banner6

Sistem çöktü!

banner37

Sistem çöktü!
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   KKTC'nin eski başbakanlarından ve Cumhuriyet Meclisi’nin eski başkanlarından Hakkı Atun, ülkemiz siyasetinde yaşananları sert dille eleştirerek, devlet yönetiminin ve sistemin çöktüğünü söyledi.

   Uzun yıllar ülke siyasetinde aktif olarak en üst makamlarda görevler üstlenen Hakkı Atun, toplumu tepeden tırnağa olumsuz etkileyen son siyasal gelişmeleri KIBRIS’a değerlendirdi.

   Atun tüm bu olumsuzlukların, siyasete ve siyasilere olan güveni ciddi anlamda sarstığını belirterek, bu aşamada Cumhurbaşkanı’na çok iş düştüğünü, devletin başı olarak, cumhurbaşkanının bir numaralı sorumlu olduğunu vurguladı.

“Dünyaya kötü izlenim veriyoruz”

   KKTC'nin eski başbakanlarından ve Cumhuriyet Meclisi’nin eski başkanlarından Hakkı Atun, tarihte ilk kez demokraside yaşananların bu denli rahatsız edeci derecede, istikrarsız olarak önümüze çıktığını belirterek, özellikle siyasilere ve siyasete olan güven ve saygının azaldığı bir dönemde siyasette yaşananların kabul edilemez olduğunu ifade etti.

   Atun, özellikle ülkede sorunların bu kadar fazlalaştığı, elektrikten, belediyelere, ekonomiden, meclisin çalışma usulüne kadar çözülmesi gereken onlarca problem varken, yaşananların üzücü olduğuna vurgu yaptı.

   Ülkenin sorunları çözecek bir teknokrat veya mutabakat hükümetine ihtiyacı olduğunu söyleyen Atun, gelinen noktada en rahatsız edici durumun ise dünyaya karşı kötü bir siyasi izlenim vermemiz olduğuna dikkat çekti.

“Dış müdahale var gibi görünüyor”

   Atun, Ulusal Birlik Partisi’nde (UBP) son zamanlarda yaşanan olayları da eleştirerek, kurultayla başlayan ve yaşananların, içteki karışıklıklarla devam ettiğini, bu olanların ise dıştan müdahale varmış gibi durduğunu belirtti.

   Bu durumun partinin kendi içindeki bütünlüğünü de zedelediğini kaydeden Atun, bu noktada Cumhurbaşkanı’na çok iş düştüğünü, devletin başı olarak Cumhurbaşkanı’nın bir numaralı sorumlu olduğunu vurguladı.

“Sistem çöktü”

   Ülkenin dışa karşı en büyük gücünün demokratik yapısı oluğunu söyleyen Atun, halkın kendi arasında konuştukları ve iktidar eleştirilerinin, durumun ciddiyetini anlatmaya yettiğini ifade etti.

   Atun, artık insanların iktidara olan güvenini kaybettiğini vurgulayarak, kimsenin rahat uyuyamadığını, “nasıl olsa hükümet çözer” diyemediğini kaydetti.

   Eskiden, insanların hükümetlere güveni olduğundan bahseden Atun, devlet yönetiminin, sistemin artık çöktüğüne işaret etti.

   Atun, “yasaları dinlemeyin, uygulamayın” diyen bir hükümetin artık iflas ettiğini belirtti.

   Hakkı Atun, şöyle konuştu:

   “Bir gün de, bizi, eski siyasetçileri çağırarak, ne görüyorsunuz, ne tavsiye edersiniz diye soran olmadı. Geçmişte çıkardığımız derslerden ders alan olmadı, bu konular üzerine yazdığımız kitapları dahi okumadılar.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104