Sitelere aktarmalı giriş yapmayınız

banner37

İnternet üzerinden ‘hediye kazandınız’ gibi asılsız paylaşımlar nedeniyle birçok kullanıcının hesabına virüs girebiliyor, ya da hesabı ele geçirilebiliyor. Siber güvenlik uzmanı Topal, dolandırıcılara karşı vatandaşları uyardı:

Sitelere aktarmalı giriş yapmayınız
banner8

Erol KANLIADA

“KÖTÜ AMAÇLI YAZILIMLAR OLABİLİR”… Siber güvenlik uzmanı Arda Topal, vatandaşların internetten sitelere aktarmalı girmemeleri gerektiği konusunda uyardı. Topal, “Örneğin facebooka gireceklerse www.facebook.com yazarak giriş yapsınlar, çünkü aktarmalı girişlerin çoğunda kötü amaçlı yazılımlar mevcut olabilir” dedi

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Koronavirüs salgını nedeniyle internet ve sosyal medya kullanımı artıyor. İnternet ve sosyal medya kullanımının artması ise bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Özellikle, internet ve sosyal medya kullanımının artmasıyla, dolandırıcılık sayısını da artırdı.

Siber güvenlik uzmanı Arda Topal, sosyal medyayı iyi bilmeyen kişiler başta olmak üzere çoğu vatandaşların internette ve sosyal medya hesaplarında çıkan asılsız ‘ödül kazandınız’ paylaşımlarına tıkladığını, bu nedenle de hesaplarına veya kullandıkları akıllı cihazlara virüs girdiğini söyledi.

Topal, vatandaşların zararlı yazılımların bulunduğu paylaşımlara dikkat etmesini önererek, “İnternet ortamında kimse kimseye beleşe bir şey hediye etmez” dedi.

“Vatandaşlar, kötü niyetli kişilerin insafına kaldı”

Siber güvenlik uzmanı Arda Topal, internet ve sosyal medya kullanımının tehlikelerini KIBRIS’a anlattı.

Bazı kötü niyetli hackerlerin, bot yazılım sistemini kullandıklarını belirten Topal, genelde belirli zararlı yazılımlarla bilgisayarların networklerine ulaştıklarını söyledi.

Hackerlerin network içerisine zararlı yazılımlar yerleştirdiklerini belirten Topal, vatandaşların bu nedenle kötü niyetli kişilerin insafına kaldığına dikkat çekti.

Topal, hackerlerin kötü içerikli yazılımlar sayesinde vatandaşların hesaplarını, hesap bilgilerini, adreslerini ve şifrelerini çalabileceğini, bu sayede hesabı kendi çıkarları için kullanabileceğini kaydetti.

Bazı hackerlerin bunu para için yaptığını, bazılarının ise amaçlarının farklı olduğunu belirten Topal, şunları anlattı:

banner134
“Bazı hackerler, sizin hesabınızı çalıyor ve ardından konuşmalarınızı gözetleyip, kiminle ne sıklıkla konuştuğunuzu inceliyor. Bundan sonraki aşamada ise siz gibi davranıp, yakınlarınızdan para talep ediyor.

İnsanlar ise hackerin siz olduğunu sanıp para gönderiyor ve dolandırılıyor.

Bu yüzden internet ve sosyal medya ortamında bunları yaşamamak adına çok dikkatli davranmamız gerekiyor”.

“Anti virüsler yetersiz kalabiliyor”

Siber güvenlik uzmanı Arda Topal, akıllı cihazlarımızı ve hesaplarımızı korumak için indirdiğimiz veya satın aldığımız anti virüs programlarının bazı virüslerde işe yaradığını, bazı virüslerde ise işe yaramadığına dikkat çekti.

Topal, “Anti virüs, akıllı cihazlarımızı ve hesaplarımızı korumak için tabii ki önemli ama asıl güvenlik unsuru bu tuzaklara düşmemek” ifadelerini kullandı.

Bazı anti virüslerin tehlikeyi geç fark edip virüse müdahale ettiğini kaydeden Topal, anti virüsün bu noktadan sonra yaptığı müdahalenin çok geç olacağını ve virüsün çoktan amacına ulaşmış olacağını iletti.

Topal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vatandaşlarımız, mümkün olduğunca kendini bu tür zararlı yazılımlardan korusun.

Özellikle gireceğimiz herhangi bir site için aktarmalı giriş yapmasınlar.

Örneğin facebooka gireceklerse www.facebook.com yazarak giriş yapsınlar. Çünkü aktarmalı girişlerin çoğunda da kötü amaçlı yazılımlar mevcut olabilir”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75