğu hava koşullarında, uçağın alçak bir biçimde piste yaklaşmasını ve piste elektronik cihazlarla emniyetli iniş yapılmasını sağlıyor. ILS, özellikle sisli havalarda pilotların güvenli iniş yapabilmesi için büyük bir rol oynuyor.

   Elde edilen bilgilere göre dün Ercan Havaalanı’na inişe geçen 2 uçaktan birisi operasyonel sorunlardan dolayı iniş yapamazken, diğeri ise ILS cihazının arızalı olması nedeniyle sisli hava koşullarında inişini gerçekleştiremedi ve her iki uçak da Antalya’ya zorunlu iniş yaptı.

   Ercan Havalimanı’nın internet sitesinde yer alan uçuş bilgilerine bakıldığında, sistemdeki arıza nedeniyle yaşanan gecikmeler, 8 uçak seferinin de rötar yapmasına neden oldu.

   Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi, dün biri sisten diğeri de operasyonel sorundan dolayı iki uçağın Ercan Havaalanı’na inemediğini, Antalya’ya gittiğini belirterek bu durumun rötarlara neden olduğunu söyledi. Sofi, sisli havada uçakların rahat inişini sağlayan ILS cihazının arızalı olduğunu açıkladı.

   Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası Başkanı Cem Kapısız ise, uçuşa yardımcı olacak cihazların yedeklerinin ve hizmetin sürekliliğinin önemine değinerek “Özel şirket, gereken yatırımları yapmıyor, bozuk cihazlar onarılana kadar hizmet veremez duruma geliyor” dedi.

Sofi: ILS cihazı arızalı

   Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi, iki uçağın Ercan Havaalanı’na iniş yapamadığını belirterek, uçaklardan birisinin sisten, diğerinin ise operasyonel bir sorundan dolayı iniş yapamadığını kaydetti.

   Sofi, söz konusu uçakların yaşanan sorundan dolayı Antalya’ya gittiğini dile getirerek, Ercan Havaalanı’na saatler sonra 9.30- 10.00 sıralarında iniş yaptığını ifade etti.

   Sofi, söz konusu aksamanın Ercan Havaalanı’ndan yapılacak uçak seferlerini de etkilediğini söyleyerek, uçakların rötar yaptığını açıkladı.

   Sisli havalarda uçakların rahat bir şekilde inmesini sağlayan ILS cihazının arızalı olduğuna işaret eden Sofi, bu cihazın uçaklara sisli havalarda görüş açısı kazandırdığını ve merkeze yaklaşma olanağı verdiğini anlattı.

   Sofi, cihazın arızasının giderilmesi için çalışmaların devam ettiğine dikkat çekerek, bu durumun “olağan bir sorun” olduğunu söyledi.

   Seferlerin büyük ölçüde devam ettiği üzerinde duran Sofi, günlük 70-80 seferin yapıldığı bir havalimanında bir iki seferde aksama olmasının doğal olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Kapısız: Özel şirket cihazların

onarım ve bakımını yapmıyor

   Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTKS) Başkanı Cem Kapısız, bir meydanda seyrüsefer yardımcı cihazlar ile uçuşa yardımcı olacak diğer unsurların yedeklerinin ve hizmetin sürekliliğinin olması gerektiğini belirterek, Ercan Havaalanı özelleştirilene dek Sivil Havacılık Dairesi olarak hem hava trafik kontrol hizmetlerinde hem de seyrüsefer yardımcı cihazlarında hizmetin devamlılığını sağladıklarını hatırlattı.

   Kapısız, meydanın özelleştirilmesini ardından seyrüsefer cihazlarının tüm giderlerinin ve bakım masraflarının özel şirkete verilmesinden ve özel şirketlerin de masraf yapmaktan kaçınmasından dolayı aksamalar yaşandığına vurgu yaptı.

   Hava trafik hizmetleri açısından herhangi bir sorun yaşanmadığını dile getiren Kapısız, fakat seyrüsefer cihazlarının bakımı, onarımı ve devamlılığı açısından özel şirketin gereken yatırımları yapmamasından dolayı bu cihazlar bozulduğunda tekrar onarılana kadar hizmet veremez duruma geldiğini, dün yaşanan olayın da bu sorundan kaynaklandığını ifade etti.

   Kapısız, uçaklar iniş yaparken birden fazla referans alabileceğine dikkat çekerek, ancak bu çağda artık hava meydanlarında uçaklara birden fazla yöntemle hizmet verilebildiğini, bunun Ercan Havaalanı için de geçerli olduğunu söyledi.

   Bu cihazların kullanamaması sonucu pilotların kendi inisiyatifine göre hareket ettiği üzerinde duran Kapısız, kimisinin görüş açıklığıyla inebildiğini, kimisinin ise referans almak istediği gerekçesiyle inmediğini bildirdi.

   Kapısız, bu arızaların giderilmesi için masrafların anlaşmalarla özel şirkete devredildiğini belirterek, ancak bunları tespit edip yaptırması gerekenin Sivil Havacılık Dairesi olduğunu kaydetti.

   Kapısız, “Sivil Havacılık Dairesi, eminim bu cihazların yenilenmesi ve tamiratı için sürekli yazılar yazıp uyarılarda bulunmuştur fakat yaptırım olmuyor. Yani özel şirket masrafını karşılamak istemiyorsa oyalayabiliyor, yapmıyor. Kısacası bunları özelleştirmenin faydaları olarak özetleyebilirim” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110