Sıtma endişesi!

banner37

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde sıtma tedavisi görmekte olan Muhammad Mustapha Shettima’nın ölümü halk arasında endişeye neden oldu. Uzman Dr. Hasan Topal ise ülkemizde bu hastalığın yaygın olma ihtimalinin olmadığına dikkati çekti

Sıtma endişesi!
banner99

“MUHTEMELEN ÜLKEYE GELDİĞİNDE HASTAYDI”... Uzman Dr. Hasan Topal, İngiliz döneminde sıtma hastalığı ve diğer bulaşıcı hastalıklara tedbir amacıyla İngiliz uzmanlar tarafından adaya getirilen Okaliptüs ağaçlarının ekildiğini anımsattı. Dr. Topal, sıtma hastalığının ülkemizde yaygın olma ihtimalinin olmadığına dikkat çekti ve 7 Ekim’de hayatını kaybeden gencin muhtemelen ülkeye geldiğinde hasta olduğunu söyledi.

Funda ÖZSAKINÇ

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde sıtma tedavisi gören 29 yaşındaki Muhammad Mustapha Shettima’nın 7 Ekim’de yaşamını yitirmesi halk arasında endişeye neden oldu.


Uzman Dr. Hasan Topal ise, ülkemizde sıtma hastalığının yaygın olma ihtimalinin olmadığını belirterek halkın endişe etmemesini, hayatını kaybeden gencin ise muhtemelen ülkeye geldiğinde hasta olduğuna inanç belirtti.


Uzman Dr. Hasan Topal, İngiliz döneminde sıtma hastalığı ve diğer bulaşıcı hastalıklara tedbir amacıyla İngiliz uzmanlar tarafından adaya getirilen Okaliptüs ağaçlarının sivri sineğin üremesini engellemek için tohumlarının ekildiğini söyledi ve “Kıbrıs’ta gördüğünüz bütün Okaliptüs ağaçları İngiliz zamanından bu hastalıklardan korunmak için getirilmiştir” dedi.


“Sıtmayla ve salgın hastalıklarla mücadelede en önemli şey koruyucu hekimliktir” diyen Dr. Topal, Okaliptüs ağacının sineğin üremesini engellediği için İngiliz döneminde ingiliz doktorlar tarafından Tazmanya adasından getirildiği bilgisini verdi.

banner134

Hasan Topal, “Adanın her yerine tohumları ekilen Okaliptüs ağacı, sivri sineğin bataklıklarda üremesini engeller, bataklıkları korur. Bizde sıtma önlemi çok önceden alındığından geçtiğimiz gün ölen kişi muhtemelen  buraya geldiğinde hastaydı, diye düşünüyorum” dedi.

“Tedavi edilmezse ölümcül olabilir”


Topal, sıtmanın kişiden kişiye belirli bir sivrisinek tarafından bulaşan Plasmodium parazitin neden olduğu bir kan hastalığı olduğunun altını çizerek, “İnsanları enfekte edebilen dört çeşit sıtma paraziti vardır. Ayrıca ek olarak, Güneydoğu Asya’da makakları doğal olarak enfekte eden bir sıtma türü olan P. Knowlesi, sıtmaya neden olan plasmodium adlı parazit, mikroskobik, tek hücreli bir organizmadır. Sürüngenler, kuşlar ve memeliler gibi birçok hayvan türünü enfekte edebilen 100’den fazla Plasmodium türü vardır” dedi.


Hasan Topal, sıtmanın insandan insana bulaşma yollarının sadece organ nakli, transfüzyon ve iğnelerin veya şırıngaların ortak kullanımı olduğuna işaret etti.


Topal, derhal tespit edilip tedavi edilmezse sıtmanın ölümcül olabileceğine dikkati çekerek, “Ancak, erken başlamışsa ve doğru bir tedavi ile tedavi edilebilir” dedi.


“Sıtma hastalığının belirtileri, parazit taşıyan sivrisineğin sokmasından sonra ortalama 7 – 30 gün içinde ortaya çıkar. Ancak bu süre 1 yıla kadar uzayabilir” bilgisini veren Uzman Dr. Hasan Topal, sıtmanın en önemli belirtilerinin çok veya orta şiddetli arasında değişen titreme, yüksek ateş, aşırı terleme, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, anemi, kas ağrısı, kasılmalar ve kanlı dışkı olabileceğine işaret etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75