banner6

Sistem arızalandı, uçaklar alana inmekte zorlandı

banner37

Ercan Havalimanı'nda pilotlara emniyetli süzülüş hattını muhafaza etmelerinde yardımcı olan sistem ile Aletli İniş Sistemi dün arızalandı, bu nedenle alana iniş yapamayan bir uçak Türkiye’ye geri döndü. Farklı sistemin devreye konulmasıyla uçakların havalimanına inişi gecikmeli de olsa sağlandı

Sistem arızalandı, uçaklar alana inmekte zorlandı
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

Ercan Havaalanı’nda uçakların inişini sağlayan iki sistemde yaşanan arıza uçak seferlerinin aksamasına neden oldu.

Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi, KIBRIS’a bilgi vererek, uçakların farklı prosedür uygulanarak alana indirildiğini ama arızalı sistemin de malzeme tedarikiyle düzeltildiğini kaydetti.

Ercan Havaalanı’nda örgütlü Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, ise Ercan Havaalanı’nda bozulanın, kırılanın yerine yenisinin alınmadığını, tamir edilmediğini, gerekli bakımların yapılmadığını kaydederek, T&T şirketinin üzerine düşen görevleri yapmadığını belirtti.

Sofi: Farklı prosedür uygulanarak uçaklar indirildi

Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi, Ercan Havaalanı’nda İLS kart arızasından dolayı uçakların alana inmekte sıkıntı yaşadığını ama farklı bir prosedür uygulayarak uçakların inişlerinin sağlandığını söyledi. Sofi, sadece Anadolujet’e ait Adana-Ercan seferini yapan uçağın geri dönüp daha sonra yeniden Ercan Havaalanı’na gelerek iniş yaptığını kaydetti.

Sorunu giderme çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Sofi, dün gereken malzemenin geldiğini ve sorunun giderildiğini vurguladı.

Bengihan: Sistemler bozuldu uçak inemedi

Ercan Havaalanı’nda örgütlü Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, uçakların gece inişlerine yardımcı olan VASI ve İLS sistemlerinin yedeklerinin alınmaması ve ana parçanın da bozulması nedeni ile sıkıntılar yaşandığını aktardı.

  Bengihan, uzun zamandır VASI sistemi yani uçakların gece inişini sağlayan ışıklandırma sisteminin bozuk olduğunu ve tamir edilmediğini belirterek, inişlerin İLS sistemi ile uçaklara frekans vererek yapıldığını söyledi.

İLS sisteminin yedek kartlarının bozulduğunu ve yenilenmediğini anlatan Bengihan, son olarak kalan ana ve tek kartın bozulması ile sorunlar yaşandığını Adana-Ercan seferini yapan Anadolujet’e ait uçağın bu sebeple dakikalarca havada tur atmak zorunda kaldığını geri dönüp, tekrardan geldiğini vurguladı.

Bengihan, yaşanan bu talihsiz olayın ardından İLS kartı için sipariş verildiğini ve dün kartın yerleştirmesinin yapıldığına dikkat çekerek, VASİ sistemi için halen bir adım atılmadığını alanda ışıklandırma sisteminin çalışmadığını kaydetti.

banner134

“Bu büyük bir sorumsuzluktur” diye Bengihan, sadece bu iki sistemin bozulmasının sorumsuzluğu apaçık gösterdiğine işaret etti.

“Bozulan, kırılan yenilenmiyor”

Bengihan, bozulanın, kırılanın, miadı dolanın yenilenmelerinin ve uluslar arası havacılık kurallarına uygun olmasını sağlamakla yükümlü olanın T&T şirketi olduğunu fakat yükümlülüklerini yerine getirmediklerini söyledi.

Bengihan, VASI ve İLS sistemi dışında SMART sistemin bakımı için yapılması gereken anlaşmanın yapılmadığının altını çizerek, radar sisteminin de bakım anlaşmasının yapılmadığını belirtti.

3 yıl var jeneratörün de bakımının yapılmadığını ifade eden Bengihan, aynı şekilde 3 yıl önce Ercan Havaalanı’na alınan itfaiye görevlilerinin bu süre zarfında eğitimlerinin yapılmadığını, “köpük sıkmayın boşa maliyet yaratmayın” denilerek daha köpük bile sıkmadıklarını aktardı.

Alandaki itfaiye araçlarının da ömrünü doldurduğuna vurgu yapan Bengihan, şu anki mevcut araçlarla kaza veya herhangi bir durumda yeterli olmayacağını söyledi.

Bengihan, T&T Şirketi’nin para harcamamak için üzerine düşen görevleri yerine getirmediğini kaydederek, “Biz bakanlığı bu konularda uyardık. Ama yaptırım uygulanmıyor. Çözüm Ulaştırma Bakanlığı’nın T&T Şirketi’ne yaptırım uygulayarak ceza kesmesidir. Yüz yüze görüşmek ve bu sorunları detaylı ele almak için bir buçuk ay önce Ulaştırma Bakanı’ndan görüşmek için randevu istedik, kurultay gerekçesi ile talebimiz kabul edilmedi” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104